Tipy na týden 25. září – 1. října: sci-fi festival, vídeňské akvarely a Den architektury

Novou výstavu Akvarel mezi Prahou a Vídní uvidíte ve Veletržním paláci Národní galerie Praha
Novou výstavu Akvarel mezi Prahou a Vídní uvidíte ve Veletržním paláci Národní galerie Praha

Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Filmy, projekce, festivaly:

Festival sci-fi filmů Future Gate

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese znovu i soutěž studentských filmů a očekávané předpremiéry. Tématem ročníku je kolonizace vesmíru. Festival přinese hlubší pohled na lidskou podstatu a naše místo ve vesmíru. Ozvěny Future Gate se budou konat v Plzni, Hradci Králové, Šumperku a Košicích.

 

Portrét královny 

Britská královna Alžběta II. přitahovala zájem fotografů po dlouhých 90 let – tedy celou polovinu života této umělecké disciplíny. Jak se za tu dobu změnila portrétní fotografie a co vlastně vypovídá o osobách, které se snaží zachytit, ukazuje dokument z cyklu Umění v kině Portrét královny.

 

25. 9. 20:30 Fantastický pan Lišák / Aero

Vysoce estetizovaná podívaná Fantastický pan Lišák (2009) představuje v kouzelně specifické tvorbě Wese Andersona první vykročení do oblasti animovaného filmu. Ačkoli by se Andersonovy příběhy daly často označit za pohádkové, Fantastický pan lišák je poprvé cílen na dětské publikum, což ovšem neznamená, že není rovným dílem věnován i tomu dospělému, především díky kontemplativnímu přesahu dialogů.

26. 9. 17:00 Uvedení knihy Proplétání světů / Ponrepo

První odborná kniha věnovaná dějinám Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary před rokem 1989. Významnou kulturní socialistickou instituci zkoumá s důrazem na transnacionální perspektivu. Uvádí editorka knihy Jindřiška Bláhová, vstup volný

 

27. 9. 18:00 Večer bizarního porna / Světozor

Zahoďte nesmyslné předsudky a vstupte do světa plného erotiky a intimity! Společně probádáme extrémní, dráždivé, ale i bizarní praktiky tohoto jedinečného a lechtivého filmového žánru. N Terézia Ferjančeková a Zuzana Kašparová, autorky upřímného hnutí Vyhonit ďábla, nám povyprávějí i o tom, jak opravdu vypadá natáčení filmů pro dospělé, zda existuje závislost na pornu a zda si ho užívají i ženy. 

29. 9. – 4. 10. Festival Film a architektura

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura s hlavním tématem Konstrukce bude ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 k vidění jak v zavedených kinech, tak na netradičních lokacích v celkem 29 městech po celé České republice a na Slovensku. V rámci více než 80 promítání nabídne téměř 40 krátkých a celovečerních snímků z celého světa. Doprovodný program bude obohacen o přednášky, hudební performance a především debaty se zahraničními tvůrci i architekty.

 

30. 9. Faunovo velmi pozdní odpoledne / Kasárna Karlín

Stárnoucí elegán a svůd­ník Faun, vlast­ním jménem Karel (L. Suchaří­pa), žije v Praze na Malé Straně v pečlivě udržo­vaném půd­ním bytě, vybaveném větši­nou starožit­ným nábytkem. Faun s obli­bou svádí neznámé mladé ženy, ale pokaždé se je snaží včas vys­tr­na­dit ze svého bytu, aby nenaruši­ly jeho zaběhaný pořádek. Jenže čas je neúpros­ný a povadlý elegán to začíná pozná­vat na každém kroku… Kultovní hořká komedie Věry Chytiové.

 

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

25. 9 . K.Flay (US) /MeetFactory

25. 9. Maca conu / Akropolis

25. 9. Daytime TV (UK) / Cross Club

25.  9.  19:00  Frog Leap (NO) / Lucerna Music Bar

26. 9. Soen / Akropolis

26. 9. Penelope Scott (US)  / Cross Club, Praha

27. 9. Křest alba Rauš –  Tomáš Palucha / Kasárna Karlín

 

27. 9.  IAMX  (UK) / Lucerna Music Bar

27. 9. James Hype (UK) / Roxy Praha

27. 9.  Strahov OpenAir 2023 / Koleje Strahov

Strahov OpenAir, legendární festival na kolejích Strahov, letos slaví 26. ročník. Čeká na vás den naplněný tou nejlepší hudbou i jídlem z food trucků z celé České republiky.

27. 9.  Lunchmeat x Ankali Live: bela, Gnäw live, hadri, ionai  / Ankali 

28. 9. Labasheeda (NL), Red Torch / Kaštan – scéna Unijazzu

28. 9. N.R.M. (BY) / Rock Café

28. 9. DIVIDE AND DISSOLVE (AUS) / Kabinet Múz, Brno

29. 9.  Ankali x Rare: HNAT, HYΛEN, Silent Servant, whydie?  / Ankali 

30. 9. Blood Red Shoes / Futurum Music Bar

29. 9.   Akropolis Underground Opening / Palác Akropolis

 

1. 10.   Podzimohraní aneb hudební vichřice / Vzlet

Ve vršovickém Vzletu byla zahájena třetí kulturní sezóna a v programu se mimo divadla, koncertů, konferencí a komunitních akcí ustálil také bohatý program pro rodiny s dětmi. První komentovaný koncert pro děti od 5 do 12 let a jejich rodiče Podzimohraní aneb hudební vichřice bude již tuto neděli 1. října od 17:00.

