Dokument Portrét královny přiblíží 70 let vlády Alžběty II.

Patří k nejznámějším tvářím moderní historie. Její podobizna zdobí známky, mince a trička, byla vyvedena ve vápenci i železu a existuje dokonce i její vlastní panenka Barbie. Britská královna Alžběta II. přitahovala zájem fotografů po dlouhých 90 let – tedy celou polovinu života této umělecké disciplíny. Jak se za tu dobu změnila portrétní fotografie a co vlastně vypovídá o osobách, které se snaží zachytit, ukazuje dokument z cyklu Umění v kině Portrét královny. Snímek Fabrizia Ferriho, jednoho z nejvyhledávanějších fotografů současnosti, uvede do českých kin Aerofilms od 11. září 2023.

„Myslím, že se královně podařilo vyjádřit spoustu věcí bez toho, aby řekla jediné slovo,“ říká ve filmu italský stylista Pier Paolo Piccioli. „Ať už skrze fotografy, které si vybrala, aby zhotovili její portrét, nebo skrze to, jak vypadala a jaké nosila barvy. Vždycky tím něco vyjadřovala. Představa, že nikdy nedala žádný rozhovor, zní naprosto absurdně, protože si všichni myslí, že vědí, co si myslela, jelikož to vždycky dávala najevo skrze svou image.“

Piccioli je jedním z řádky osobností zastupujících kreativní branže i obyčejné hlasy lidu, jimiž Portrét královny vykresluje zcela unikátní filmový obraz ženy, jež po 70 let stála v čele Spojeného království. Je to příběh o majestátu, respektu, obdivu a pro mnohé i lásky, ale také o tom neopakovatelném kouzlu fotografie, která na krátký časový úsek dovolí nahlédnout do duše i těm, co si jinak bedlivě střeží své soukromí.

Trailer ke snímku Portrét královny ke zhlédnutí zde.

Desítky královniných portrétů – intenzivních, intimních fotografických snímků, které se staly emblematickými pro dobu svého vzniku – střídá promluva jejich autorů. Jak v případě Briana Arise, Jasona Bella, Juliana Caldera, Chrise Levina, Davida Montgomeryho a Johna Swannella, tak herečky Isabelly Rossellini nebo Charlese Dance, který Ferriho filmem provází, přitom jde o osoby, které nezažily svět, do něhož by nebyla tvář Alžběty II. tak významně obtisknuta.

Cyklus umění v kině uvede na plátna kin během podzimu 2023 celkem tři snímky. Prvním z nich je Portrét královny od 11. září, následovat bude od 9. října cesta do barokního Říma v dokumentu Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti. Završení proběhne ve formě portrétu Jeffa Koonse v kinech od 13. listopadu. 

Comments

comments

Vyhledat