Design kolem nás: Kostelecká keramika 

Kostelecká keramika. Foto Adam Štěch 
Kostelecká keramika. Foto Adam Štěch 

Před několika týdny jsem se vypravil do Kostelce nad Černými Lesy. Kromě unikátní funkcionalistické vily od architekta Jaroslava Frágnera skýtá toto město na východ od Prahy i další klenoty československého designu. A to především v podobě unikátních keramických děl, jejichž výroba má ve městě bohatou tradici. 

V Kostelci jsem se setkal s Janem Novákem, který je městským patriotem a společně se sběratelem Michalem Třeštíkem zřídil ve staré keramičce muzeum kostelecké keramiky. Tradice její výroby sahá až do 15. století. Její zlaté období však nastává až po roce 1860 a trvá do začátku padesátých let minulého století, kdy jsou jednotlivé umělecké dílny znárodněny a tradice drasticky zpřetrhána. 

Organický design se ve 40. letech ujímá vedoucí úlohy.

Z mého pohledu jsou nejzajímavějším obdobím kostelecké keramiky čtyřicátá léta. V této době se v práci jednotlivých keramiků, ke kterým patřili především následovníci svých rodinných tradicí Jaroslav Stuchlík ml. a Jaroslav Vondráček ml., projevuje svébytný organický design. Po době třicátých let, jimž vévodilo art deco a funkcionalismus, se senzibilita tehdejšího designu proměňuje a vzdaluje se čistým geometrickým formám ve prospěch biomorfní a divoké estetiky, reflektující obecné proměny globálního designu té doby. 

Organický design se ve čtyřicátých letech ujímá vedoucí úlohy po celém světě a do designu, stejně tak jako do architektury přináší svobodomyslný formální jazyk křivek, oblin a výrazné emocionální exprese. To vše nechybí ani autorským keramickým nádobám Jaroslava Stuchlíka ml. a Jaroslava Vondráčka ml., kteří si během čtyřicátých let vytvořili originální styl charakteristický pestrobarevnými a zvrásněnými formami odrážejícími v podobě jizev, vpichů a psychedelických barevných zákrut nešťastné válečné období. Tuto vázu, stejně jako další výtvory ze čtyřicátých let, jsem zachytil v depozitáři Svatošova muzea, které ve své expozici vypráví komplexním způsobem pozoruhodný příběh kostelecké keramiky. Až skončí pandemie, zajeďte se tam podívat.               

 

Comments

comments

Vyhledat