Jaromír Švejdík rekapituluje. Mimosezóna zachycuje třicet let jeho tvorby.

Texty známých a oblíbených kapel Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers nebo  Kafka Band i zatím posledního projektu Letní kapela, stejně jako hity napsané pro Václava  Neckáře najdou fanoušci v nové knize Mimosezóna od jedné z nejvýraznějších postav  domácí umělecké scény – zpěváka, skladatele, kytaristy a výtvarníka Jaromíra 99. Výběr  textů písní, které na tuzemskou scénu přinesly estetiku temných a mlžných pohraničních  hor, doplňují ilustrace inspirované náladou krajiny Švejdíkova rodného Jesenicka. Knihu  na začátku června čeká pražské a brněnské uvedení, na němž Letní kapela představí i nové album, které vydává brněnské vydavatelství Indies Scope v pondělí 23. května.  

Mimosezóna mapuje třicetiletí tvorby umělce, který svým záběrem zasáhl nejen českou hudební  scénu, ale v posledních dvou desetiletích se stal také vyhledávaným ilustrátorem a kreslířem  komiksů. Proslavil se především trilogií o výpravčím Aloisi Nebelovi, na které pracoval spolu se  spisovatelem Jaroslavem Rudišem, s nímž se ostatně sešel i v kapele Kafka Band. Právě Rudišova  osobní a zasvěcená předmluva knihu otevírá.

Následují texty jsou seřazené chronologicky jak podle roku vydání alba, tak podle pořadí na  nahrávkách od legendárního alba Freiwaldau kapely Priessnitz a dalších hudebních projektů,  desky Václava Neckáře Dobrý časy až po texty Letní kapely, které se objeví na zatím dosud  nevydaném albu. Čtenář tak může sledovat vývoj Švejdíkova textařského stylu.

„Většinou vznikne nejdřív samotná melodie, kterou pak nosím v hlavě, nebo mě něco napadne,  když hraju na kytaru, a pak chodím po lese a může to pokračovat. První věty jsou rychlé, ale  dodělat to trvá někdy dva měsíce, někdy půl roku, někdy rok, někdy to ani nedodělám. Někdy se  stane, že text dostanu od pánaboha a celou píseň napíšu za den, rovnou s melodií. Třeba písničky  jako Sny nebo Jaro. Ale to se mi stalo možná třikrát za život,“ popisuje Jaromír Švejdík.

Neméně podstatnou součástí knihy, která vyniká svým nadstandardním provedením, je  Švejdíkův výtvarný doprovod vybraný z jeho volné tvorby. Kniha tak zachycuje i Švejdíkův záběr,  který propojuje světy hudby a výtvarného umění. Některé ilustrace s vybranými texty  komunikují, jsou vzájemně propojené. Sám Švejdík říká, že vyprávění v písňových textech  a komiksové tvorbě je v něčem podobné.

„Dneska to beru tak, že když dodělám jednu věc, třeba dokreslím komiks, tak si odpočinu  hudbou. Jindy je to opačně. Počítal jsem, že když skončím s Priessnitz, té hudby bude daleko  méně, že si od ní odpočinu, ale něco je ve mně, co mě nutí dělat to pořád znova a znova. Proto  vznikla Letní kapela, protože jsem přes léto na venkově a tam mám kamarády muzikanty, tak  jsme hráli spolu a u toho začaly přicházet nějaké nápady. Vědomý koncept u mě nefunguje, a tak  nechávám na podvědomí, co si zrovna vybere. Svět tě nutí, abys žil podle nějakých škatulek, ale  ty nápady prostě přicházejí. Naslouchám něčemu uvnitř.“

Nahrávku Letní kapely uvede na trh hudební vydavatelství Indies Scope v pondělí 23. května  2022. K dostání tak bude už i na plánovaných uvedeních knihy. To se uskuteční v pražských  Kasárnách Karlín 1. června od 18 hodin a v Divadle Husa na provázku 5. června od 19 hodin.  Při obou uvedeních knihy se návštěvníci mohou těšit i na následné vystoupení Letní kapely.

Specialitou brněnského večera pak bude i uvedení knihy Bílá Voda Kateřiny Tučkové, akce tak  bude společným představením dvou výjimečných knih.

Comments

comments

Vyhledat