Kulturní tip: Výstava 48 Portraits v pražské Karpuchina Gallery

Karpuchina Gallery, progresivní galerie současného umění, která sídlí v Rybné 22 v centru Prahy, od 23. června do 14. srpna vystavuje pozoruhodný soubor s názvem 48 Portraits. Jak už název předznamenává, jde o 48 portrétů, na nichž kontroverzní umělec The Wa zachytil opuštěné psy z útulků. Výstava 48 Portraits se koná v rámci Wall Street – prvního ročníku multigalerijního výtvarného festivalu s přesahem do veřejného prostoru. 

Výstavní projekt 48 Portraits začal vznikat před 5 lety jako  „podvratné gesto opakování“. Francouzský umělec pracující pod pseudonymem The Wa, označovaný za „veterána veřejného prostoru“, jej instaloval v Německém pavilonu v benátském Giardini della Biennale, a to za poměrně dramatických okolností. V noci z 31. prosince 2021 na 1. ledna 2022 se vloupal do výstavních prostor, aby 43 portrétů slavných mužů, jejichž autorem je známý německý malíř a vizuální umělec Gerhard Richter, vyměnil za 43 portrétů zcela neznámých psů z útulků.  Stalo se tak přesně půl století poté, co Gerhard Richter se svými 48 portréty osobností, jenž ovlivnily modernu (do prostoru Německého pavilonu se jich vešlo pouze 43), reprezentoval Německo na 36. bienále v Benátkách. Výstava The Wa se setkala s poměrně ostrou reakcí italské policie a díla byla zabavena.

Návštěvníkům pražské Karpuchina Gallery se tak naskýtá jedinečná příležitost prohlédnout si kompletní soubor 48 foto-portrétů se zajímavou  historií vzniku. „Výstava 48 Portraits zobrazuje 48 věrných společníků, kteří nenašli trvalý domov. Jejich životopisy najdete na přiloženém letáku k výstavě. Jsou to hodní psi,“  podotkl The Wa.

The Wa absolvoval DNSEP v Bourges, od roku 2006 realizuje umělecká díla ve veřejném prostoru po celém světě. Jeho tvorba byla prezentována od Brazílie po Mauretánii a od Egypta po Čínu. Vede velmi nomádský život, ovšem za svůj domovský přístav považuje Berlín.

 

Kontakty

 

Karpuchina Gallery

Rybná 22, Praha 1

Otevřeno úterý až neděle: 13–18 nebo po domluvě

 

Comments

comments

Vyhledat