Tipy na týden 26. června – 2. července: V+W v kině, Extáze na Barrandově a Fuks ve Hvězdě

Derniéru představení Korespondence V+W uvidíte v kinech po celé ČR, info v textu / Foto (c) Aerofilms
Derniéru představení Korespondence V+W uvidíte v kinech po celé ČR, info v textu / Foto (c) Aerofilms

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

  Začíná sezóna letních kin. Tady jsou naše tipy na ty nejlepší:    

 

od 26. 6. Kinobus / různa místa v Praze

http://www.dpp.cz/kinobus/

Celkem 11 lokalit a 44 promítání: Od 26.6. v  Praze Čakovicích do 7.9. na Slunečním náměstí. Promítání začíná tradičně po setmění ve 21:45 a spolu s koncem léta začíná dříve a to ve 20:30.  Můžete se těšit na zhruba 20 filmů rozličných produkcí a žánrů

27. 6. Korespondence V+W / přímý přenos z Divadla Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí se po deseti letech loučí s úspěšnou inscenací Korespondence V+W v režii Jana Mikuláška. Ve spolupráci s filmovou distribuční společností Aerofilms bude vyprodanou derniéru 27. června zároveň živě přenášet do kinosálů po celé republice. Seznam kin, kde přímý přenos derniéry proběhne najdete zde.

 

28. 6. Řeka / CAMP Praha

https://praha.camp/program/detail/river

Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost.

 

29. 6. 21:15 Beuys /  Letní kino na Pragovce

 

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut

 

 

7. – 27. 6. Festival Tanec Praha DIVADLO

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA, který patří k vrcholům kulturní sezony v České republice, letos ozdobí hvězdy světového formátu. Poprvé se festivalu zúčastní slavný vlámský choreograf Jan Martens, jehož práce sklízí na mezinárodní scéně nadšené reakce. A po deseti letech se na TANEC PRAHA vrátí belgický soubor Peeping Tom, který se s inscenací 32 rue Vandenbranden stal senzací 25. ročníku.

 

 

17. 6. – 1. 7. Festival ARENA  DIVADLO

Šestý ročník festivalu ARENA Divadla bratří Formanů se uskuteční na pražské  smíchovské náplavce a v nedalekém ERPET Centru Smíchov. Hned v úvodu nabídnou francouzští Cirque Pardi! akrobatické představení s těžkou technikou „Rouge Nord“, které zaujme celý prostor ERPET Centra. Následovat bude jejich „Low Cost Paradise“. Poprvé se v Praze představí novinka v režii Matěje Formana, jazzová operka pro děti „O ztracené vodě“. Premiérová bude i „Ponorka“ souboru My kluci, co spolu chodíme vytvořená přímo pro loď Tajemství. V programu je také jedna ryze světská záležitost a jedno z posledních představení na světě vůbec: Motocyklová stěna smrti Le Mur De La Mort.

 

26. 6. Dead Poet Society, Café v lese   ♬

27. 6. 19:00 Tygroo + Pantaloons / Kasárna Karlín   ♬

 

28. 6.  Foals (UK)  / Žluté lázně, Praha   ♬

28. 6. Acid Tongue + Marcel Gidote’s Holy Crab / Kasárna Karlín  ♬

 

28. 6. Gruppo Salsiccia / Custom Culture Club   ♬

Gruppo Salsiccia vydává ve středu 28.6. 12″ vinyl Bubo Bubo. Zastavte se v Custom Culture Club, Dělnická 27, Praha 7 od 18:00.

 

28. 6. Budoár staré dámy, Květy (open air) / Kaštan – scéna Unijazzu    ♬

28. 6. SPY (us), CANDY (us)  / KLUB 007 STRAHOV   ♬

29. 6. Slim Cessna’s Auto Club (USA) / Přístav 18600, Praha   ♬

30. 6. Sick Of It All / Skatepark Štvanice   ♬

30. 6. Sofiam medjmedj /  Ledárny Braník   ♬

30. 6.  Wine Lips / Meet Factory   ♬

30. 6. Student Fest/ Kasárna Karlín   ♬

Jedna z největších českých studentských akcí Student Fest – pořádaná od studentů pro studenty – promění 30. června pražské Kasárna Karlín v jednotný festivalový areál plný hudby a umění. Na 4 různých stages se představí jména jako Prago Union, I Love You Honey Bunny nebo rapeři Stříbrný Rafeal a Gondor Flames. 

 

2. 7. Extáze / bazén pod Barrandovskými terasami DIVADLO

Byla považována za jednu z největších hvězd stříbrného plátna, nejkrásnější ženu světa. Kromě toho jí mnozí přiznávají podíl na řadě vědeckých vynálezů. Vystřídala šest manželů, zkusila být producentkou a milovala telefonování. Příběh Hedy Lamarr, který pro Divadlo MeetFactory napsal a zrežíroval Tomáš Loužný, se v neděli 2. července vrací do bazénu Barrandovských teras. 

