Galerie Jaroslava Fragnera uvede výstavu „Architektura jako práce“ o pracovních podmínkách v architektuře

„Drazí architekti…“ projekt, který promlouvá k architektům*kám, má znovu co říct. Již  potřetí kurátorka Karolína Plášková svolává k zamyšlení se nad pozicí architektů*ek  ve společnosti a o jejich pracovních podmínkách. České vysoké učení technické  v Praze coby majitel Galerie J. Fragnera vernisáží ve čtvrtek 15. 6. 2023 v 19:00 otevírá  výstavu Architektura jako práce, která potrvá do 31. 8. 2023. Expozice a doprovodný  program představí světové iniciativy a osobnosti, které se tématu věnují, a poukáže  na hmatatelné úspěchy na poli zlepšování pracovních a životních podmínek u nás i v  zahraničí. Přijďte do znovuotevřené galerie zjistit, zda je architektura posláním, nebo  „jen“ zaměstnáním. 

První výstava Galerie Jaroslava Fragnera pod vedením nové ředitelky Karolíny Pláškové s  názvem „Architektura jako práce“ se zaměřuje na nejisté pracovní a životní podmínky  architektů*ek. Výstava je součástí dlouhodobého projektu „Drazí architekti…“, kterým  Karolína Plášková posledních několik let přináší témata role architektů*ek a etiky praxe do  veřejné diskuze. Výstava o prekarizaci práce vznikla v rámci dramaturgického programu  Prostor pro angažovanou architekturu pod hlavičkou Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a na přelomu roku byla představena v Galerii Architektury Brno. V Praze  bude výstava prezentována v prostorách Galerie Jaroslava Fragnera, kterou v roce 2020  zakoupilo České vysoké učení technické v Praze. 

„Chceme mluvit o realitě, se kterou se v architektuře běžně setkáváme, a ukázat, že v tom  lidé pracující v architektuře nejsou sami. Podobné problémy pojmenovávají jednotlivci a  organizace po celém světě a my si přejeme rozvinout diskuzi i u nás a nastínit možné cesty  ven, které leží spíše v emancipaci než v bojích o více peněz,“ popisuje kurátorka Karolína  Plášková. 

Architekti*ky často prezentují agendu architektury jako hledání řešení současných světových  problémů, aniž by se snažili*y nalézt řešení toxických podmínek, ve kterých architektura  vzniká. Pokud se od nich očekává, že budou pracovat eticky, je nutné mluvit o samotné etice  a kultuře v architektonických kancelářích a studiích. Problém ale často vzniká daleko dřív,  studující na vysokých školách po celém světě se setkávají s narativem architektury jako  životního poslání, které jim má často kompenzovat nepřijatelné prostředí a špatně placenou  práci. 

Výstava Architektura jako práce nemá za cíl pouze popsat současnou kritickou situaci,  prezentuje také iniciativy či úspěchy na poli zlepšování pracovních podmínek. Cílem je zvýšit  povědomí a snad i přispět k diskuzi například o kolektivní organizaci práce, rovnováze mezi  pracovním a soukromým životem, struktuře architektonických kanceláří (hierarchická vs.  nehierarchická), spolcích a uskupeních zaměřujících se na stejné téma a uchopení tématu  do vlastních rukou mladou generací, např. skrz sociální sítě. Navzdory zakořeněnému  odporu k využívání kolektivní moci je snahou ukázat, že díky organizaci zdola a solidaritě lze  dosáhnout hmatatelných úspěchů. 

Výstava by měla sloužit jako podklad pro komunitní setkávání, a řada témat tak bude  diskutována v rámci doprovodného programu ve formě přednášek, workshopů či panelových  diskusí podobně jako v Brně, kde se mohli návštěvníci/e potkat mimo jiné s Charlie  Edmondsem, zakladatelem britské Future Architects Front, s Marisou Cortright, autorkou  knihy „Can this be? Surely this cannot be?” Architectural Workers Organizing in Europe („Je  to možné? To snad není možné?“ Organizování pracujících v architektuře v Evropě) či s Angelikou Hinterbrandner, spoluzakladatelkou online magazínu a podcastu kontextur či  platformy spaceforfuture.org. 

Architektura jako práce

Galerie Jaroslava Fragnera

16. června – 31. srpna 2023 

ww.gjf.cz

kurátorka výstavy: Karolína Plášková 

architektura výstavy: Karolína Munková, Eva Truncová 

grafický design: Bára Růžičková 

konzultace: Jan Kristek 

Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a 

otevírací doba: středa – neděle, 14:00 – 19:00 

vstup zdarma 

Comments

comments

Vyhledat