Bratrská buddy-road-movie z Německa přijede v lednu

25 km/h: Německá roadmovie přináší do kin sex, drogy a ping-pong

Pěstní souboj, prolití pálenkou a partička ping-pongu. To vše vede k osudovému rozhodnutí, k cestě plné vrcholů a pádů, oddalování i sbližování, humoru i hledání smyslu života. 25 km/h, za jehož režií stojí Markus Goller a jehož hlavní role obsazují Lars Eidinger a Bjarne Mädel, se stal vítězem diváckého hlasování LFŠ uvádí, jež proběhlo během 45. ročníku festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště. Bratrská buddy-road-movie vstupuje do českých kin 9. ledna 2020.

Po mnohaletém odloučení a rozdílně zvolených životních cestách se dva bratři, Christian (43) a Georg (45), setkávají na pohřbu svého otce. Počáteční pěstní souboj přímo na hřbitově, pozdější spočinutí v rodném domě prolité množstvím pálenky a okořeněné partičkou ping-pongu na život a na smrt – to vše nakonec vede bratry k osudovému rozhodnutí. I cesta může být cíl, a tak se oba bratři v emocionálním (i alkoholovém) opojení vydávají na výlet, o němž snili už jako kluci. Na výlet skrz celé Německo na stařičkých mopedech s rychlostí omezenou na 25 km/h. Začíná cesta plná vrcholů a pádů, bratrského oddalování i sbližování, humoru i hledání smyslu života

„Při rychlosti 25 km/h toho člověk zažije víc. Víc toho vidí, potká víc lidí. Neprosviští prostě kolem,” uvádí v rozhovoru Lars Eidinger, představitel jedné z hlavních rolí. „Bylo by chybou si myslet, že města jako Berlín, Hamburk nebo Frankfurt reprezentují Německo. Naopak, venkov, osady a vesničky, které vidíte ve filmu, Schwarzwald, to je Německo. A to, že jsou bratři díky svému tempu přinuceni projíždět právě těmito městečky, pokládám za velmi důležité.” Člověk během takové jízdy může zjistit, co vlastně tvoří jeho zemi.

Komedie 25 km/h (2018) je, slovy Jana Jílka, koordinátora distribuce Asociace českých filmových klubů (AČFK), jako třetí vítěz diváckého hlasování LFŠ uvádí oproti předchozím Na konci světa (2017) či A dýchej klidně (2018) jiná. „Není to závažné drama ověnčené velkými festivaly, ale divácký film v tom nejlepším slova smyslu. Komedie bizarní i ‚německá‘ i inteligentní i hluboká. Komedie, jakých je v současné evropské nabídce tak poskrovnu. Ať už to je úsměv, povzdech, slza či smích, odolat šarmu silného hereckého obsazení a scénáři prošpikovanému životními pravdami této komedie jde jen stěží.

Režisér Markus Goller (1969) je úspěšný tvůrce komedií z Mnichova, který svou kariéru zahájil jako střihač krátkých filmů, dokumentů a reklam. S fantasy prvotinou Maska pod maskami (2001) sice nezaznamenal větší komerční ohlas, hned druhým filmem Vždy připraven! (2010), jenž byl uveden i na MFF v Karových Varech, dosáhl triumfálního úspěchu. Více než 1,5 milionů diváků ocenilo jeho první, ale zdaleka ne poslední road-movie. Následovaly obdobně populární Paní Ella (2013), Všechno je láska (2014) a Můj bratr Simpel (2017).

Slavnostní premiéra 25 km/h proběhne v pražském kinu Aero ve středu 8. ledna, kdy v jeho předsálí tematicky zaparkují dva mopedy. Užijte si tuhle jízdu a nepřekročte povolenou rychlost!

Film 25 km/h vstoupí 9. ledna 2020 do kin. Videa, obrazové a další materiály zprostředkovává česká stránka filmu 25kmh.acfk.cz a sociální sítě AČFK.

Ohlasy

„Většina momentů je velmi zábavná – často bláznivá, ale nikdy trapná. Rodinné pouto obou realisticky vykreslených hlavních postav propůjčuje příběhu postaveném na půdorysubuddy-movie‘ hlubší emocionalitu. A mezi sexem, drogami a stepem v sobě i ty nejvážnější a nejtěžší okamžiky nesou jistou lehkost. Vydat se s vlastním bratrem na takovou cestu je přímo radost.” – Cinema.de

že je tato cesta přesto tak lehká a uvolněná, je dílem příjemného humoru. Christian, který na základě své zahraniční zkušenosti často pokládá německý venkov za nesnesitelně šosácký, rebeluje hlasitě a s ironickýmipoznámkami proti pořádku, předpisům a maloměstské atmosféře. Lars Eidinger je pro tuto roli ideální volba a jeho chemie s Bjarnem Mädelem jako dobromyslným, upřímným, byť často poněkud sklíčeným Georgem funguje. Sebeironie postav dává zapomenout na určitou povrchnost jejich charakteristika spíše zkratkovitě postupující vývoj. Autorova nonšalance v zacházení s postavami se ovšem velmi dobře hodí ke komedii, která vyzařuje až anarchistickou lehkost.” – Kino-zeit.de

„Markusi Gollerovi se podařilo natočit road-movie o promarněných šancích, nenaplněných snech a hledání sebe sama, pozoruhodné barvitými postavami a vynikajícími herci.” – Spielfilm.de


Základní informace

Režie – Markus Goller

Scénář – Oliver Ziegenbalg

Kamera – Frank Griebe

Hudba – Andrej Melita

Hrají – Lars Eidinger (Christian), Bjarne Mädel (Georg), Sandra Hüllerová (Tanja), Franka Potenteová (Ute), Alexandra Maria Laraová (Ingrid), Jella Haaseová (Willie), Jördis Triebelová (Lisa), Wotan Wilke Möhring (Hantel)


acfk.cz | lfs.cz/lfs-uvadi |
imdb.com/title/tt7225386 | csfd.cz/film/655883-25-km-h

Comments

comments

Vyhledat