Tip na akci: koncert improvizačního tria Romanovská Tichý Hrubý s Hanou Blažíkovou a Klausem Kugelem

Foto Marek Bouda
Foto Marek Bouda

29. června se v pražském kostele sv. Vavřince uskuteční netradiční večer. Na koncertě vystoupí improvizační trio Romanovská Tichý Hrubý s Hanou Blažíkovou a Klausem Kugelem. Součástí koncertu bude i křest jejich nového cd s názvem Jsem navždy jedním z nás.

Koncert pořádá mezinárodní festival a institut Prague Music Performance. Vstupenky jsou v předprodeji v síti GoOut. 

 

Stará hudba v novém hávu? Nová hudba ve starém? Něco úplně jiného? Na tyto otázky odpoví nečekané spojení improvizačního tria Romanovská Tichý Hrubý se sopranistkou Hanou Blažíkovou a bubeníkem Klausem Kugelem. Kromě volné improvizace přináší i improvizace na témata starých písní Xicoci conetzintle Gaspara Fernandese (1566–1629), Triste plaisir et douleureuse joye Gillese Binchoise (1400–1460), Rosa das rosas ze sbírky písní Cantigas de Santa Maria z druhé poloviny 13. století či tradiční japonskou píseň Gion Kouta, obvykle hranou a tančenou kjótskými gejšami. 

 

Trio Romanovská Tichý Hrubý se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž Anna kromě houslí hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, ve svém multižánrovém přístupu k hudbě přiznává i kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Klarinetista Michal Hrubý a jeho punkově folklorní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

 

Sopranistka Hana Blažíková absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě profesora Jiřího Kotouče (2002). Po ukončení studií se zúčastnila interpretačních kurzů pod vedením Poppy Holdenové, Petera Kooije, Moniky Mauchové a Howarda Crooka. V roce 2017 vystoupila v rámci projektu „Monteverdi 45“, kde pod vedením sira Johna Eliota Gardinera nastudovala všechny tři Monteverdiho opery a vystoupila v rolích Euridiky, Musiky, Minervy, Fortuny a Poppey. Tento významný projekt jí umožnil vystoupit v předních operních a koncertních domech jak v Evropě, tak v USA. V současnosti se zabývá zejména barokní, středověkou a renesanční hudbou a sólově vystupuje s řadou předních světových ansámblů, jako Collegium Vocale Gent, Bach Collegium Japan, Ensemble Pygmalion a další. Z českých ansámblů jmenujme alespoň Collegium 1704, Collegium Marianum, Tiburtina ensemble, Musicu Floreu, Cappellu Marianu a další. Hana Blažíková studovala také hru na harfu u Jany Střížkové. Dnes vystupuje jako hráčka na gotickou a románskou harfu sólově, v duu s Barborou Kabátkovou a v Tiburtina ensemblu.

 

Německý bubeník a perkusista Klaus Kugel patří k nejlepším evropským bubeníkům. Vystudoval School of Jazz v Mnichově. Spolupracuje s významnými osobnostmi napříč žánry – Petras Vysniauskas, Kenny Wheeler, Vyacheslav Ganelin, Bobo Stenson, Glen Moore, Steve Swell, Sabir Mateen, Robert Dick, Peter Evans, Michel Pilz, Theo Jörgensmann. Vystupoval na jazzových festivalech v Evropě, Spojených státech, Kanadě, Izraeli a Japonsku. Klaus Kugel kromě tradiční jazzové soupravy využívá perkuse z různých koutů světa, ale také různá železa, dřeva a podobně.

 

 

PRAGUE MUSIC PERFORMANCE

 

Mezinárodní organizaci Prague Music Performance v roce 2010 založil klavírista Jan Bartoš společně s významným americkým klavíristou a pedagogem Zenonem Fishbeinem (Manhattan School of Music v New Yorku).

PMP ve svých projektech tematicky propojuje koncerty, workshopy, master classes, přednášky, rezidence a vydávání knih se zaměřením na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu.

PMP pravidelně spolupracuje s významnými osobnostmi např. Alfred Brendel, Murray Perahia, Saleem Ashkar, John Zorn, Brad Mehldau, Phantasm, Garth Knox, Miroslav Srnka, Quatuor Diotima, Francesco Tristano, Esperanza Spalding, Thurston Moore, Adrian Belew, a mnoho dalších.

PMP úzce spolupracuje s jinými uměleckými institucemi, jako jsou např. Česká filharmonie, Pražské jaro, Národní galerie v Praze, Akademie múzických umění, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Národní filmový archiv a Rakouské kulturní fórum.

 

Comments

comments

Vyhledat