Majitel Dee.A.Mond Caffé: Na trhu kávy je velká rozmanitost, a to je dobře

Dee.A.Mond Caffé je sympatická kávová značka, o které se zatím moc neví.

Stojí za ní Ivan Horák, kterému jsme jak jinak než u kávy položili několik zvědavých otázek.

Jeho kávu jsme totiž ochutnali a nadchla nás a tak se s vámi musíme podělit. Podle nás je to TOP!

 

Co vás přimělo zkusit podnikat v kávě, a měl jste už i nějaký jiný byznys?

Ano, v minulém století jsem pracoval několik let ve filmovém prostředí, konkrétně v oboru filmových dekorací.

Bylo to hodně o adrenalinu, neustálá změna a vysoké tempo.

Jednoho letního dne jsem dostal nabídku od velkých amerických filmařů-podílet se na interiérech jejich restaurací. Tak v mém životě nastalo ještě vyšší pracovní tempo, ale vše bylo královsky odměněno, jak finančně, tak zážitkama.

Nakonec se z toho vyklubal několikaletý trip, kdy ráno byl člověk na stavbě restaurace v Dublinu a odpoledne v Římě na obědě s italským architektem. Tihle technicky vzdělaní velmistři se k člověku chovali – jako k člověku.

Psal se rok 1997 a internet sotvakdo znal. Oběd trval 4 hodiny,z toho 3,5 hodiny se povídalo o životě, artyčokách a všem možném, včetně žen. Na probírání technických detailů zbylo asi tak 15 minut.

A potom?
Pár dalších let jsem se živil překládáním pro anglické stavební investory. Později jsem té činnosti zanechal a postavil kavárnu v centru Prahy. Tomu jsem se věnoval 15 let,16 hodin denně. Inspirací byl film od Ettore Scola -„Le bal“ neboli „Tančírna“ – vytvořit místo, kde by se potkávali všichni, jak soudci, tak prostitutky a ministři, takové břicho Paříže. A to se snad povedlo. Podotýkám,že jsme začínali s cenou espressa za 24Kč.

Napřed jsme používali kávu z města Padova a pak také z Milana. Kvalita trpěla výkyvy, ale vlastně mě to donutilo si vytvořit vlastní směs a jsem jim za to vděčný.

Jak se mění česká kávová kultura posledních let?
Vývoj šel rychle dopředu,dnes je na trhu přetlak,z kávy je téměř politikum a generační střet – světlá,tmavá, neitalský nordický styl pražení je vyzdvihován a neapolský styl zatracován zkrátka dekadence. Na druhém pólu různé mýty o tom, jak Čech leze s batohem po horách a sbírá s domorodcema kávová zrna. Spíš věřím tomu, že jezdí ty místní poučovat, taková cimrmanovština:) Ale je velká rozmanitost a to je dobře.

 

Zrnková káva Dee.A.Mond Caffé je směs několika káv typu arabica z Tanzanie, Etiopie a Jižní Ameriky. Přesný poměr a postup jsou tajemstvím tvůrců.

Více o značce Dee.A.Mond a o možnosit kávu ochutnat najdete na deeamond.com.

Comments

comments

Vyhledat