„Ukažte se u voleb v triku a řekněte: #SbohemSoudruzi,“ nabádá Dekomunizace

Dekomunizace, z.s. ve spolupráci s významnými českými umělci svou výzvou Ukažte se u voleb v triku a řekněte: #SbohemSoudruzi navazuje na úspěšné výtvarné soutěže z předchozích let. Tentokrát se do projektu zapojili významné osobnosti z oblasti designu, grafického designu, sochaři či výtvarníci, kteří navrhli unikátní design triček v rámci limitované „volební” edice.

 

K osloveným umělcům, kteří výzvu #SbohemSoudruzi vyslyšeli, patří významné osobnosti jako:

  • malíř a intermediální umělec Jiří David,
  • grafik a ilustrátor Oldřich Jelínek,
  • malíř Jiří Petrbok,
  • typograf Pavel Beneš,
  • malířka Barbora Šlapetová,
  • designér Pavel Botka,
  • malíř Josef Hnízdil a další.

 

Trička budou v rámci limitované série dostupná na: https://dekomunizace.cz/ukazte-se-u-voleb/ od neděle 19. 9. 2021 do 3. 10. 2021. Medailonky umělců naleznete u vizuálů jednotlivých triček.

 

Výzva navazuje na úspěšné projekty Dekomunizace, z.s. Trikem proti komunismu (2005) a Nechci mít na triku další totalitu! (2008). Cílem aktuálních aktivit spolku je, aby KSČM v letošních sněmovních volbách 8. a 9. října získala maximálně 4,8 % hlasů a výročí 100 let od svého založení oslavila mimo parlamentní lavice.

 

„Chceme dát voličům možnost se k volbám patřičně obléknout a své fotografie v tričku sdílet na sociálních sítích těsně před volbami. Mohou tak veřejně deklarovat svůj úmysl jít volit. Tím inspirovat váhající voliče a dát jim najevo, že jejich hlas může v letošních volbách znamenat historický milník, kdy komunisté konečně nebudou po 100 letech ani v jedné z komor Parlamentu České republiky,“ vysvětluje Jakub Svěrák z Dekomunizace.

 

Vytvořené motivy budou vystaveny v galerii na www.dekomunizace.cz, kde budou mít zájemci možnost si jednotlivá trička objednat. Bude se jednat o ekologickou textilní značku a prodej triček bude neziskový.

 

Výzvu podporuje Centrum současného umění Dox, jehož zakladatel Leoš Válka říká: „Veškeré aktivity směřující k definitivnímu ukončení přítomnosti komunistické strany na české politické scéně jsou v přirozeném v zájmu naší společnosti.”

 

Profesor Jiří David ke svému návrhu připsal: „Co mne však přesvědčilo, abych se pokusil obsahově navrhnout  triko pro tuto výzvu, byla informace, kterou jsem obdržel z ÚSTRu, jehož jsem požádal o pomoc v hledání popravených lidí, mimo ony známé komunistické i nekomunistické prominenty. Informace obsahovala jméno příslušníka SNB Josefa Sporky, jenž se stal obětí vykonstruovaných obvinění. Státní soud ho odsoudil 30. června 1951 za údajnou velezradu a vyzvědačství k trestu smrti, 8. října 1951 ve 13.00 mu bylo na Pankráci sděleno, že bude příští den popraven, což se také stalo. Poprava se tedy konala přesně na den před 70 roky, kdy se letos v říjnu konají parlamentní volby.

 

Prof. David k datu popravy dodává: „Na triku se tak objevuje autentický dokument (Protokol) pouze o čtyřech větách, kde se jmenovanému sděluje, že bude popraven, včetně žádosti odsouzeného o možnost návštěvy manželky a matky. Tuto i po letech mrazivou, tragickou nelidskou událost, jsem pak podpořil tím, že jsem nechal na triko převést otisky jeho rukou.

 

Comments

comments

Vyhledat