Oslava výročí konce 1. světové války a vzniku moderní kultury

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Od soboty 29.září do neděle 2. prosince pořádají Institut moderní hudby (Cz), Move Association (Cz) Noise of Art (UK) a Stichting Nederlandse Muziek Export (NL), Cross Club a Lucerna music Bar akce napříč Prahou na připomínku konce 1. světové války a k vyzdvihnutí hudebních a kulturních proměn, které po ní následovaly.

Sérii událostí zahajuje sobotní večer 29. září DJ set Toma Findlaye (Groove Armada) a uzavírá ji nedělní večer 2. prosince živý house set Booka Shade. V mezidobí bude uvedena řada mezinárodních DJs, kapel, výstav a audio/video umělců napříč Evropou.

Místa konání budou v období od 9. do 11. listopadu na Náměstí Jiřího z Poděbrad, , v klubech Cross a Lucerna Music Bar a dalších. Důraz bude kladen především na spolupráci mezi americkou a evropskou hudební scénou a na větší sociální svobody, kterých bylo po této válce dosaženo.

Koncept mezinárodní akce je navržen ve spolupráci DJ Bena Osborna z Noise of Art, který též hraje na opening párty, Jaroslava Raušera, z Institutu moderní hudby a společnosti Move Association a Merlijna Poolmana ze Stichting Nederlandse Muziek Export.

Období po první světové válce zaznamenalo velký nárůst demokracie, ženy získaly větší práva a svobody, kino a rádio se stala médii pro hudbu, afroameričtí přistěhovalci přinesli do Evropy jazz, poprvé se otevřely kluby v Paříži, Londýně a Berlíně a začaly se poprvé míchat evropské a severoamerické vlivy.

Tyto poválečné inovace se ukázaly být nitkami propojujícími kulturně celé 20. století až do dnešních dní.

„Během víkendu 9. do 11. listopadu 2018 bude Praha viditelným místem Evropy na počest padlých z první světové války a těch, které zemřely během konfliktů, které vyplynuly z této války za 100 let po něm. Toto období také znamená rozvoj moderních hudebních žánrů, které se od té doby objevily a které se vyvíjejí a inspirují až do současnosti. Naší snahou je propojit lidi s různým zázemím z celé řady zemí pomocí sdílené historie a hudby jako univerzálního jazyka, kterému všichni rozumí. Hudba vede ke snadnému mezikulturnímu porozumění, harmonii a spolupráci s čistým záměrem sdílet společný přenos, bez vyhrocených náboženských předsudků, i když jsou často naprosto odlišné, bez jakékoliv formy politické angažovanosti. Globální projekt se tudíž nazývá Brüder, německé slovo pro „bratry“ (dnes významově i pro sestry), což je silnou součástí evropské hymny s dobře známou větou „Alle Menschen werden Brüder“ původně vytvořeným Ludwigem van Beethovenem“. Merlijn Poolman, Stichting Nederlandse Muziek Export

Akce probíhající v Praze zaznamenávají současný hudební vývoj, a snaží se rozšiřovat hudební a kulturní dědictví, společně s výstavami a panelovými diskuzemi.

Událost bude českému národu připomínat též vznik demokratického uspořádání, prvního pro tuto svobodnou zemi. To představuje akt takového významu, že tehdejší americký prezident Wilson označil Prahu za naději pro evropskou demokracii.

„100 let od První světové války se již většina lidí cítí být součástí Evropy, mnoho z nás i součástí celého lidstva. Evropská kultura už dávno není založená na rasismu, nacionalismu, totalitě, nebo náboženských dogmatech, i když boj s přežitky minulých staletí stále trvá. Kulturní scéna je stále bojovníkem za mír a spravedlivější společnost, nositelem nových pohledů na současnost a neustále dokáže pokládat nové kritické otázky a hledat na ně odpovědi. Nejsme již ochotni umírat, ani zabíjet za politiky, vůdce, monarchy, totalitní režimy. Díky technologickému rozvoji se mění i tolerance vůči samozvaným elitám. Máme právo volit a tvořit“. Kenzo, Cross Club

Akce je spolupořádána jednotlivými subjekty a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy, Městské části Praha 3, mezinárodní podpory Ministerstva kultury České Republiky a České hudební Rady.   

První části programu:

Sobota 29. září Launch párty – The Cross Square and Cross Club,

Celonoční launch párty s britskou taneční legendou Tomem Findlayem (Groove Armada), která zahraje DJ set společně s DJ Benem Osbornem z Noise of Art (UK).

Detaily programu: https://www.facebook.com/events/318853675344195/

Pátek 9. listopadu – náměstí Jiřího z Poděbrad, Lake Malawi (Cz), Hans Hanneman (NL), Black Montmartre (EU), Heavenly Jukebox (UK), Brüder Hendrik Jan Band (NL), IAN (CZ), Flying Mochito Bros (UK), Fenn (NL), Podrobnější informace včetně vizuální projekce budou uveřejněny.

Sobota 10. listopadu – Cross Club, Praha

Noise of Art (UK) uvádí Black Montmartre, Heavenly Juke Box (UK), a mnoho dalšího. Podrobnější informace budou uveřejněny.

Neděle 11. listopadu – Metronom , Letná,

Stichting Nederlandse Muziek Export (NL) uvádí Brüder Hendrik Jan Band (NL). Podrobnější informace budou uveřejněny.

Neděle 2. prosince Closing párty – Lucerna Music Bar

Booka Shade (DE) živě a DJ Ben Osborne (UK). Podrobnější informace budou postupně uveřejňovány.

Comments

comments

Vyhledat