V Praze otevře nová galerie pro mladou fotografii.

Hiep Duong Chi: Pamatuj na mrtvé, 2021
Hiep Duong Chi: Pamatuj na mrtvé, 2021

V centru Prahy se 16. května v 18:00 slavnostně otevře galerie Teleport. Duo Štěpánka Stein a Tomáš Jiráček, kteří za projektem stojí, chtějí vytvořit místo, kde se může potkávat současná česká fotografie, ale i další formy umění. Program galerie odstartuje výstava Voda hučí, bory šumí fotografa Hiepa Duong Chi.

Galerie Teleport se nachází Pánské pasáži mezi Ovocným trhem a ulicí Na Příkopě. „Prostor galerie Teleport je zajímavý svou lokací ve středu města stejně tak jako určitým newyorským stylem, který je typický pro začínající alternarnativní galerie vznikající v prostředí bývalých luxusních obchodů. Chceme být noví myšlením i formou. Stanley Kubrick by na nás byl pyšný!“ přibližuje galerii fotografka, kurátorka a vysokoškolská pedagožka Štěpánka Stein.

„Výstavní prostor Teleport je novou platformou pro současnou generaci fotografů a designérů. Uplatní se v ní prvky aktuálních trendů ale i mezioborové spolupráce. Vítáme fotografii uměleckou i uměleckoprůmyslovou, důležité je pro nás sdělení ale i nová vizualita,“ dodává k samotnému konceptu Teleportu.

I proto výstavní program galerie odstartuje jedna z nejvýraznějších osobností současné české fotografie Hiep Duon Chi, pro jehož tvorbu je typický proces hledání identity. „Stále se nacházím na důležitém rozcestí, musím si vybrat, kudy se vydat a kam patřím,” říká.

Ve svém výstavním projektu Voda hučí, bory šumí hledá Hiep, který vyrůstal v české kotlině, aspekty svých vietnamských kořenů. S nadhledem komentuje každodennost a zároveň kulturní odlišnost, dotýká se témat jako je identita mladých vietnamců, s lehkostí jemu vlastní zesměšnuje každodenní xenofobii v české společnosti a pohrává si s tématem české národní hrdosti. Ve stejné chvíli vytváří napětí mezi vietnamskými zvyky a zavedenými klišé.

Vernisáž výstavy proběhne v galerii Teleport v úterý 16. května v 18:00. Celý prostor slavnostně otevřou Nora Grundová a Prof. Phdr. Vladimír Birgus. Výstava bude poté k vidění až do 9. června 2023.

Comments

comments

Vyhledat