Tipy na týden 22. – 28. května: Alejandro Jodorowsky v kinech, festivaly anglické i francouzské

Jekyll & Hyde: A One Woman Show
(Sweet Productions) na Prague Fringe Festival / Foto Prague Fringe
Jekyll & Hyde: A One Woman Show (Sweet Productions) na Prague Fringe Festival / Foto Prague Fringe

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Katedrála

Justa Gallega bychom snadno mohli považovat za blázna, nad sílou, vůlí a trpělivostí tohoto (ne)obyčejného člověka však zůstává rozum stát. Španělský muž totiž bez jakéhokoliv vzdělání či prostředků holýma rukama postavil na předměstí Madridu katedrálu větší než barcelonská Sagrada Família. Režisér s česko-slovenskými kořeny Denis Dobrovoda strávil s Justem několik let a podařilo se mu tak k němu dostat neobyčejně blízko. 

 

iVysílání: Good Old Czechs

Úspěšný film GOOD OLD CZECHS o československých letcích v RAF je k vidění na webu České televize.

 

23. 5. 20:00 Nejlepší nepřátelé (NT Live)/ Aero

Uznávaný dramatik James Graham, který se specializuje na politicko-společenská dramata podle skutečných událostí, se vrací do NT Live. Jeho novinka Nejlepší nepřátelé zachycuje rekonstrukci televizní debaty z roku 1968 a upozorňuje na počátky současné neurvalé politické kultury. V rolích dvou názorových oponentů, konzervativce Williama Buckleyho Jr. a liberála Gore Vidala, se ukážou Angličan David Harewood známý díky seriálu Ve jménu vlasti a americká hvězda filmové série Star Trek Zachary Quinto

 

Basic Instinct

Do kin se pouze na omezenou dobu vrací kultovní Základní instinkt režiséra Paula Verhoevena. Uveden bude po 30 letech od premiéry v nové digitálně restaurované 4K verzi necenzurovaného režisérského sestřihu.

23. 5. 16:00 Tintoretto – rebel z Benátek / Dlabačov

Dokumentární umělecký film Tintoretto – rebel z Benátek připomíná 500 let od narození geniálního benátského rodáka a jednoho z největších jmen italské renesance. Hlas Heleny Bonham Carter přibližuje malířův nespoutaný život a jeho impozantní dílo i soupeření s dalšími slavnými umělci své doby.

24. 5. – 28. 5. PSYCHOMAGICKÁ PŘEHLÍDKA ALEJANDRA JODOROWSKÉHO/ Edison Filmhub

Od 24. do 28. května ovládne Edison psychomág a mistr filmové psychedelie Alejandro Jodorowsky! Můžete se těšit na čtyři snímky z jeho rané tvorby, a to konkrétně Fando a Lis, Krtek, Svatá hora a Svatá krev, včetně speciálních projekcí s Alešem Stuchlým, Tondou Tesařem nebo Davidem Havasem. 

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut 

 

   

22. 5.  Každý má v sobě dva vlky/ Divadlo Archa DIVADLO

Na autentické příběhy tří mladých Vietnamců láká pražské divadlo Archa v inscenaci nazvané Každý má v sobě dva vlky. Inscenace nabízí vhled do života mladých lidí, které možná potkáváme v tramvaji nebo u pokladny ve večerce, přitom netušíme, že jsou třeba studenty mezinárodních vztahů nebo ekonomie. 

 

22.– 27.  5. Festival Prague Fringe  DIVADLO

22. ročník festivalu anglického divadla Prague Fringe se vrací na Malou Stranu. Na 6 scénách nabídne 130 představení od 35 souborů z 13 zemí. Festival uvede jak multižánrové autorské inscenace oceněné na největší světové divadelní přehlídce Edinburgh Fringe, tak i mladé talenty mezinárodního nového divadla. 

22. 5. Piece of Pleasure / divadlo Ponec DIVADLO

Generační výpověď o stavu bytí, kde krize jako status quo nehledá řešení ani překonání, je inspirována postaktivismem myslitele Baya Akomolafa, ex-buddhistickou mniškou Kairou Jewel Lingo a obrazy umělecké dvojice Muntean a Rosenblum.

 

22. 5. Scary Pockets (USA)  / Jazz Dock

 

23. 5.  Pentatonix (US) / O2 arena, Praha

23. 5  GHASTLY (fi), EXECRATION (no), MÖRKHIMMEL (cz) Death Metal /KLUB 007 STRAHOV

24. – 26. 5. Festival Liveurope / Palác Akropolis a další místa

Liveurope festival míří do Paláce Akropolis, kde během dvou dní představí téměř dvacítku evropských umělců a hudebních projektů. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na kapely Kids Return, Rat Kru, KOIKOI, Monikaze a další. Nebude chybět ani silné zastoupení české a slovenské scény v podání umělců a kapel P/\ST, Amelie Siba, Aiko, badfocus, Nina Kohout a Bratři. 

 

24. –  27. 5.  Festival Sněz tu žábu! / Divadlo NoD DIVADLO, ♬

Přijďte do NoDu a poznejte současnou frankofonní divadelní tvorbu. Divadlo pro děti, fiktivní přednáška, představení i koncert. V sálech i open air na střeše. Více na www.sneztuzabu.cz/

24. 5. Objal mě Bůh a nic / Vzlet DIVADLO

Pohybově-obrazová inscenace Objal mě bůh a nic vychází z nezveřejněných deníků výjimečného režiséra Petra Lébla v režii neméně výjimečné Daniely Špinar.

 

24. 5. Kenny Garrett / Divadlo U Hasičů

24. 5. Ice Nine Kills (US) / SaSaZu, Praha

24. 5. Front Line Assembly / Lucerna Music Bar

24. 5.  Amber Run (UK) ,  Myles Smith (UK) / Rock Café

24. 5.  Somi (USA) / Jazz Dock

25. 5. Sonic Jesus, / Underdogs‘

25. 5. Swans (US) / Žilina, Nová synagoga (SK)

25. 5. Bohren & der Club of Gore / Bratislava

25. 5. Moimir Papalescu and the Nihilists / Futurum

 

25.  – 26. – 27. – 28. 5. Ultima Vez – Traces / Divadlo Archa DIVADLO

Na scénu Divadla Archa se v rámci závěrečné sezóny Základy budoucnosti (Cornerstones of the Future) vrací dlouhodobý exkluzivní umělecký partner Archy, progresivní vlámský taneční soubor Ultima Vez s choreografií TRACES světově uznávaného režiséra a choreografa Wima Vandekeybuse.

 

26. 5. JFDR (Island)  / Cross Club, Praha

27. 5. SONIC JESUS (IT) // MANCUSO (CZ) // EYAL TALMOR (PRT) / Underdogs‘

27. 5. Mersey Gathering 04 / Střelák, Brno Pisárky

 

 


 

 

25. -27. 5. Klauzury AVU 2023

Výstava Klauzury AVU 2023 představuje práce studentů a studentek AVU za akademický rok 2022/2023. Letos probíhá ve čtyřech budovách AVU na Praze 7: na hlavní budově AVU (malba, kresba, socha, nová média, intermédia, ateliér Art in Context ), ve škole architektury (architektura, nová média), v Moderní galerii (grafika, restaurování malby a polychromované plastiky a restaurování sochy) a v ateliéru Jana Zajíce (ateliér přípravného studia). 

 

 

18. 05. – 17. 09. SKLENĚNÁ DUŠE / PIETAS. NÁVRAT FUNERÁLNÍ PLASTIKY / Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova

Celkem 21 předních českých umělců z různých oborů představí své pojetí tavené plastiky prezentované do pietních schránek. 

 

 

16. 5. – 9. 6. Hiep Duong Chi: Voda hučí, bory šumí / Galerie Teleport

Ve svém výstavním projektu Voda hučí, bory šumí hledá Hiep, který vyrůstal v české kotlině, aspekty svých vietnamských kořenů. S nadhledem komentuje každodennost a zároveň kulturní odlišnost, dotýká se témat jako je identita mladých vietnamců, s lehkostí jemu vlastní zesměšnuje každodenní xenofobii v české společnosti a pohrává si s tématem české národní hrdosti. Ve stejné chvíli vytváří napětí mezi vietnamskými zvyky a zavedenými klišé.

 

18. 5. – 13. 8. Dan Walwin: Úleva / PLATO, Porážková 26, Ostrava

 Původem britský umělec žijící v Nizozemí přichystal pro Ostravu hned několik nových děl a v novém sídle PLATO se představuje svou dosud největší výstavou nazvanou Úleva. 

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

22. 5.  Tereza Horváthová v klubu Ferenc Futurista v Černošicích

 

25. 5. –  28.5.  Dny soukromých hradů a zámků

Poslední květnový víkend ožijí soukromé památkové objekty speciálními prohlídkami vedenými osobně majiteli, koncerty anebo různými dalšími akcemi. Mnohde bude možné podívat se i do míst, která návštěvníkům nejsou běžně přístupná. Akci pořádá Asociace majitelů hradů a zámků. Víc na amhz.cz 

25. 5. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Martin Leskovjan a Maxim Habanec / CAMP Praha

Květnový Camping s Ondřejem Cihlářem patří sportům, které městu nejsou úplně vlastní. Mluvit se bude o tom, jak se prostor bývalé armádní tréninkové tratě změnil na park vodních sportů přístupný pro veřejnost, i kde se jezdí na skejtu v Praze, New Yorku, Los Angeles nebo Osace. Do dalšího dílu talk show si pozval Martina Leskovjana, který je jedním z autorů projektu Vlny Štvanice. Druhým hostem je Maxim Habanec, který se skateboardem objel celý svět a jako první Čech zvítězil ve světovém poháru.

 

27. 5. Ladies Night / KC Beseda Klánovice

Pouze pro ženy! V ceně vstupenky je welcome drink, řízená degustace prémiových vín z dílny DER WEINSCHMECKER, dobroty z Bistra Špejle a od 20:30 Storytelling: příběhy pro ženy rozehraje ve vaší hlavě Justin Svoboda. Nakonec vás bude od 21:15 do 24:00 bavit legendární DJ MIchael V (Color radio, J.A.R.) se svou funky smrští.

 

27. 5. Žižkovské mezidvorky

V rámci multižánrového sousedského festivalu Žižkovské mezidvorky se nechte vylákat do zákoutí, která nebývají běžně veřejnosti přístupná, nebo by Vás nenapadlo je navštívit. Každý dvorek u této příležitosti pak nabízí různorodý program, z jehož pestré nabídky si každý najde to své.

https://www.facebook.com/zizkovske.mezidvorky

https://zizkovskemezidvorky.cz/

 

 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (12. května 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Pro ty, co si chtějí radši v klidu doma číst, máme dnes exkluzivní tip: unikátní kniha mapující historii Radia 1 a počátky soukromého rozhlasového vysílání v Česku. Jak je možné, že divoká devadesátková stanice přežila dodnes a pořád se jí daří? Vydání jedinečné kroniky o kultu nejen 90. let z pera Jany Kománkové můžete podpořit na hithitu.

 

    Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat