V pátek začíná knižní festival LITR, oslava papíru a malých nakladatelů

LITR / Foto Michal Patycki
LITR / Foto Michal Patycki

V pátek 30. září v Olomouci odstartuje osmý ročník knižního veletrhu LITR. V průběhu pátku a soboty bude možné po celý den navštívit stánky více než čtyřiceti malých nakladatelů a tvůrců, kde najdou kromě originálních knih také umělecké tisky nebo hravé papírové výrobky. Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se především na autorské a umělecké publikace. V průběhu dvou dnů proběhne také doprovodný program plný workshopů pro děti i dospělé, výstav, prezentací, divadla či čtení pro děti nebo koncertů. V neděli 2. října se pak otevřou dveře do olomouckých kreativních studií v rámci druhého ročníku Open Studios Olomouc. 

Veletrh proběhne v prostorách bývalého jezuitského Konviktu v Uměleckém centru Univerzity Palackého v přízemí a prvním patře, a to v pátek 30. září od 11:00 do 20:00 a v sobotu od 11:00 do 19:00. 

Podtitulem letošního ročníku je ‚Holy Paper‘ – téma reaguje na současnou krizi nedostatku papíru a hledá nové, alternativní možnosti využití a výroby, tisku či zpracování papíru. Téma udržitelnosti je čím dál důležitější a odrazilo se také v našem vizuálu a tiskových výstupech, které tematizují recyklaci papíru – plakáty jsou bez tisku a z konopného papíru, návštěvníci si budou moci výrobu našeho plakátu sami vyzkoušet,“ charakterizuje letošní LITR jeho ředitelka Nela Klajbanová.

Tvůrčí dílny pro děti i dospělé – grilování knih, malování na textil nebo papírové knihy

V průběhu pátku a soboty se návštěvníci mohou zúčastnit řady kreativních workshopů na téma papír a knihy. V pátek se odehraje tvůrčí dílna s ilustrátorem Markem Cinou, kde si návštěvníci vyrobí vlastní papírové masky, na workshopu s ROE si barvami na textil vylepší své kousky v šatníku, na parkánu si pak budou moci otestovat, zda je možné ugrilovat na knize pokrm. V sobotu se bude vyrábět vlastní razítkový erb inspirovaný olomouckými domovními znameními s ilustrátorkami Nikolou Logosovou a Dariou Filippovou, bude možné  vytvořit si společně s p a p i d u jedinečné album ze zbytkových materiálů na Instax fotky, s Dorotou a Adamem Krátkými proběhne tvorba papírové pop-up knížky s vyřezanými obrázky. Kdo bude chtít, vystříhá si i malé papírové loutky a knížku oživí divadelním představením!

Dětský program – pohádka o těstu, autorské čtení v knihkupectví Zlatá velryba

Všechny workshopy kromě grilování knih jsou určeny pro malé i velké. Speciálně pro děti je však kromě workshopů připraveno ještě sobotní ranní autorské čtení a beseda Lenky Rožnovské ke knize Smutno se musí vyšeptat, které LITR pořádá ve spolupráci s celorepublikovým projektem Děti, čtete?!. Beseda proběhne v knihkupectví Zlatá velryba. Sobotní odpoledne pak bude patřit zábavnému divadelnímu představení Otěstánek, pohádce o těstu, chlebu, zadělávání, pečení a žraní inspirovaná K. J. Erbenem. V průběhu návštěvy veletrhu mohou rodiče své děti vzít do herny, která bude otevřena po celou dobu konání veletrhu. 