 

         

 

26. 6.  – 26. 9. VENDULA CHALÁNKOVÁ: ILUSTRACE NEJEN S “OBYŠEM / Zámek Moravská Třebová

Na prázdninovou sezónu je pro výstavní prostory zámku připravená výstava výtvarnice, konceptuální umělkyně a autorky komiksových stripů Venduly Chalánkové. Na výstavě budou k vidění práce, které jsou určeny zejména pro děti. Jsou inspirovány literární tvorbou J. Těsnohlídka a J. Skácela a představen příběh významného genetika J. G. Mendela. Spolu s ilustracemi si budete moci prohlédnout také autorčinu knižní tvorbu.

 

 16. 6. –  7. 4. 2024 Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo další ročník Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023. Trendy, design, umění, udržitelná produkce, to jsou hlavní témata čtyř výstav a doprovodných programů. 

 

21. 6. – 31. 10.  Protisvěty Ladislava Fukse / Muzeum literatury ( Památník národního písemnictví)

K připomínce výročí narození jednoho z nejoceňovanějších českých beletristů druhé poloviny minulého století se dvě patra letohrádku Hvězda proměnila ve scénicky komponovanou výstavu, která má za cíl přiblížit jeho dílo i současným čtenářům. 

 

21. 6. – 23. 7. Jan Heres – House of Menander / The Chemistry Gallery (Holešovická tržnice, Hala 40)

Samostatná výstava Jana Herese – House of Menander (Menandrův dům) v pražské The Chemistry Gallery představuje výběr autorových děl, která vznikla v posledním roce.  Těžištěm Heresových výrazných pláten jsou expresivní figury vloženy do prvních plánů obrazů. Celá těla, multifigurální kompozice či samostatné portréty vystupují z jednoduchých neutrálních barevných pozadí bez náznaků prostředí nebo doby.  Více na www.thechemistry.art


13. 6. – 15. 10.  JAROSLAV BENEŠ: EX URBI / Galerie hlavního města Prahy, Dům fotografie

 

16. 6.  – 31. 8. Architektura jako práce / Galerie Jaroslava Fragnera

První výstava Galerie Jaroslava Fragnera pod vedením nové ředitelky Karolíny Pláškové s  názvem „Architektura jako práce“ se zaměřuje na nejisté pracovní a životní podmínky  architektů*ek. 

 

13. 6. – 8. 9. Kateřina Sýsová: Kukbuk / galerie Teleport 

Kuře na paprice, jablka v županu, utopenci. Jídla, která najdete v tradičních kuchařkách nebo českých hospodách jsou námětem souboru Kukbuk Kateřiny Sýsové. Expresivně vystavěné scény formou vizuálního vtipu pátrají po zvycích a konvencích spojených s českým stolováním.

 

 

11. 6. –  19. 11. HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

Vlastivědné vycházky – Chodit po Praze a číst v ní jako v knize…

Poznávejte Prahu a její příběhy s oficiálními průvodci Prahou. V prvním letním měsíci se můžete vydat za prastarými symboly a mystickými příběhy letního slunovratu, do omamně vonících rozkvetlých zahrad a slunečních lázní, ve kterých se natáčel i jeden z dílů legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského. Seznam vycházek a vstupenky najdete zde.

27. 6. 9:30   Petr Borkovec + Prague Quiet Music Collective / Čítárna Unijazz LITERATURA/KONCERT

Ian Mikyska vybral pět prozaických textů Petra Borkovce a na jejich základech vystavěl volnou hudební strukturu pro recitátora a tři hudebníky. Hudba se vždy odvíjí od textů, mezi jejichž ústřední témata patří vztah k přírodě či specifický rytmus prožívání. Hudba čtení nedoprovází, ale ani s ním nealternuje: obě složky jsou rovnocenné a výsledkem je spojité dílo rozkročené mezi oba světy, s vlastním plynutím času a atmosférou.

29. 6. Beat generation / Avoid Floating Gallery LITERATURA

https://www.mlp.cz/cz/akce/e24755-beat-generation/

Jubilejní Knihovna na vlnách 2023, večer na téma beatnictví. Přestože stěžejní díla beat generation vyšla před téměř sedmdesáti lety, stále si nacházejí své čtenáře. V čem spočívá jejich atraktivita? A není to vše jen nafouklá bublina? Jaký je vlastně odkaz beat generation? Mají Jack Kerouac, Allen Ginsberg či William Burroughs stále co říct? O tom všem a mnoha dalších aspektech tohoto zajímavého a relevantního směru budou diskutovat amerikanista Petr Onufer, bohemista a básník Petr Hruška. Večer moderuje Josef Rauvolf, překladatel a publicista.

30. 6.  Plav: Islandská avantgara / Rybárna Skautského institutu  LITERATURA

Představení pátého letošního čísla časopisu Plav věnovaného současné islandské literatuře 

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (23. června 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Odjíždíte na prázdniny? Nastavte si některou z netradičních automatických odpovědí v nepřítomnosti, které pro vás připravili čeští spisovatelé a ilustrátoři!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat