Největší výstava HR Gigera ve střední Evropě bude v Hluboké nad Vltavou

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.

Alšova jihočeská galerie, ve spolupráci s Museem HR Giger ve švýcarském Gruyères, Carmen Maria Giger a sběratelem Marco Witzigem, připravuje v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou výstavu švýcarského umělce HR Gigera, malíře, sochaře a návrháře, známého především jako stvořitele uměleckého směru s názvem biomechanický surrealismus a filmového monstra Vetřelec. „Giger bývá označován za největšího vizionáře mezi umělci 20. století. Stylově vyšel ze surrealismu, jehož formu naplnil postkatastrofickou skepsí i existencialismem, který přinesly obě světové války“, představuje autora ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Název výstavy Metamorphoses (Proměny) reflektuje nejen vlastní umělcovu různorodou tvorbu, ale také jeho kresby, které jako ctitel Franze Kafky vytvořil na základě slavné povídky Proměna. „HR Giger byl jinak velkým ctitelem českoněmecké literární scény a byl kromě Kafky fascinován magickým světem Gustava Meyrinka“, doplňuje Seifert.

Nejvýrazněji byl nicméně s českým prostředím konfrontován prostřednictvím světově proslulého psychiatra a spisovatele Stanislava Grofa, který ve své knize Vizionářský svět HR Gigera popisuje pozitivní poselství o univerzální spiritualitě. V této knize Stanislav Grof ukazuje, jak umělci-vizionáři ztvárňují ve svém umění současné porodní trauma světové duše, a také jak umělec skrze umění vytváří nový kontext pro nahlížení a docenění vizionářského umění a v jeho schopnosti nás probouzet.

Výstava Metamorphoses představí Gigerovu tvorbu v co nejširším kontextu. Vystaveny budou četné kresby, airbrushové obrazy a plastiky. Nebude chybět i výběr jeho ikonických realizací Necronomicon, které uchvátily amerického režiséra Ridleyho Scotta, pro něhož Giger navrhnul ikonického Vetřelce, za něhož byl v roce 1980 oceněn Oscarem za nejlepší vizuální efekty.

Nepochybně se bude jednat o velkorysou přehlídku tohoto jedinečného umělce na více jak devíti stech metrech čtverečních a bude se jednat o jeho doposud největší výstavu realizovanou ve střední Evropě.

Kurátorem výstavního projektu je historik Adam Hnojil a architektem výstavy je Adam Hochmuth. K výstavě vzniká katalog v grafické úpravě Jany Vahalíkové, která je také autorkou celého vizuálu výstavy. Na propagaci výstavy spolupracuje Alšova jihočeská galerie s agenturou Chilli Production, která současně pracuje na  filmovém dokumentu.

HR Giger: Metamorphoses

Alšova jihočeská galerie,

Zámecká jízdárna, Hluboká nad Vltavou 144, 373 41 Hluboká nad Vltavou

www.ajg.cz

11. 6. do 19. 11. 2023, denně 9:00 – 18:00

Hlavním partnerem výstavy je Skupina ČEZ. Technologická podpora Hisense. Sense for Technology.

 

Comments

comments

Vyhledat