Serial Killer festival 2023 zná své vítěze

Letošním vítězem se stal seriál Metoda Markovič: Hojer režiséra Pavla Soukupa
Letošním vítězem se stal seriál Metoda Markovič: Hojer režiséra Pavla Soukupa

Šestý ročník televizního festivalu Serial Killer, který se zaměřuje na kvalitní evropskou seriálovou tvorbu, i letos odevzdal cenu nejlepšímu TV seriálu střední a východní Evropy. Oceněn byl také nejlepší web seriál.

Mezinárodní porota vybírala ze šestice titulů. Letošním vítězem se stal seriál Metoda Markovič: Hojer režiséra Pavla Soukupa, český true crime rekonstruující vyšetřování tehdejších elitních policistů, který diváky seznamuje s tématem psychologického profilování sériových vrahů a nabízí netradiční vhled do československých osmdesátých let.

„Je to fantastické! Ze srdce to přeji celému týmu série. Uchopili příběh legendy československé kriminalistiky pana Jiřího Markoviče s respektem k jeho osobě, práci, faktům. Eticky a talentovaně. Mimořádně se těším, až tento příběh uvidí diváci. Přinese jim poznání, jaké jsou zvyklí dostávat jen u těch nejlepších kriminálek na základě skutečných událostí,“ říká ředitel vývoje TV Nova a Voyo Michal Reitler. „Zvítězit v mezinárodní konkurenci takových obrů, jako je HBO či SkyShowtime, s českým projektem, je radostné potvrzení, že jdeme dobře a že našim divákům přinášíme to nejlepší od těch nejlepších,“ dodává loňský laureát ceny Progressive Killer.

Tuto cenu pro výjimečnou osobnost televizní tvorby s vlastní vizí a celoevropským přesahem letos od partnera ceny Asociace producentů v audiovizi (APA) převzal a Progressive Killerem 2023 se stal slovenský producent Peter Badač.

Cenu za nejlepší webseriál si letos od porotce a světového odborníka na tuto kategorii Joëla Bassageta odnesl webseriál Lowbudget v režii Jana Musila hledající odpověď na to, jestli může neúspěšný filmař natočit vysněný film díky umělé inteligenci. Vladimír Škultéty v hlavní roli tohoto českého webseriálu s nenapodobitelným humorem vypráví o tom, že když v sobě máte nekonečnou míru entuziasmu, nic není nemožné. Třeba natočit film bez hlavního herce za pomoci umělé inteligence.

Cenu za nejlepší webseriál si odnesl webseriál Lowbudget v režii Jana Musila

Festival Serial Killer letos uvedl na 40 seriálů z 19 zemí a v rámci odborného programu uvítal téměř 60 domácích i zahraničních přednášejících. Mezi speakeri vystoupili například bývalý výkonný ředitel HBO pro evropskou tvorbu Antony Root, ředitele vývoje největší komerční švédské televize TV4 a porotce Piodor Gustafsson či první mluvčí z USA, scenáristku Molly Nussbaum.

Letošní fokus festivalu na finskou seriálovou tvorbu přivedl do České republiky také zástupce finských vysílatelů, například šéfa hrané tvorby veřejnoprávního finského vysílatele YLE Jarma Lameplu s jeho osmi kolegy a kolegyněmi, nebo také herečku, režisérku a scenáristku Tinu Lymi. V rámci odborné konference TV Days vystoupili však i hosté z britské společnosti K7 Media, německého festivalu Serien Camp, estonského eventu TV Beats, organizace Ukraine Content Club nebo švédské Dark Riviera. 

Tomu, co mají společné a co naopak odlišené finská a česká veřejnoprávní televize se věnovala diskuze s vedoucím oddělení médií finské YLE Petrim Jauhiainenem a nově zvoleným generálním ředitelem České televize Janem Součkem. 

Šestý ročník festivalu přinesl i díky spolupráci s Českou televizí, TV Nova a Voyo, Radiem Wave či Chytrým kvízem bohatý doprovodný program. Návštěvníci mohli navštívit hned několik koncertů či DJ setů, zasoutěžit si ve vědomostních kvízech nebo vidět to nejlepší z programu Česká soda.

Sedmý ročník mezinárodního festivalu Serial Killer se bude příští rok v Brně konat v termínu 24. – 29.9. 2024.

 

Serial Killer: Season 6
Mezinárodní festival seriálů
19. – 24. 9. 2023
www.serialkiller.tv

Comments

comments

Vyhledat