Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards i Grammy. Dorazí i Chuck Prophet

Cedric Burnside
Cedric Burnside

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

 

Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, oznamuje první potvrzená zahraniční jména letošního ročníku. V Šumperku v listopadu zahrají například americký bubeník a kytarista, držitel Grammy a mnoha cen Blues Music Awards Cedric Burnside, americký bluesový písničkář, držitel řady Blues Music Awards a tři nominací na Grammy Eric Bibb, brilantní kytarista z Miami a Bluesrockový umělec roku 2023 Albert Castiglia, významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet a řada dalších. Osmadvacátý ročník festivalu proběhne letos od 14. do 16. listopadu opět v šumperském Domě kultury. Celkově program nabídne přes třicet účinkujících na třech pódiích a řadu dalších akcí po celém městě – jam sessiony, tematické odpoledne, projekci filmu nebo poslechové pořady. Více informací a předprodej vstupenek na www.bluesalive.cz.

 

 „Z prvních letošních jmen máme velkou radost. Jde opět často o držitele cen Grammy nebo několikanásobné držitele Blues Music Awards, takže se návštěvníci mohou těšit na prvotřídní hudební zážitky. A je třeba dodat, že i velmi pestré – nejen čistě bluesové, ale překračující žánry směrem do alternativní country, rocku nebo rockabilly,” říká na úvod ředitel festivalu Vladimír Rybička.

 

Držitel Grammy Award Cedric Burnside je vnukem jedné z největších legend hill country blues R. L. Burnsidea. „Ačkoli jde primárně o bubeníka, hraje i na kytaru, zpívá a píše písně. Je také protagonistou řady vynikajících vlastních alb, na kterých patří k nejoriginálnějším tvůrcům střední generace amerických bluesmanů,” vysvětluje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. 

 

Eric Bibb poprvé na Blues Alive vystoupil v roce 2012 v „africkém“ projektu s malijským kytaristou Habibem Koitém, o pět roků později zde pak koncertoval sólově a nyní se po sedmi letech opět vrací. „Držíme mu palce, ať mu letošní, v pořadí již třetí, nominace na Grammy tentokrát s báječným posledním albem Ridin‘ vyjde,” dodává Bezr. 

 

Albert Castiglia ve svých sólových projektech obsáhl jak klasický přístup chicagského elektrického blues, tak moderní bluesrockový výraz,” charakterizuje Bezr další hvězdu letošního ročníku, která si za album Masterpiece vysloužila Blues Music Award v kategorii Nejlepší bluesrockové album roku 2020 a ze zatím posledních Blues Music Awards v roce 2023 si odnesla dokonce dva primáty, opět za Bluesrockové album roku a byl také vyhlášen Bluesrockovým umělcem roku.

 

Významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet se proslavil už v osmdesátých letech s populární kapelou Green On Red, jež se pohybovala v žánrech psychedelie a alternativní country. „Má výrazný autorský styl, je velmi aktivním skladatelem, jehož písničky zpívaly desítky zpěváků, mezi nimi i takové hvězdy jako Bruce Springsteen nebo Solomon Burke,” popisuje Bezr.

 

K dalším nově potvrzeným jménům patří americký zpěvák a kytarista Duwayne Burnside, jeden ze čtrnácti dětí legendárního představitele hill country blues R. L. Burnsidea, dále dvojice Hugo Race a Michelangelo Russo, která letos chystá albovou novinku s názvem The Crucible, výjimečný italský lap steel kytarista Marco Bartoccioni, který předvede výbušnou show na pomezí blues, jižanského rocku a soulu, nebo americký kytarista a multiinstrumentalista Luke Winslow King, který delta blues mísí s prvky folku, gospelu či jazzu. V Šumperku s ním navíc vystoupí fenomenální toskánský hráč na resofonickou slide kytaru Roberto Luti. Do programu festivalu také přibyl skotský hráč na stejný nástroj Dave Arcari, který přiveze divoké delta blues s příměsí punku, trash country a rockabilly, a kapela Three for Silver s frontmanem Lucasem Warfordem, který hlasem ne nepodobným Tomu Waitsovi šíří zábavu a hudbu bez hranic.

 

Jak se již stalo tradicí, program listopadové přehlídky Blues Alive doplní také vítězové soutěže Blues Aperitiv pro nové z blues ve své tvorbě vycházející talenty. Uzávěrka přihlášek je 1. března. Ze všech přihlášených porota vybere sedm postupujících, kteří zahrají na finálovém večeru 13. dubna v Domě kultury v Šumperku. „Finalisté se představí odborné mezinárodní porotě sestavené z publicistů, hudebníků, promotérů, a v neposlední řadě také před zkušenými diváky,“ vysvětluje předseda této poroty Ondřej Bezr. Z finálového večera postoupí na listopadové Blues Alive dva vítězové. Šanci podívat se na festival získá rovněž vítěz diváckého hlasování. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k hraní na vedlejších scénách Blues Alive nebo jiných českých, případně i zahraničních festivalech. Úspěšní absolventi Blues Aperitivu například pravidelně koncertují na letní scéně Blues Alive v rámci červencového festivalu v Boskovicích.

 

Třídenní vstupenky na hlavní večery Blues Alive 2024 v ceně 2 500 Kč jsou dostání na stránkách https://www.bluesalive.cz/vstupenky

 

Více informací najdou zájemci na www.bluesalive.cz.

 

Comments

comments

Vyhledat