Bread&Dance přináší taneční workshopy i představení

Workshop BURKICOM
Workshop BURKICOM

Tak jako by se zvědavě, ale s o to větším důrazem ptali organizátoři letošního prvního, či snad lépe nultého ročníku unikátní akce Bread&Dance. Proč a čím že je unikátní? Neboť už v samém zárodku spojila a pohybem stmelila hned několik souborů, které by si jinak byly konkurencí. A ještě se nese v mezinárodním duchu.

Na akci pořádané od 13. do 18. května se od počátku aktivně podílí 5 souborů, 5 divadel a 8 choreografů. Jen podobný zástup umělců může nabídnout variabilitu různo žánrových prvků oscilujících na hranici akrobatického, fyzického, loutkového a činoherního divadla. Jako v mnoha jiných případech se tak potvrdilo, že spojení „jeden za všechny, všichni za jednoho“, přináší všem zúčastněným nečekané možnosti a poznání.

Zvláště pak, když se aktivně zapojí i zahraniční hosté. Většina jich byla pozvaná, aby se zúčastnila seminářů – kde mohou pochopit nejen přístup a profesní znalosti představitelů české taneční scény, ale pokusit se zodpovědět i na jejich otázky. A ty nejčastěji zní: 

Jak se mohou naše soubory nejlépe prosadit na mezinárodních akcích? 

Jak si stojí ve srovnání se světovou špičkou? 

Lze lokální myšlenky a problémy přenesené do představení zobecnit tak, aby zaujaly i zahraniční publikum?

Své názory budou všem účastníkům budou sdělovat například Wolfgang Hoffmann, ředitel berlínské agentury Aurora Nova, Iva Horvat z Art Republic sídlící v Barceloně či izraelský choreograf Yoaram Karmi spolu s manažerkou Katherina Vasiliadis, kterým se podařilo vybudovat uznávaný soubor Fresco Dance Company. Za našince se přidá producent Štěpán Kubišta stojící za úspěchem divadelních prostor Jatka78 a Azyl78, jakož i za multimediálním představením Kniha džuglí, na jehož realizaci se spojilo Divadlo bratří Formanů s Dekkadancers a Českou filharmonií.

Samotné workshopy a burzy tanečníků, které se konaly uplynulý víkend na prknech divadla La Fabrika, byly určené pro pouhých 40 tanečníků vybraných z několikrát vyššího počtu zájemců. Odehrávaly se přitom pod taktovkou choreografů souborů 420PEOPLE, BURKICOM, DEKKADANCERS, LENKA VAGNEROVÁ COMPANY a FARMA V JESKYNI. K těm se následně připojí další pětice, takzvaní Friend’s of Bread a sice DIVADLO CONTINUO, MIŘENKA ČECHOVÁ, VIKTOR ČERNICKÝ za projekt THE URGE a MOVE OSTRVA, JANA RYŠLAVÁ v rámci Bread&Café. 

Jak workshopy probíhaly shrnula Jana Burkiewiczová ze souboru BURKICOM. „Podařilo se nám dát dohromady lidi z celé Evropy, kdy od nás a ze Slovenska bylo jen nějakých 35 %. Vše se tak odehrávalo v angličtině, přesto vládla skvělá atmosféra a zúčastnění se i díky ní nebáli sdělovat až téměř intimní zpovědi, jednoduše se podařilo všechny opravdu stmelit.“

Počínaje dneškem, tedy pondělkem, celá akce pokračuje i představením jednotlivých souborů a jejich performancí už i za přítomnosti veřejnosti na vyhlášených scénách divadel LA FABRIKA, JATKA 78, DIVADLA ARCHA, STUDIO MAISELOVKA či DOX. Lístky na jednotlivá představení lze zakoupit přes webový portál: www: https://bdprague.cz.

Comments

comments

Vyhledat