Edisonline: festivalová online platforma, která nabízí víc než jen filmy

foto  Film Europe
foto Film Europe

VoD neboli Video on Demand se i v důsledku koronaviru rozjelo. Mezi společnostmi, které se mu hodně věnují, patří i Edisonline. Přinášíme rozhovor s Ivanem Hroncem, šéfem společnosti. 

Video on demand je dnes velké téma, v čem se od ostatních liší vaše služby?

Přesným zacílením. Edisonline je festivalová online platforma, která vybírá a představuje především filmy z hlavních soutěží tří nejvýznamnějších filmových festivalů: v Benátkách, Berlíně a Cannes. Edisonline se zaměřuje na současný evropský film. Nenajdete v něm mnoho archivních zahraničních filmů, pokud nebyly v oficiálním výběru některého z festivalů. Hlavním rozdílem ale zůstává, že k desítkám festivalových filmů přidáváme také dvě kvalitní lineární 24/7 filmové televize, Film Europe Channel a Film Europe+ se stovkami československých archivních filmů a dalších evropských filmů nejen velkých kinematografií, ale také objevy menších evropských zemí. Edisonline nabízí pro klasické televizní kanály Film Europe a Film Europe+ navíc možnost nahrávání programu a jeho uchování v osobním archívu s kapacitou až 50 hodin.

Film Europe+ má pravidelný programový blok Československo, kde najdete každý den 4 málo hrané filmy z našich zemí. Po něm ho ve 22.00 hod vystřídá programový blok Be2Can, kde najdete často televizní premiéry vítězů z festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes. Unikátem, a nejen česko-slovenským, je tedy SVOD zaměřené na festivalový film ve spojení se dvěma kvalitními televizními stanicemi. 

Komunikační sílu dodává projektu také propojení s Edison Filmhub, prvním butikovým kinem v Praze, které, jestli půjde všechno dobře, doplní Edison Filmhub v Bratislavě a postupně také v dalších českých a slovenských městech. Ale možná nemluvme o video on demand jako o velkém tématu. VOD je už dnes standard. Distribuční koncept, který nepočítá s VOD, nestojí na zemi. Video on demand je dnes distribuční abeceda, do které patří festivaly, kina, VOD, televize, a dokonce i divácké či kritické reflexe. Velkým tématem je spojení těchto distribučních modelů, jejich kurátorské využití a synergie. Před časem jsme začali používat pro aktivity Film Europe nový termín – Hybridní distribuce. Ta funguje na principu synergie všech distribučních i zážitkových prostor. Příkladem je premiéra nového filmu v Edison Filmhubu s diskusí a skvělou kávou ve stylové kavárně a zároveň jejich příjemně edukační online podpora na Edisonline, například dalšími filmy daného režiséra anebo země, odkud film přichází.

Jak odráží vaše nabídka to, že jste součástí rodiny zahrnující Edison a další subjekty?

Kompletně. Edisonline je reflexí naší mnohaleté práce v distribuci a festivalové aktivitě. Kategorie v Edisonline jsou odrazem našich festivalů, které jsou odrazem špičkové festivalové dramaturgie z Benátek, Berlína a Cannes, ale stále víc také festivalů v Sundance, Rotterdamu anebo Karlových Varech, kde se filmy Film Europe každý rok hrají. Když si otevřete www.edisonline.cz, najdete tam tradiční novinky, potom soubor všech filmů, ale pak se dostanete ke kategoriím, které dobře znáte. 

Be2Can je striktně jen o filmech z Benátek, Berlína a Cannes, přesně tak jako o úspěšné podzimní filmové přehlídce. Scandi kopíruje naši lednovou přehlídku současných severských filmů. Der Film – je vlastně Das Filmfest – filmy německy mluvících zemí, stejně jako Crème de la Crème je český francouzský filmový festival, kkamde dodáváme tradičně velkou část programu, a slovenský Crème de la Crème, který celý organizujeme. Dolce Vita představuje úspěšné italské festivalové snímky a sekce Východní sousedé je důstojnou ukázkou východoevropského filmu. 

Další kategorie kopírují programové bloky ve filmových televizích Film Europe a Film Europe+. Najdete tu sekce, jejichž názvy jasně sdělují, co v nich je: Chci se bát, Pohodové filmy, Podle skutečných událostí, Queer, Dokumenty, Rodinné a dětské filmy. Samostatnou kategorií jsou Divné filmy, které navazují na náš úspěšný festival Weird Europe. Jde o skupinu v něčem fakt divných filmů. Skoro každý z nich má ale parametr Be2Can.

Uvádíte “Za cenu jednoho lístku do kina – 155 Kč – uživatel získá měsíční přístup ke službě.” Je možnost službu vyzkoušet, nebo uzavřít smlouvu třeba na 2 měsíce? Na webu máte “Nebylo-li dohodnuto něco jiného, je Smlouva uzavřena na dobu neurčitou.” Nemůže to uživatele odradit? 

Zatím nabízíme předplatné na měsíc nebo rok s možností prodloužení na další měsíc nebo další rok. Ale určitě budeme experimentovat také s dalšími variantami. A zřejmě spustíme taky model „vyzkoušejte“. Denně nám však přibývají desítky nových předplatitelů, a to jsme spuštění jen jeden měsíc. Podle mě nás diváci už za těch deset roků vyzkoušeli a dnes se jen přesouvají do online prostoru. Na festival Be2Can nám v Praze přišlo okolo 7000 diváků a v Česku 10 000. No, a oni mají asi „vyzkoušejte“ za sebou.  Co můžu do budoucna slíbit, jsou vouchery.Zkombinují měsíc Edisonline s projekcí v kině Edison Filmhub, s kávou a proseccem v Cafe Edison. 

Ve vaší tiskové zprávě se píše, že chcete nabízet “bezprecedentně rozsáhlou a pravidelně aktualizovanou SVoD knihovnu ke streamingu kdykoli a kdekoli, na webovém prohlížeči či Apple nebo Android zařízeních.” Kolik je nyní titulů (myslím skutečně dostupné, ne co se plánuje), jak často a v jakém počtu se nyní doplňují?

Tak to pojďme přesně spočítat. Když si v průběhu června otevřete www.edisonline.cz, najdete na něm 126 filmů jako Bídníci, Velká nádhera, Naprostí cizinci, Toni Erdmann a dobrý mix Zlatých palem, Zlatých medvědů a Zlatých lvů. Když si videotéku otevřete v červenci, tak tam bude o 30 filmů více, takže dohromady 156 titulů. A přibydou další Zlaté palmy jako Já, Daniel Blake. Když si Edisonline otevřete například v prosinci 2020, najdete tam minimálně 300 titulů a přes Vánoce si pustíte Rodinku Belierových, Ženou z boží vůle nebo Iron Sky.  

Každý měsíc přibude na Edisonline cca 30 titulů, takže v květnu 2021 bude v nabídce víc než 400 titulů a za tři měsíce poté 500. Po létě 2021 budeme pravidelně doplňovat filmy, které byly v kinech v 2021, a takto do dvou let nabídne Edisonline cca 700 titulů. Většina z nich budou „festivalové pecky“. Myslím, že není mnoho filmových společností, které mohou takto přesně mluvit o svých projektech. Podstatné je, že budeme strategicky budovat festivalovou online videotéku a že divák, když bude mít chuť na „going out“, přijde do Edison Filmhubu, když se mu bude chtít, nebo když bude muset „stay home“, tak si spustí Edisonline. 

foto Film Europe

Je to kompatibilní skutečně se všemi zařízeními a prohlížeči? Narážím často na to, že i různé moderní multimediální služby mají problém třeba s některými prohlížeči a nutí člověka k instalaci jiných.

Na vaši otázku jsem se zeptal přítele na telefonu, obchodního a technického ředitele Film Europe Tomáše Žondry, a ten jasně řekl: „Podporujeme většinu webových prohlížečů, zejména ty nejrozšířenější Chrome (Google), Safari (Apple), Firefox (Mozilla), Edge (Microsoft). Co se týče aplikací pro mobilní zařízení, je to Apple – iOS (mobilní telefony a tablety) dostupné na App Store a Google mobile – (mobilní telefony a tablety) dostupné na GooglePlay. Dále jsou vydány aplikace pro AppleTV a Android TV, aby to bylo to správné KINO, bez velké obrazovky by to bylo jen malé mobilní kino ☺. Rád bych zdůraznil, že se věnuje velká energie a čas pro pravidelné aktualizace jednotlivých aplikací a kompatibility v návaznosti na pravidelné aktualizace jednotlivých počítačových systémů, toto je nesmírně důležité, bez pravidelných aktualizací by vznikly problémy a naše aplikace by rázem zestárly.“ 

Comments

comments

Vyhledat