Seriál: Klobouky. Jak je nosit? Díl IV.

Tamara Bellis  / unsplash
Tamara Bellis / unsplash

Hrdě! To především. Klobouk nenosíte primárně proto, že by vám jinak byla zima nebo vám pršelo na pěšinku, ale proto, že podporuje vaši krásu, jedinečnost a vznešenost. Ženy často říkají „Klobouky se mi hrozně líbí, ale…“ Ale. Klobouky nosí královna Alžběta, vévodkyně Kate, Madona, Jackie Kennedyová, Angelina Jolie, ale – v naší ulici „bych vypadala jako Jánošík“. Já vás nebudu přesvědčovat k nošení klobouků, pokud jste dočetly až sem, patrně o ně máte zájem, jen chci říct, že mi ten strach vyniknout, strach být princeznou, přijde smutný. Určitou možností pro ostýchavé je členství v kloboukových klubech (například v Brně jeden je).

Snímání klobouku mají ženy lehké: Nesnímají, leda při jídle, a v divadle, kde by to bylo bezohledné (diváci za vámi by přes vás neviděli). Toto ulehčení situace má historický kořen v bohatých kompozicích účesů, klobouků a ozdob, jejichž sejmutí a nasazení se neobešlo bez návštěvy toalety. Dnes si na hlavu nasadíte cloche, vlasy nahrnete pod něj, a frčíte, ale zvyklost se udržela. Neplatí ovšem pro klobouky pánské – pánský klobouk dáma snímá úplně stejně, jako pán.

Klobouky se skladují v krabicích na klobouky. Zašpiní-li se, anebo zapráší, stačí je vykartáčovat středně hrubým kartáčem.

Pokud si nedokážete vybrat v nabídce klasických klobouků odkazujících do let 1920 – 1950, nezoufejte. Výrobci klobouků i modistky se stále snaží vymyslet nový design pro současný klobouk a občas se v jejich nabídce objeví moc hezké kousky. Přeji vám, ať nějaký takový naleznete – abych před vámi mohl smeknout.

text: Chekotay

Comments

comments

Vyhledat