V NT Live se utkají hvězdy Homelandu a Star Treku

Nejlepší nepřátelé /   Foto Johan Persson
Nejlepší nepřátelé / Foto Johan Persson

Uznávaný dramatik James Graham, který se specializuje na politicko-společenská dramata podle skutečných událostí, se vrací do NT Live. Jeho novinka Nejlepší nepřátelé zachycuje rekonstrukci televizní debaty z roku 1968 a upozorňuje na počátky současné neurvalé politické kultury. V rolích dvou názorových oponentů, konzervativce Williama Buckleyho Jr. a liberála Gore Vidala, se ukážou Angličan David Harewood známý díky seriálu Ve jménu vlasti a americká hvězda filmové série Star Trek Zachary Quinto. Kritický hit, který deník The Times popsal jako „syrový, vzrušující a aktuální kousek o tom, jak jsme zapomněli navzájem si naslouchat“, promítne s českými titulky pražské Kino Aero, v úterý 23. května od 20 hodin.

Hru Nejlepší nepřátelé poprvé uvedlo divadlo Young Vic v prosinci 2021, recenzenty jednohlasně chválená inscenace získala Cenu kritiků i dvě nominace na cenu Olivier, jako nejlepší nová hra a za výkon Charlese Edwardse. Pro uvedení ve West Endu v listopadu 2022 jeho roli Gora Vidala převzal Zachary Quinto, chválená režie Jeremyho Herrina a scéna Bunny Christie zůstaly, stejně jako obsazení černošského herce Davida Harewooda do role jedné z nejvlivnějších postav amerických konzervativců Wiliama Buckleyho Jr. „Jde o chytrý tah. Jeho přítomnost podkopává liberální předsudky publika,“ okomentoval obsazení deník The Times.

Podívejte se na trailer Nejlepších nepřátel zde. 

Drama rivality i společenských změn

Grahama k napsání Nejlepších nepřátel inspiroval stejnojmenný dokument z roku 2015. Dramatická síla i nepravděpodobnost příběhu o vyhroceném setkání dvou zcela odlišných intelektuálů podnítila jeho představivost. „Vždycky mě zajímá, když se na něco, co nám připadá veřejně známé, můžu podívat z jiného, bizarního úhlu,“ prozradil dramatik pro Financial Times. Buckley jednou uvedl, že s Vidalem by nikdy nevystoupil na společném jevišti, přesto k tomu v roce 1968 došlo, na pozvání televize ABC. „Vzájemná nenávist těch dvou pulzuje celým příběhem. A rivalita je základem dobrého dramatu – oni dva se navíc střetávají na pozadí událostí, které mění celý národ. Je to příběh malý i epický zároveň,“ popisuje Graham.

Murdoch, Vidal i Southgate

James Graham oslavil teprve loni čtyřicátiny, patří však mezi neplodnější britské dramatiky současnosti. Prorazil v roce 2012 díky hře o fungování britských vlád v 70. letech Parlament, uvedené i v NT Live. Jeho pověst odborníka na politická a společenská dramata z nedávné minulosti dále potvrdily tituly Ink o vzestupu Ruperta Murdocha a bulvárních novin The Sun nebo Kvíz o skandálu v britské verzi show Chcete být milionářem? Ten v roce 2020 zfilmoval Stephen Frears do stejnojmenné minisérie, přímo pro televizi Graham napsal drama Brexit ohlížející se za kampaní pro vystoupení Británie z EU. Na podzim 2022 měl v Londýně premiéru muzikál o americké televangelistce Tammy Faye, na jehož hudbě se podílel Elton John, v červnu britské Národní divadlo uvede novinku Dear England, v níž si Joseph Fiennes zahraje fotbalistu a trenéra Garetha Southgatea.

 

★★★★★

„Dynamická, opojně chytrá hra Jamese Grahama nachází zárodky zkaženosti moderní politické debaty už v roce 1968. … Její schopnost dekódovat způsob interakce politiky, médií a popularity se od její premiéry v divadle Young Vic v roce 2021 ještě prohloubila. Nikdo pod šedesát let si onu debatu mezi Buckleym a Vidalem nebude pamatovat, ale Graham ji bravurně zasazuje do širšího kontextu vietnamské války, studentských demonstrací, rasového napětí a atentátů na Johna a Bobbyho Kennedyho a Martina Luthera Kinga.“ 

Nick Curtis, Evening Standard

NEJLEPŠÍ NEPŘÁTELÉ 

úterý 23. května 2023 

Kino Aero (Praha)

 

DALŠÍ PROGRAM DIVADLA V KINĚ V ČR:

Phoebe Waller-Bridge: Potvora

Kino Aero (Praha) – 15. 6. 2023
Kino Světozor (Praha) – 25. 6. 2023
Bio Oko (Praha) – 12. 7. 2023
Přítomnost (Praha) – 26. 7. 2023

C. P. Taylor: DOBRÝ

Kino Aero (Praha) – 27. 6. 2023

William Shakespeare: Hamlet

Kino Družba (Chotěboř) – 28. 6. 2023

Comments

comments

Vyhledat