Českým ragbistkám to na eurohrách zacinkalo bronzově!

Report z Evropských her v polském Krakově a pozvánka na ME U18 dívek do Prahy

Stejně jako naše ragbistky, tak i já jsem se zúčastnil poprvé velkopodniku nazvaného Evropské hry. Do Krakova jsem přijel jen na tři dny a soustředil jsem se pouze na ragby (sedmičkové). Hrálo se pouze na jednom hřišti, na obrovském stadióně fotbalového klubu Visly Krakov, kde se taky odehrávala zahajovací i závěrečná ceremonie Evropských her.

Českým ragbistkám se v Krakově dařilo fantasticky. Celý tým šlapal jak namazaný stroj a jediné dvě prohry zažily Češky s Britkami (zlaté) a Polkami (stříbrné), za kterými skončily na třetím místě a získaly poprvé v historii českého ragby bronzové medaile na takovémto elitním evropském turnaji. Současně získaly možnost se zúčastnit kvalifikace na olympiádu 2024.

Cestou k medailím vyřadily Češky zkušené Španělky (hrající v nejvyšší skupině World Rugby) a taky vynikající Belgičanky, se kterými před tím několikrát prohrály.

Nejproduktivnějšími hráčkami byly Julie Doležilová (RC Tatra Smíchov) a Anežka Marta Sládková (RK Petrovice). Tento rok hrála poprvé v reprezentaci Kristýna Riegertová (RC Tatra Smíchov), které se podařilo dát ve dvou utkáních za sebou po dvou pětkách a to právě ve velmi důležitých zápasech se Španělskem a Belgií.

Získáním medailové pozice získalo české ragby taky pozornost českých médií, zvláště České televize. Sledovanost zápasů českých žen byla prý dokonce vyšší než sledovanost přenosů mistrovství světa v klasickém, patnáctkovém ragby.

Uvidíme kam se bude tento druh sportu u nás ubírat. Našlápnuto má. Velmi mu pomáhá trpělivá dlouholetá práce v ragbyových klubech, ale i obrovský entuziasmus a bojovnost jednotlivých hráček. Zkušenostmi na mezinárodních soutěžích taky velmi stoupá úroveň domácí soutěže sedmičkového ragby, která se koná obvykle v jarním období. Pak už se konají většinou mezinárodní soutěže, jako třeba Mistrovství Evropy dívek do 18 let, které se koná o víkendu 15. – 16. července 2023 v Petrovicích (v Praze, kousek od metra Háje). A to za účasti špičkových týmů Španělska, Anglie i Francie. Touto konfrontací získávají české perspektivní hráčky cenné zkušenosti, které mohou brzy využít v reprezentaci žen. Minulý rok tady české dívky obsadily velmi dobré páté místo a dvě z těchto dívek už hrály letos v Krakově na Evropskych hrách. Byly to Julie Petříková a Kristýna Riegertová (obě z RC Tatra Smíchov).

Snad tento atraktivní turnaj na špičkové evropské úrovni přitáhne pozornost pražských diváků, ale i českých médií, aby jej bylo možno sledovat nejen na místě. Už z Polska přenášela česká televize několik zápasů a taky bylo hodně živých vstupů z mistrovství Evropy v Hamburku, které vrcholilo o víkendu 8. – 9. 7., kde Češky porazily velkým rozdílem tým Irska a kde získaly krásné 6. místo a v evropském žebříčku přeskočily Německo a zajistily si tak účast v soutěži Challenger World Rugby, která bude skvělou přípravou pro kvalifikaci na olympiádu, která se bude hrát začátkem příštího léta.

 

Přidáváme ještě několik několik praktických informací a odkazů na ME dívek U18 v pražských Petrovicích (15. – 16. 7. 2023):

MÍSTO: RK Petrovice, Grammova 408/6, Praha 10 – Petrovice (bus zast. Newtonova – odjezd z metra Háje).
ČAS: Zahájení je v sobotu 15. července v 9.00 hodin. Konec bude v neděli odpoledne 16. července (utkání o medailová místa a udílení cen).

Více informací zde:
https://www.rugbyunion.cz/novinky/divci-sedmickova-elita-se-po-roce-vraci-do-prazskych-petrovic-

Rozhovor s trenérem českých ragbistek U18, Stanislavem Králem:
https://www.rugbyunion.cz/novinky/-budeme-dobry-veri-kouc-kral-a-uvadi-sedm-duvodu-proc-si-nenechat-ujit-me-juniorek-v-petrovicich-

Odkaz na fotky z minulého turnaje ME dívek U18 v Petrovicích:
https://flic.rajce.idnes.cz/RUGBY_7_-_PRAGUE_2022_EUROCHAMP_U18_-_BW_-_FINAL_DAY/

Více fotografií z EG v Krakově 2023:https://flic.rajce.idnes.cz/RUGBY7_-_european_games_-_KRAKOV_2023/

Text a foto: Petr Flíček

Comments

comments

Vyhledat