Nihilisti ohlásili koncert. Je první po 15 letech

O tom, že se kultovní kapela Moimir Papalescu & The Nihilists dala zase dohromady, se už nějakou dobu ví – skupina už vloni vydala 2 nové, úspěšné singly, “Jerry the Lizzard” a “Interspecies Love”, které bodovaly v nezávislých hitparádách. Na co se ale stále čekalo, bylo potvrzení jejich vystoupení, zvláště když tahle partička byla v minulosti právě živým hraním tak proslulá. A konečně je to tady – Nihilisti totiž oznámili první koncert!

Ten se po více než 15 letech uskuteční ve čtvrtek 25. května 2023 v pražském klubu Futurum. Skupina slibuje zahrát jak nejnovější songy, tak i skladby z předchozích dvou alb, přičemž to první, “Analogue Voodoo”, obsahující hit “Summer Deviation”, bylo v roce 2004 oceněno soškou Anděl za album roku.  FB event: https://www.facebook.com/events/s/moimir-papalescu-the-nihilists/1611182459308828/

MPATN jsou: syntezátorový guru Moimir Papalescu (Magnetik, Die alten Maschinen, Gun Dreams), La Petite Sonja (Kill the Dandies!, Disco Ocultista) a Hank J. Manchini (Kill the Dandies!, Rány těla, Disco Ocultista, Thee Lazy Eyes). Foto Anna Bastyrova

Skupina Moimir Papalescu & The Nihilists kombinuje elektronickou hudbu s různými hudebními styly jako electro, post-punk, disco, country, psychedelie, nebo pop. Z těchto ingrediencí pak míchá novou, výbušnou směs hypnotické taneční muziky. V minulosti bývali MPATN také často řazeni ke stylu electroclash, i když členové samotní to nepřímo odmítají. Jako hlavní inspirační zdroje přitom členové uvádějí jména jako Suicide, The Cars, Devo, The Fall, Lee Hazlewood a další.

MPATN byli ve své době vyhledávanou koncertní atrakcí a vystupovali nejen na všech významných akcích v České republice, ale uspěli i v Německu (především v Berlíně) a hráli často v dalších evropských zemích, od Rakouska až po Rumunsko. Skladba “Summer Deviation” z prvního alba se stala alternativním hitem a objevila se také v dokumentárním filmu režiséra Šimona Šafránka “King Skate”. Po maxisinglu “Summer Deviation” (2005), který vyšel na vinylu v kooperaci vydavatelství X Production s berlínským labelem Pale Music a byl určený především pro německý trh, MPATN v roce 2006 vydali své druhé album “Lewis Neptune”. To opět u kritiky sklidilo kladný ohlas, o čemž svědčí mnohé dobové recenze. V roce 2007 kapela, na vrcholu své popularity, odehrála poslední koncerty (symbolicky se ten úplně poslední uskutečnil v rumunské metropoli Bukurešť) a poté se na dlouhou dobu odmlčela.

Její členové se mezitím věnovali svým dalším projektům – kromě jiného Moimir navázal spolupráci se členem legendární americké novovlnné skupiny Devo, Geraldem Casalem a vznikl tak projekt Die alten Maschinen. Sonja a Hank se věnovali především své skupině Kill the Dandies!, se kterou po několika albech v nedávné době natočili i song, kde hostuje legendární americký herec Steve Buscemi. Sonja a Hank také získali cenu filmové akademie “Český lev” za soundtrack k filmu režiséra Michala Nohejla “Okupace”.

Nyní po 15 letech je skupina zpět a po dvou singlech “Jerry the Lizard” a “Interspecies Love”, které bodovaly například v hitparádě Radia 1 “Velká Sedma”, intenzivně připravuje další hudební materiál.

 

 

Comments

comments

Vyhledat