Yemi míří k Měsíci: teprve druhý Čech v kosmu

Velký krok pro Yemiho i pro Česko: umělec, producent a choreograf Yemi A.D. se vypraví k Měsíci.

 

Stal se členem posádky historicky prvního vesmírného civilního letu s názvem dearMoon, za kterým stojí japonský miliardář Yusaku Maezawa. Byl vybrán spolu s dalšími sedmi osobnostmi z více než 1 milionu uchazečů z 249 zemí světa. Na vesmírnou misi se vydá přibližně za dva roky na palubě rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska. Složení posádky dnes oficiálně oznámil samotný Maezawa.

Yemi A.D. se do finálního výběru dostal na základě přijetí výzvy tohoto zakladatele největšího japonského internetového obchodu s módou Zozotown, podnikatele a sběratele umění, který v březnu 2021 na webových stránkách dearMoon nabídl celkem 8 volných míst na palubě komerčního letu k Měsíci, který financuje ze svých prostředků. Oslovil všechny talentované osobnosti napříč kontinenty, kteří by účast v této unikátní misi mohli zúročit a prostřednictvím své tvorby napomohli rozvoji lidské společnosti.  Obdržel více než 1 milion přihlášek z 249 zemí a regionů.

Pro Yemiho A.D. je účast v projektu dearMoon vyvrcholením jeho stávajících aktivit, které myšlenkově a tematicky jistým způsobem odkazují na mentální i fyzický pohyb a svobodu člověka, jeho limity i překračování hranic planety Země, co by součásti vesmíru. Dokládá to jím založené, dnes už celosvětové hnutí Moonshot Platform, které v listopadu vyvrcholilo v New Yorku vyhlášením cen pro nejlepší mladé inovátory, jejichž projekty mají pozitivní sociální dopad na společnost. Projekt vzbudil mimořádný ohlas, zájem o spolupráci s Yemim projevil starosta New Yorku Eric Adams a přinesl také nabídku vystoupit s projektem na půdě OSN. A k zemské i společenské gravitaci odkazovala také inscenace s názvem Bohemian Gravity, jíž Yemi jako debutující autor a choreograf uvedl letos na jaře na jevišti Národního divadla v Praze. 

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou. Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat. Pro mě je tahle šance důkazem, že jediný limit našich snů je jen naše vlastní představivost,” uvedl ke své účasti v misi Yemi A.D. 

Osm členů posádky rakety Starship plus dva náhradníci prošli náročným, více jak rok trvajícím procesem. „Vedl jsem hloubkové rozhovory s každým z kandidátů, ptal se na jejich dětství i na to, proč sní o tom letět do vesmíru a také, jak s touto zkušeností poté naloží. Všichni to jsou neobyčejné osobnosti, kterým nechybí úsměv na tváři,” popsal průběh výběru Yusaku Maezawa, který se v prosinci 2021 sám stal prvním japonským civilistou, který navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici ISS a strávil na její palubě přibližně 12 dní. Vedle toho museli všichni vybraní účastníci mise projít celou řadou psychologických a zdravotních testů a prohlídek. Spolu s Yemim se do vesmíru podívají:

 

  • Rhiannon Adam (Irsko), fotografka a umělkyně
  • Steve Aoki (USA), hudební producent, umělec, módní návrhář a podnikatel
  • Tim Dodd (USA), obsahový tvůrce, fotograf, kameraman a hudebník, majitel YouTube kanálu „Everyday Astronaut“
  • Brendan Hall (USA), dokumentarista vyprávějící příběhy ze světa přírody i mimo něj
  • Karim Iliya (Velká Británie), fotograf a filmař působící na Islandu a na Havaji
  • Choi Seung Hyun (Jižní Korea), hudebník, oceňovaný filmový herec a vášnivý sběratel umění
  • Dev Dushyantkumar Joshi (Indie), profesionální herec a influencer

Jako náhradníci byly nominovány Kaitlyn Farrington (USA), vítězka zlaté medaile ve snowboardové disciplíně halfpipe na olympijských hrách v Soči v roce 2014 a Miyu (Japonsko), tanečnice a choreografka.

https://twitter.com/YemiAlchemist/status/1600987148064149504

 

Na níže uvedených odkazech naleznete video medailon Yemiho A.D., reakce ostatních účastníků mise i vyjádření Yusaku Maezawy.

 

Medailon Yemi A.D. 

Yusaku Maezawa 

Posádka dearMoon

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat