Museum Kampa otevřelo výstavu Móda X Umění

Šaty Pierre Bory (1970), modelka Markéta Chytilová Šaty House Of Sorelle Fontana (1969), modelka Anna Purić Šaty House Of Paco Rabanne (1966), modelka Anna Ipatová
Šaty Pierre Bory (1970), modelka Markéta Chytilová Šaty House Of Sorelle Fontana (1969), modelka Anna Purić Šaty House Of Paco Rabanne (1966), modelka Anna Ipatová

Museum Kampa k oslavě 20 let své existence připravilo na léto výstavu, která nemá v celé Střední Evropě obdoby. V hlavních sálech musea je vystaveno bezmála 100 dámských šatů primárně z 60. let zapůjčených litevskou nadací Alexandre Vassilieva, jež vlastní jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek módy na světě s více než půl milionem modelů. Bezmála 100 ikonických kousků od návrhářů jako Christian Dior, Yves Saint-Laurent, Coco Chanel či Pierre Cardin je ve výstavě konfrontováno se sbírkou výtvarného umění Musea Kampa ze stejné doby.

A proč zrovna šedesátá léta minulého století? Tato epocha totiž bez nadsázky započala módní revoluci. Tématem celé dekády je nástup kultury a módy mladých. Pracující „single girls“ dávají na odiv svou nezávislost a mají dostatečný příjem a svobodu, aby si mohly dovolit módní výstřelky. Zároveň chtějí být stále v pohybu a žít rychle, sportovně a bez omezování. Emancipace mladé generace je příslibem nového věku, v němž kultura odívání odráží technologické inovace, využívá nové materiály, inspiruje se výzkumem vesmíru, popkulturou i módou ulice. Mladí se postupně poprvé v historii stávají samostatnou, novou cílovou skupinou tradičních módních domů.

Výstava je rozdělena do 12 tematických okruhů, z nichž každý se věnuje určitému módnímu fenoménu. Kousek od sebe tak najdete překrásné plesové šaty Haute couture od Diora a šaty s nápisem „Buď krásná v pytli od brambor“  vyrobené z… pytle od brambor, jež v jedné reklamní kampani nosila Marylin Monroe. Moc zajímavou součásX výstavy jsou třeba také tzv. nenositelné šaty ze současných materiálů Paca Rabanneho nebo hedvábný kostým patřící primabaleríně Maje Plisecké, který dostala darem od samotné Coco Chanel.

Móda X Umění skládá hold zakladatelce Musea Kampa a velké milovnici módy, Medě Mládkové, a zároveň navazuje na úspěšné projekty, jež v minulosti udělaly úkrok do světa módy a designu – ať už šlo o expozici obuvníka českého původu Manolo Blahnika či fotografa módy Helmuta Newtona. Sbírka Musea Kampa, kterou Meda Mládková založila, je navíc pro všechny modely slavných módních domů důstojným protihráčem. Dámské šaty jsou totiž ve výstavních prostorách konfrontovány s obrazy, objekty, kresbami a grafikami, na čemž je ukázáno, jakým způsobem se móda a umění navzájem ovlivňovaly.

Ve dvou hlavních sálech Musea Kampa je výstava rozčleněna do 12 okruhů a dvou odboček. Setkáme se s šaty krátkými i dlouhými, hedvábnými, sametovými, z plastu i papíru. Modely pocházejí převážně z pařížských módních domů významných jmen. Sejde se tu dokonalá krejčovina haute couture i experimenty tvůrců jako jsou Christian Dior, Yves Saint Laurent, Paco Rabanne, Pierre Cardin či Coco Chanel a mnoha dalších. Pozadí pro příběh o proměně ženského principu by nebylo úplné bez uměleckých děl Adrieny Šimotové, Nadi Plíškové, Pavly Mautnerové, Ladislava Sutnara, Mikuláše Medka, Karla Malicha a dalších.

K výstavě jsou připravené doprovodné programy, komentované prohlídky, módní přehlídky a workshopy. Museum Kampa k ní také vydává katalog.

 

Fashion Paradox – Móda X Umění
15. 7. – 5. 11. 2023
Museum Kampa

Otevírací doba: Po – Ne 10-18 hodin
Kurátorka: Martina Vítková
Koordinátorka projektu: Alexandra Slosarčíková
Stylistka a set design: Tereza Ravera
Architektura: Miroslav Vavřina
Doprovodný program: www.museumkmapa.cz/udalosti/

Komentované prohlídky: 18. července, 15. srpna

Comments

comments

Vyhledat