Výstavy – papír a ilustrace, stavba zdi a to nejkrásnější z českých knih

Výstavní program letošního ročníku se letos primárně soustředí na médium papíru v několika podobách. Galerie XY zahájí vernisážový program výstavou tvorby amerického komiksového tvůrce Noaha Van Scivera. „Autobiografické“ výstavy NUDNÝ se kurátorsky ujal grafik, ilustrátor a nakladatel Jindřich Janíček, který také pokřtí v češtině vydaný komiks Noaha Van Scivera NUDA. Vitrínové galerie Véčka a Vitrína Deniska představí tvorbu dvou ilustrátorek a letošních LITR rezidentek Nikoly Logosové a Darii Filippové. V Galerii PAF se pak odehraje jediná výjimka vybočující z papírového programu letošního LITRu. V malé galerii v ulici Ztracená připravuje Patrik Pelikán instalaci Dovnitř, jejíž dominantou je samotný prostor, jenž je tematizován monumentální stavbou, která vzniká deset intenzivních dní. 

LITR prezentuje to nejlepší z nejkrásnějších českých knih, které v poslední době vznikly. V průběhu veletrhu si tak kromě krásných výtvorů všech nakladatelů budou moci návštěvníci prohlédnout výstavy vítězných knih ze soutěže Nejkrásnější české knihy a Zlatá stuha nebo animované upoutávky na nominované knihy Magnesia Litera. 

Večerní program plný hudby a hanácká Napeča Koláča

Sobotní večer bude patřit prezentaci Napeča Koláča, hanácké variaci na světoznámý formát PechaKucha, kde svou tvorbu představí nakladatelé a výtvarníci. 

Večery budou v pátek i sobotu patřit hudbě. V letošním roce LITR spojil síly s lokálním kolektivem HLUBINA, který připravil sérii koncertů. V pátek večer zahraje Jack The Hipper, dissipativ, Body of Pain, Laokoon. Sobotní večer bude patřit Jack Rabbit’s Palace, Raw Deal, Hospital Brut a Císařpancíř, po půlnoci pak zakončí noc DJ/ka New Magic Media.

Den otevřených studií 

V neděli pak na LITR naváže projekt Open Studios Olomouc, kdy několik kreativních studií a dílen otevřou své dveře dokořán a vybídnou veřejnost k nahlédnutí pod pokličku své tvorby. V rámci druhého ročníku Open Studios budou moci návštěvníci navštívit studia graficke-papiry.cz, Rootscollective – Monika Poljaková, Knihařka, Jan Skácelík, mimokolektiv, Jitka Králová, Tomáš Kubíček Keramika. 

Vstupné na veletrh je 70 Kč, děti mají vstup zdarma. Vstupenka se platí na místě v hotovosti a platí na celý víkend a celý program kromě vybraných workshopů, které jsou zpoplatněny částkou 70 Kč.


8 LITR – Knižní veletrh autorských a uměleckých publikací

30.9. – 1. 10. 2022

Umělecké centrum Univerzity Palackého (Konvikt), Univerzitní 3, Olomouc


Web: www.litrolomouc.cz
Facebook: www.facebook.com/litrolomouc
Fb událost: https://www.facebook.com/events/589210449508547
Instagram: www.instagram.com/litr_olomouc

Kompletní program najdete na webu www.litrolomouc.cz 

Partnery projektu jsou: Statutární město Olomouc, Ministerstvo kultury ČR, Olomoucký kraj, Státní fond kultury, Univerzita Palackého v Olomouci, Kreativní Olomouc, PAF, graficke-papiry.cz, Státní fond kinematografie, Fond na podporu umenia, literarnyklub.sk, Hlubina, Děti, čtete?, Památník národního písemnictví, Magnesia Litera, Zlatá stuha, AniPromítačka, Druhý domov, Vitrína Deniska, Galerie XY, Galerie Véčko, ArtMap, jlbjlt.cz, A2 – kulturní čtrnáctideník, Full Moon, Swine Daily, iUmeni.cz, KONVIKT bistro & bar, Ground Sound, Hnutí DUHA – Sedmá generace, Olomoucký deník, Čtenář, iLiteratura.cz, Jsem z Olomouce

 


Veronika Zapatová, PR / +420 734 312 990 / info@litrolomouc.cz

Comments

comments

Vyhledat