Divadlo Archa nahlédne do života vietnamské komunity

Jsou mladí, vzdělaní, úspěšní, jejich rodiče si přejí, aby jim svět ležel u nohou. Vietnamci druhé generace však chtějí žít po svém. Rozdíly mezi nimi a Čechy přitom stále přetrvávají, i když se obě komunity každou další generaci více sbližují. A právě na autentické příběhy tří mladých Vietnamců láká pražské divadlo Archa v nové inscenaci nazvané Každý má v sobě dva vlky. Inscenace nabízí vhled do života mladých lidí, které možná potkáváme v tramvaji nebo u pokladny ve večerce, přitom netušíme, že jsou třeba studenty mezinárodních vztahů nebo ekonomie. Premiéra je naplánovaná na 27. února.

Během představení se malý sál Archy změní na výtvarný ateliér a protagonisté Thang Ngo Xuan, Lili Phungová a Thu Phuong Tran v něm modelují z hlíny a vyprávějí příběhy. Jejich práci v detailech snímá webová kamera a na plátně vytváří emotivní krajiny, které ovlivňují dialogy performerů. Diváci navíc vstupují do netradičně uspořádaného divadelního sálu definovaného pohyblivým projekčním plátnem, zvukovou aparaturou, několika mobilními světly a televizní obrazovkou.

Inscenace Každý má v sobě dva vlky vznikala během roční spolupráce autorky, projektu Hany Kokšalové se zástupci druhé generace Vietnamců žijících v České republice, kteří sami sebe nazývají Banánovými dětmi. Všichni tři účinkující se předtím neznali, ani neměli žádné zkušenosti s divadelní tvorbou. Během přípravy inscenace prošli sérií workshopů dokumentárního divadla vedených divadelními profesionály,“ popisuje dramaturgyně představení Jana Svobodová

Na jevišti – ateliéru si podle ní performeři kladou otázky zaměřené na vnitřní rozpory člověka, utváření vlastní identity, způsoby vyjadřování vzdoru i vděčnosti ke starší generaci. Inscenace se dotýká obecných témat, jako je například touha po přijetí společností či důležitost vědomí domova.

A proč nese inscenace právě název Každý má v sobě dva vlky? „To vychází z dávných legend indiánů, kteří přirovnávají duši k souboji dvou vlků. Jednoho k boji vede vztek, smutek, nenávist a sebelítost. Druhý bojuje za lásku, naději, skromnost a důvěru. Na otázku, který z nich bitvu vyhraje, je odpověď: Ten, kterého víc krmíš,“ vysvětluje ředitel divadla Archa Ondřej Hrab a dodává, že se legenda vypráví i ve Vietnamu.


KAŽDÝ MÁ V SOBĚ DVA VLKY
režie: Hana Kokšalová
dramaturgie: Jana Svobodová
světelný design: Pavel Kotlík
video: Martin Krupa
produkce: Romana Sekáčová, Zuzana Lapšanská
účinkují: Thang Ngo Xuan, Lili Phungová, Thu Phuong Tran a z obrazovky Bich Thuy Doan.
dílny vedli: Martin Krupa, Martin Marek, Pavel Kotlík, Laura Fiľáková
premiéry: 27. února a 2. března 2023, Divadlo Archa, Praha

Comments

comments

Vyhledat