Vydejte se do Jablonce za současným sklem a bižuterií

TRENDY.DESIGN.PRODUKCE / Foto Aleš Kosina
TRENDY.DESIGN.PRODUKCE / Foto Aleš Kosina

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo další ročník Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023. Trendy, design, umění, udržitelná produkce, to jsou hlavní témata čtyř výstav a doprovodných programů. 

Letošní ročník jabloneckého trienále bude probíhat v hlavní budově muzea od 16. června až do 7. dubna 2024. Hlavní výstavou projektu je tradičně přehlídka toho nejlepšího, co se během posledních tří let objevilo v užitkovém skle a bižuterii na českém trhu, pod názvem TRENDY.DESIGN.PRODUKCE. Své výrobky na ní představí 48 firem, značek a studií z 5 evropských zemí. „I tentokrát jsme vybrali účastníky nejen z Česka, ale i Německa, Rakouska, Slovenska a Turecka, pokud přišli na český trh s novými, často inovativními produkty“ uvedl hlavní kurátor projektu Petr Nový. „Scénografie, která vizuálně nápaditě propojuje výrobky s obalovými materiály, je dílem designérské dvojice Boris Klimek – Lenka Damová,“ dodal. Nejlepší výrobky ocení medailemi pětičlenná mezinárodní komise složená z odborníků z Česka, Německa, Polska, Španělska a Ukrajiny, pro muzeum je zhotovila jablonecká vyšší uměleckoprůmyslová škola. Svou cenu udělí i veřejnost, která bude moci hlasovat po celou dobu konání výstavy.

Společně s hlavní výstavou se návštěvníkům představí výstavní projekty CESTA KE HVĚZDÁM a MATERIÁL : SKLO – OBALY. Všechny lze navštívit do 12. listopadu. 

CESTA KE HVĚZDÁM, instalovaná v atypické prosklené muzejní přístavbě, společně prezentuje díla tři talentovaných umělců do 35 let – Miroslavy Ptáčkové, Tomáše Prokopa a Františka Jungvirta, výrazných osobností nastupující generace sklářských výtvarníků, často již s mezinárodním renomé. 

Přehlídku výrobků současných českých výrobců obalového skla nazvanou MATERIÁL : SKLO – OBALY návštěvníci objeví ve stálé expozici skla.Poprvé se naše muzeum aktivně zapojí do tématiky ochrany životního prostředí a ukážeme sklo jako 100% a donekonečna recyklovatelný materiál. Na výstavu naváže edukační program pro veřejnost a školy zahrnující jak nové poznatky o recyklaci skla, tak dílnu zaměřenou na jeho upcyklaci – tedy využití skleněného výrobku za novým účelem“, poznamenala ředitelka muzea Milada Valečková. 

V prosinci projekt trienále nabídne výstavu COMPUTER & JEWELLERY, rozvíjející téma stejnojmenného šperkařského sympozia. Jsou věnovány autorskému šperku reflektujícímu uvedené téma. Zatímco sympozia se zúčastní 5 umělců ze 3 zemí, na výstavě budou zastoupeny tři desítky šperkařů. V závěru roku bude také zahájeno symposium vánočních ozdob, které propojí trojici současných designérů s výrobci a společně vytvoří 3 originální kolekce, které obohatí stálou expozici muzea.

„Trienále je hlavním výstavním projektem muzea. Na minulý ročník 2020 zavítalo i přes covidová omezení více než 21 tisíc návštěvníků a věříme, že jich letos bude ještě více. Nabízíme jim samozřejmě i naše tři stálé expozice, když poslední z nich, věnovaná vánočním ozdobám, byla otevřena teprve vloni,“ dodala na závěr ředitelka muzea Milada Valečková.

Podrobnosti k programu Trienále najdete na: https://www.trienale-jablonec.cz

TRENDY.DESIGN.PRODUKCE / Foto Aleš Kosina

 

Comments

comments

Vyhledat