Muzeum umění ukáže poprvé kompletní Babylunu Jiřího Koláře

Jiří Kolář, titulní list souboru Babyluna, 1952, foto MUO
Jiří Kolář, titulní list souboru Babyluna, 1952, foto MUO

Vůbec poprvé bude moci veřejnost zhlédnout kompletní soubor textogramů Jiřího Koláře (1914-2002) s názvem Babyluna, který zakoupilo Muzeum umění Olomouc v roce 2017. Toto dílo je důležitým klíčem k poznání Kolářovy rané tvorby. Autor zde na padesáti pěti listech představuje symbolický útvar založený na propojování techniky obrazové konfrontáže s autorskými epigramy.

Vernisáž výstavy Babyluna se měla konat ve čtvrtek 1. října v Galerii Muzea moderního umění společně s výstavou obrazů mladé autorky Barbory Bieylonovič (v kavárně MUO). Kvůli aktuální kovidové situaci nebude zahájení slavnostní, ale obě výstavy budou přístupné ve čtvrtek od 10 hodin a muzeum bude tento den mimořádně otevřeno do 20 hodin. Vstup bude po celý den zdarma.

Jiří Kolář, Nikdo neví co mu přinese ohlédnutí, 7. list souboru Babyluna, 1952, foto MUO

Babyluna je sérií konfrontáží – nad sebe kladené časopisové výstřižky Jiří Kolář doplňuje autorskými příslovími a spojení obrazu s textem nazývá textogramy. Soubor je jedinečný především svou kompletností a uceleností, které u jiných autorových prací z tohoto období chybí. Výstava tak nabídne hlubší vhled do asociativního a metaforického myšlení umělce spojeného s tvorbou na pomezí poezie a výtvarného umění. “Kolářovy koláže z počátku padesátých let, včetně Babyluny, ukazují, že období pozdního stalinismu generovalo v tvůrčích osobnostech nejen vážnost, ale také absurdní humor, smysl pro paradox, černý humor. V tom všem se ale kritika režimu, odpor k hlouposti a krutosti, projevuje,“ říká autorka výstavy Marie Klimešová, která pro MUO již dříve připravila úspěšné retrospektivní výstavy Běly Kolářové nebo Zbyňka Sekala.

“Babyluna je další z řady výstav připravovaných v rámci projektů SEFO a Databáze středoevropského umění (CEAD), které se soustředí na poválečné umění a jeho tvůrce v regionu střední Evropy,” doplňuje kurátor Jakub Frank. Kolářovy textogramy budou moci vidět návštěvníci olomouckého Muzea moderního umění do 3. 1. 2021.

TICHO! |… pssst!

Druhou výstavou, která začíná 1. října v kavárně Muzea moderního umění, je TICHO! |… pssst! od mladé autorky Barbory Bieylonovič. Jednotící linkou jejích obrazů je ticho, pro ni velmi osobní, intimní téma. 

Sama si pokládá otázku: „Co je to ticho?“ A snaží se na ni hledat odpověď dalšími otázkami: „Je možné ho definovat? Pro každého z nás znamená něco jiného. Ticho, když nemáme co povědět, chvíle samoty při prožívání vlastního nitra. Tichá domácnost po neshodě s blízkým člověkem. Tichá pravda, která je zatajena. Tichá hra s mocí ve společnosti. Tajemství v tichu hlavy. Buď ticho a neříkej to! V tichosti se porovnávat a nahlas hodnotit. Je mnoho momentů, kdy člověk raději mlčí nebo by měl mlčet. Existuje myšlenka v tichu, kterou přesto slyšíme? Je tedy ticho to, co nemá zvuk, nebo má snad ticho svůj tón, svou vibraci? A možná TICHO vůbec neexistuje.“

Výstava Barbory Bieylonovič bude k vidění v 1. patře kavárny Muzea moderního umění do 31. 12. 2020.

VÝSTAVA | Jiří Kolář: Babyluna
ZAHÁJENÍ VÝSTAVY | 1. 10. 2020
TRVÁNÍ DO | 3. 1. 2021
MÍSTO | Muzeum moderního umění – Galerie
AUTORKA VÝSTAVY | Marie Klimešová
KURÁTOR VÝSTAVY | Jakub Frank
ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ | Jakub Frank, Michal Soukup
GRAFICKÉ ŘEŠENÍ | Beata Rakowská, Vladimír Vaca

Muzeum umění Olomouc| Denisova 47 | 771 11 Olomouc
 web | facebook | twitter

 

Comments

comments

Vyhledat