 

 

 

 

 

27. 9. – 26. 11. Zednáři – Svobodné zednářství očima svobodných zednářů/ Novoměstská radnice

Letos slaví 100. výročí zednářská Veliká Lóže České republiky (VLČR). K této příležitosti se její členové rozhodli uspořádat od 27. 9. do 26. 11. výstavu Zednáři s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů a seznámit veřejnost podrobněji se svou historií i současnou činností. Součástí expozice bude i rekonstrukce za války zničené instalace Alfonse Muchy nazvané Poslední dílo.  

 

22. 9. — 7.1. 2024  Akvarel mezi Prahou a Vídní / Veletržní palác

Ve velkorysém rozsahu a zcela novém kontextu, navíc dosud málo známá díla, představí nová výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní. Práce českých a rakouských mistrů nabídnou nevšední estetický, až poetický zážitek. Ale také zajímavý dialog v rámci středoevropského prostoru 19. století a hlubší poznání akvarelu, klíčového výtvarného média své doby.

 

14. 9. – 11. 2. 2024 Za slovy / Centrum současného umění DOX

Nová výstava v Centru současného umění DOX Za slovy zkoumá způsoby, jímž literární kultura nachází odezvu v dílech současných vizuálních umělců. 12. 9. – 12. 11. 2023 Marie Tomanová: As We Are / Galerie Dukla

Ostravská Galerie Dukla  představí tvorbu v New Yorku žijící fotografky Marie Tomanové. Ta ve své výstavě As We Are vystaví portrétní fotografie pocházející především z jejího projektu New York New York z roku 2021, který autorka nazývá portrétem města skrze lidi. 

 

8. 9. – 1. 10. 2023 Martin Janíček: Retro-Repro / Galerie Jelení 

Výstava kombinuje fascinace fenoménem reproduktoru, českým kutilstvím a světem terénních nahrávek, které autor dlouhodobě pořizuje a občas využívá. Janíček je sochař, hudebník a konstruktér hudebních nástrojů, zvukových instalací a sonifikací architektury.

 

8. 9. – 14. 10. 2023 Linda Havrlíková: Lokální vlna / Galerie UM

V Galerii UM se představí projekt Lokální vlna doktorandky Ateliéru módní tvorby Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Lindy Havrlíkové. Detailně v něm prozkoumává proces výroby vlněných textilií a sama se aktivně zasazuje o udržení tohoto řemesla. Výstava přibližuje nejen její vlastní tvorbu, ale i všechny aspekty, které vedou ke kýženému výsledku.

 

13. 9. – 18. 10. 2023  Jiří David: Oheň vyhasl, vlci zůstali / Sophistica Gallery

„Nehledám, jen očekávám, co může, ale nemusí přicházet? Zprvu tak jen tuším a jakoby vidím obrazy, které se odněkud vynořují. Možná z permanentního nevědomí (kolektivního, osobního)? Z probuzeného podvědomí? Nebo jen skrze neschopnosti území opakovat se cyklicky? Nevím. Nikdy předem nic nevím, vlastně ani vědět nechci. Neznám tak předem ani formu, která nejasně, stále nezřetelně krouží, shlukuje se kolem stejně nezřetelného obsahu,“ říká Jiří David o své nové výstavě, nazvané Oheň vyhasl, vlci zůstali, kterou můžete od 13. září 2023 vidět v Sophistica Gallery.

 

15. 7. – 5. 11. Fashion Paradox – Móda X Umění / Museum Kampa

V hlavních sálech musea Kampa je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako ChrisQan Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

 

18. 4. – 15. 10. Alžběta Jungrová: I believe / Stará prádelna VFN na Karlově náměstí 

Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.

 

11. 6. –  19. 11.  HR Giger: Metamorphoses / Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

 

21. – 26. 9. Festival ilustrace a komiksu LUSTR / Holešovická tržnice

Festival ilustrace a komiksu LUSTR slaví deset let. Přiváží do Prahy deset světových ilustrátorských festivalů a ukáže to nejlepší z české scény za poslední dekádu.

 

25. 9. 25. 18.00 křest knihy V. Lindaur – „Manitou sin desi“ / Kaštan  – scéna Unijazzu

Kniha vznikala pět let, v bolestech a stíhána nepřízní osudu. Ale nakonec je tady! Na Vojtěcha Lindaura (1957-2018) v ní vzpomínají rodinní příslušníci, přátelé z dětství a mládí, kolegové z hudebních časopisů i dalších projektů, na kterých se podílel, hudebníci, o kterých psal. V rámci večera zahrají multižánrové trio The Brownies (směs latinsko-amerického jazzu, swingu, soulu, reggae, rockn’rollu, popu a funku), písničkářská legenda Vladimír Merta a DJ Tea Jay Ivo.

 

26. 9. Evropský den jazyků v Kampusu Hybernská

Zastřešujícím tématem letošního ročníků jsou jazyky střední Evropy. Program zahrnuje minikurzy širokého spektra jazyků (nejen těch vyučovaných na FF UK), workshopy, přednášky, únikovou hru nebo výstavu. I letos je součástí programu unikátní formát bleskových lekcí různých jazyků „speak-dating“.

 

29. 9. – 5. 10. Den architektury

Den architektury opět otevře běžně nepřístupné budovy, nabídne architektonické procházky s poutavým výkladem, cyklovyjížďky, přednášky, ale i divadelní představení a koncerty a celou řadu dalších akcí. Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.

 


 

Kdykoli: Podcast RANT Prostoru

RANT Prostoru je zaměřený především na generaci lidí do třiceti let. Ti jsou zároveň jako hosté zváni, aby otevřeně kritizovali problémy současného světa dotýkajících se jejich životů.  S moderátory podcastu Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým se vždy pokusí najít nebo také navrhnout řešení.  

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (22. září 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1  (33. díl)

 

Když je řeč o Radiu 1 – už máte knihu

 

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat