Tipy na týden 11. – 17. prosince: Unijazz není pro starý a Krabat hledá práci v dole

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, výstava současného autorského
šperku Computer & Jewellery / Foto: Jiří Urban, Prsteny Kam kráčíme?, stříbro, počítačové komponenty, 2023
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, výstava současného autorského šperku Computer & Jewellery / Foto: Jiří Urban, Prsteny Kam kráčíme?, stříbro, počítačové komponenty, 2023

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Užitečná webová aplikace GeoPas.cz oslaví rok provozu – nabízí nejen ortofoto a katastrální mapy, ale i řadu tematických mapových vrstev – životní prostředí, demografie, geologie, vodstvo, občanská vybavenost, územní plány či zemědělství. • Společnosti HotelTime Solutions zveřejnila trendy v tuzemském cestovním ruchu: Češi začali jezdit více do Prahy, platí více kartou a setrvale stoupá zájem o aplikace pro ubytování. • Winternitzova vila publikuje nový podcast o výtvarném umění MišMaš Art, který autorsky připravují a moderují Míša Vrchotová a Máša Pivovarová. • Národní filmový archiv má nové sídlo v Závišově ulici v Praze 4 – Nuslích. • Projekt Evropský typografický korektor chce s pomocí lokálních profesionálů systematicky popsat aktuální typografická pravidla a zvyklosti všech 24 oficiálních jazyků EU. • České kreativní studio NICE! vytvořilo ve spolupráci s americkým vývojářem počítačových her Blizzard Entertainment dva nové trailery na kultovní hru World of Warcraft: Fall of the Lich King Launch Trailer – Justice a Cataclysm Classic • Do třetí řady Peče celá země se přihlásilo čtyři sta uchazečů, vybraných bylo dvanáct účastníků. • Znalosti, řemeslo a dovednosti ruční výroby skla byly zapsány na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. • Spermbankers pokřtili novou desku Death Takes Us All. Výhercem hlavní ceny sedmnáctého ročníku soutěže pohyblivého obrazu Jiné vize CZ získalo video Duchovní cesta autorstva RRRR+A, Tomáš Merta a Tomáš Klein. Zvláštní uznání porota udělila dílu Konkomitantní růstový jev Lukáše Prokopa. Cenu diváctva obdržela Anna-Marie Šulc a její dílo Pelvic Chain.

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

12. 12. 19:00 16mm film: Jiří Trnka: Zahrada / Čítárna Unijazz

Další z pravidelných projekcí z 16mm filmu v režii Fíly a Adama se bude věnovat nezapomenutelnému dětskému seriálu Břetislava Pojara podle Jiřího Trnky: Zahrada (1974). Vstup volný. 

14. 12. Svařák a film: Prázdniny (ENG s CZ titulky)

Kate Winslet a Cameron Diaz si vymění domácnosti a shodou náhod se jim do života připletou Jack Black a Jude Law.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

12. 12. Orbit (DE) / Café v lese

12. 12. Nomi / Studio Hrdinů

V monodramatu inspirovaném německým hercem a zpěvákem Klausem Nomim září Tereza Hofová. Nomi není biografickou inscenací, je příběhem o tom, jaké to je být buď moc, nebo málo, ale nikdy akorát.

12. / 13. / 14. 12. Chemické divadlo: těžba snů / Lužický seminář

Lužický seminář – budova na Malé Straně, která od 18. století sloužila lužickosrbským studentům. Jak ale vypadá dnes? Bloudí tu duchové, Krabat hledá práci v povrchových dolech, stará žena si obléká svou milovanou drastu, kapela vyřvává odrhovačky hornjoserbsce, na dvorku zabijačka, ve třídě wučer vyučuje základy jazyka a předsednictvo Přátel Lužice pořádá svou pravidelnou schůzi…  Dne 13. 12. se představení uskuteční s doprovodnou debatou: O uhlí a lidech: co znamená konec těžby pro uhelné regiony v Česku a Lužici?

15. 12. IS JOY / divadlo DISK 

Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem  je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí.

16. 12. FUCHS2 LIVE: She Past Away, CosmoBrigade, Cold Venus Revisited, whydie? & Soyre (RARE)

17. 12. Pharmakon (USA) + gertie adelaido + Brut Rapto / Bike Jesus

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

2. 12. – 28. 1. 2024 Alena Foustková: Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím. / Museum Kampa

Autorka upozorňuje na nerovnost žen v kontextu římskokatolické církve, ale i jiných náboženských struktur. V jednotlivých dílech citlivě využívá práci s obrysem vlastního těla, japonskou techniku vyšívání sashiko či odkazy ke klasickým náboženským objektům jako je zpovědnice.

 

7. 12.  – 7. 4. 2024 Computer & Jewellery / Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo výstavu současného autorského šperku Computer & Jewellery, která je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023. Vybraní autoři reagují svými díly na téma ovlivnění naší společnosti výpočetní technikou, a to v pozitivním i negativním smyslu.

Milan Cais:  PANACEA  ULTRASUPERTOTALFORTE / Motolská nemocnice

 

7. 12. – 13. 1. 2024 Vladimír Kiva Novotný: Gradient / Galerie Teleport

12. 12. – 7. 1. 2024 Směrem ke světlu – současné polské umění / Galerie Mánes

České veřejnosti se zde představí současní polští umělci Alicja Domańska , Maggie PIU , Jacek Zwoniarski a Jaremi Picz , s jejichž díly se mohli seznámit diváci v mnohých evropských i světových metropolích. 

30. 11. – 21. 4.2024.  ELEVACE / Zdeněk Beran: Rehabilitační oddělení Dr. Dr. / Muzeum moderního umění, Galerie

Z odpuzujících i groteskních objektů, ze zbytků nemocničního vybavení a zmrzačených torz vytvořil na začátku 70. let Zdeněk Beran instalaci Rehabilitační oddělení Dr. Dr., která evokovala nemocniční pokoj. Koncem 90. let autor instalaci exhumoval a v roce 2011 daroval do sbírek Národní galerie v Praze.

 

7. 12. – 29. 2. 1924 JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? / KC Kaštan

V 90. letech se česká (a jistěže i moravská a slezská) pódia otevřela světu. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby, ti všichni si na nich takřka podávali dveře.  Tento proces a ty nezapomenutelné večery připomíná a dokumentuje výstava pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? SLAVNÉ I ZAPOMENUTÉ KONCERTY ZAHRANIČNÍCH KAPEL A INTERPRETŮ 90. LET v KC Kaštan.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

11. 12. Když na slově záleží: uvedení 120. revue Prostor / Kampus Hybernská

Formou videa a happeningu se pokusíme vyjádřit obsah 120. čísla revue Prostor, které střílí tentokrát do vlastních novinářských řad a pátrá, jak s vědomím současných hrozeb i krize celého oboru přeformulovat své poslání. Vstup zdarma.

12. 12. 19:00  Nakladatelství Argo: Cormac McCarthy a jeho překladatelé / Čítárna Unijazz

Večer věnovaný dílu velikána americké literatury Cormaca McCarthyho, který zemřel letos v červnu autora světoznámých počinů jako Cesta, Tahle země není pro starý nebo Všichni krásní koně. Křest v srpnu vydaného překladu jeho nové knihy Pasažér. O hudební doprovod se postará Tomáš Pácalt. Vstup volný.

12. a 13. 12. 16 – 19 h, Světelný workshop u příležitosti festivalu Svatá Lucie / eko-ateliér zámku Troja


Advent v Tržnici

Vánoční trhy ⋆ svařák a film ⋆ prodej stromků z prořezů ⋆ prodej kaprů ⋆ a mnoho dalšího!

Více na https://fb.me/e/3h1kYo0uU


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat