Trailer: ŘEKA – fascinující putování přírodou se sugestivním komentářem Willema Dafoea

Foto archiv ačfk
Foto archiv ačfk

Vizuální báseň ŘEKA režisérky Jennifer Peedomové, nominované na cenu BAFTA za film Šerpa,vstupuje díky Asociaci českých filmových klubů 8. září do kin. Monumentální obrazy doprovází hudba v podání Australského komorního orchestru a komentář legendárního Willema Dafoea.

Snímek měl slavnostní premiéru na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Řeky jsou tepnami planety. Kamkoli putují, tam se objevují, přežívají a snad i vzkvétají všechny formy života, včetně lidského. Řeky jako úžasný sochař vytvarovaly Zemi do podoby, jakou známe. Ohladily hory, vyhloubily údolí a vytvořily úrodné pláně, které pak ozdobily svými meandry. Mnohde jsou řeky vnímány jako zdroj naděje a předmět uctívání, jinde léčí, žehnají, smývají hříchy a očišťují mrtvé.

Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost. Řeka je druhým dílem plánované trilogie celovečerních dokumentů, mapujících vzájemný vztah krajiny a člověka. První, Hora, se stala komerčně nejúspěšnějším dokumentem v domovské Austrálii a v českých kinech ji díky AČFK vidělo více než 7 000 diváků. Řeka je hluboce emocionální, globální příběh o kráse, významu a zranitelnosti řek čerpá z geografie, vědy, filozofie a lidských dějin.

Oficiální trailer s českými titulky
https://www.youtube.com/watch?v=s4Xkt3Il6IA&t=1s

Comments

comments

Vyhledat