Tipy na týden 18. – 24. března: Mammal Hands a Nebe nad Berlínem

Do 24. března můžete navštívit v pražské Ville Pellé výstavu tvorby malíře a kreslíře Adolfa Lachmana / (c) Adolf Lachman
Do 24. března můžete navštívit v pražské Ville Pellé výstavu tvorby malíře a kreslíře Adolfa Lachmana / (c) Adolf Lachman

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

17. 3. – 24. 3. Síla dokumentárního hledání (retrospektiva díla Martina Marečka) / dafilms.cz

Síla (2021, 92 minut) – bude uvedeno ZDARMA, ve spolupráci s HBO

Dálava  (2019, 76 minut) – bude uvedeno ZDARMA, ve spolupráci s HBO

Pod sluncem tma (2011, 81 minut)

Auto*Mat  (2009, 90 minut)

Zdroj (2005, 77 minut)

Hry prachu  (FAMU, ČT, 2002, 86 minut)

Javor 98 (1998, 14 minut)

18. 3. 19:00 1989: Chceme dýchat / Čítárna Unijazz

Nový snímek Karla Strachoty z roku 2023 je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

22. 3. Nebe nad Berlínem / Kino Aero

Nebe nad Berlínem Wima Wenderse se řadí mezi nejpůvabnější zástupce filmového žánru městských symfonií.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


Tip do Berlína: Tricky – Maxinquaye (reincarnate) + support Zebrakatz, 20.3.2024, Stage Theater des Westens (zbýá pár míst) a Underworld (vyprodáno) 22.3.

20. 3. The Clockworks (IE) / Café V lese

21. 3. Mammal Hands (Gondwana, UK) / Support: Zabelov Group / Palác Akropolis

 

21. 3. The Ex + support: Lena Hessels (Nizozemí) / Kasárna Karlín

22. 3. BITE: Clarissa Kimskii + Amulador + Pink Concrete / Bike Jesus

22. 3. – 23. 3.  festival  Žižkovská noc 2024

Třináctý ročník multižánrového festivalu. 20 klubů, přes 250 kapel & DJs!

22. 3. – 24. 3. festival Struny dětem / divadlo Minor

Festival láká na nabitý hudební program napříč nejrůznějšími žánry i divadlo. Vystoupí například vokální sextet Skety, svérázná multižánrová kapela Hm…, zpěvačka Radka Fišarová, beatboxeři Endru a Jen Hovorka, zbrusu nová kapela pro děti i jejich rodiče Rozbal to! nebo Tomáš Liška s kapelou Invisible World. Jednotlivé akce jsou rozděleny dle věkových kategorií. Kompletní program a všechny podrobné informace jsou k dispozici na www.strunydetem.cz.

24. 3. Giant Rooks / Roxy, Praha

24. 3.  PMP Ensemble I Orchestra, Dust in the Groove / DOX+,

Koncert 6 PREMIERES je dalším z projektů, jimiž festival a institut Prague Music Performance iniciuje a uvádí premiéry nových děl. Tentokrát jich bude hned šest v průběhu jediného večera.

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

21. 3. – 18. 8. Pavel Forman: TransForman / DOX

Nová výstava českého malíře Pavla Formana představí tři desítky nejnovějších děl a oblíbené autorovy formy a přístupy, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.

 

1. 3. – 2. 6. UMĚNÍ PRODAT (SE). UMĚLEC VE SPÁRECH TRHU 19. STOLETÍ / Západočeská galerie v Plzni

Reklama, multiplikace děl, krajiny, drobné portréty, ale i knižní a časopisecké ilustrace. To vše patřilo mezi nové způsoby obživy umělců v 19. století. Právě proměně uměleckého provozu, vztahu umělce a publika a různým způsobům obživy v tržním prostředí 19. století se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni.

 

8. 3. – 26. 5. IVANA LOMOVÁ: Ticho / Oblastní galerie Liberec

Monografická retrospektivní výstava Ivany Lomové zahrnuje malby z cyklu Pod dekou (2000), Samota (2009), Kavárny (2010), Cestující (2012) nebo Praha (2021). Autorka interpretuje svou malbou svět kolem sebe bez nadsázky, neokázale, bez příkras – obrazy každodennosti, ale až s výjimečnou odvahou zprostředkovat divákům tyto obrazy malebnou fotooptikou.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představí GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

29.2. – 19.5.  László Lakner: Infinitum / Muzeum moderního umění, Trojlodí

Letos osmaosmdesátiletého László Laknera, jehož dílo se vyznačuje tematickou a stylovou rozmanitostí i neustálým experimentováním, představí od 29. února 2024 Muzeum umění Olomouc na největší retrospektivní výstavě tohoto umělce mimo území Maďarska.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

 

24. 1. – 24. 3. Adolf Lachman: Lachland / Villa Pellé

Hyperrealistický malíř, kreslíř digitálních obrazů a počítačových her, tvůrce objektů a člen české herní vývojářské společnosti Amanita Design Adolf Lachman představuje od 24. ledna v pražské galerii Villa Pellé zemi Lachland: „svět post-apokalyptického romantika obydlený roboty, paroboty, alfadaňky a novými živočišně strojovými druhy“.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

19. 3.  Mluvit ve škole o nemoci nebo smrti? Mnohdy těžké, ale potřebné / Bio Oko

Když žákovi zemře blízký člověk, jaká je role učitele a co vše může pomoci? Jak zpracovat těžké onemocnění nebo smrt člena školního kolektivu? Jak pomoci učitelům, aby se dokázali se situací kolem úmrtí ve škole vyrovnat? A jaká pravidla dodržovat pro pietní místa a společný rituál rozloučení? Cesta domů zve na debatu určenou učitelům, vychovatelům, vedení škol, studentům, školním psychologům, rodičům i všem dalším zájemcům.

21. 3. 25. Kupé ve Vzletu – Vosto5 / Vzlet

Hosty 25. dílu talkshow divadla VOSTO5 ve Vzletu budou novinářka Linda Bartošová a Štěpán Černoušek, rusista, publicista a předseda občanského sdružení Gulag.cz.

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat