Březen v Čítárně Unijazz – zvukové divadlo, Reggae Klub, koncerty a Žižkovská noc

The BladderStones
The BladderStones

V březnu se v Čítárně sejde několik skvělých koncertů (Phillip Bracken + Nina Rosa, The Bladderstones a The Spermbankers), vokální improvizace aka zvukové divadlo Řekni mi, divadelní představení Mr. Tumor, legendární Reggae Klub Radia 1 Naživo a Žižkovská noc, v rámci níž vystoupí například Znouzectnost, Prouza nebo Zuby nehty. Program klubu vizuálně doplní výstava obrazů Václava Benedikta.

Čítárna Unijazz už od svého otevření roku 1997 v původních prostorách v Jindřišské ulici plní funkci kultovního a bezpečného místa pro setkávání a propojování lidí, myšlenek i kulturních podnětů nejen z alternativní scény. Ve večerním programu se střídají autorská čtení, přednášky a besedy, filmové projekce, divadelní představení a koncerty. Po čtyřleté pauze se v roce 2022 podařilo Čítárnu znovu otevřít v prostorách historické usedlosti Krenovka na úpatí Žižkova.

Ridina Ahmedová, Milli Janatková, Antonia Nyass

Řekni mi: Ridina Ahmedová, Milli Janatková, Antonia Nyass

 7. 3. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 250 Kč v předprodeji, 300 Kč na místě v hotovosti

Interaktivní performance pro tři hlasy a publikum. Ridina Ahmedová, Milli Janatková a Antonia Nyass – tři výrazné osobnosti české hudební scény svou a capella vokální improvizací společně vytvářejí zvukovou stopu příběhů, které s nimi sdílejí diváci. Připravte si příběh, o který jste ochotni se podělit. Tři hlasy vám jej pošlou zpátky v hudební podobě, promění jej do zvuků, rytmů a melodií. Vzniká tím jedinečná atmosféra plná humoru i silných momentů.

Přijďte s námi oslavit Den žen silnými ženskými příběhy.
Jsme zvukové zrcadlo tvých vzpomínek. Budeš vypravěčem nebo pozorovatelem.

Řekni mi je a capella interaktivní koncert pro tři hlasy a publikum, je to prostor, kde se rozezní vzpomínky. Odnesete si skladbu, která vznikla jen pro vás.

Základní výzva k posluchačům v publiku zní:

Připrav si vzpomínku, o kterou jsi ochotná/ý se podělit. Může to být cokoli, co Tě zasáhlo, něco silného, co jsi zažil/a. Zkus si ten zážitek vybavit, jako kdyby to bylo dnes, s atmosférou, vůněmi, celou tu situaci.“

Zpívají tři výrazné osobnosti české hudební scény: Ridina Ahmedová, Milli Janatková a Antonia Nyass.

Předprodej: https://goout.net/cs/rekni-mi/szlooww/

Radio 1 nablízko #2: Reggae klub

11. 3. pondělí 19:00 BESEDA / Vstup volný

Radio 1 nablízko je zbrusu nová série pořadů,  ve které Jana Kománková, Jerry Žák, DJ Kaya a další osobnosti Radia 1 uvedou své pořady v rámci živé besedy v Čítárně Unijazz. 

Vybraný pořad Radia 1 a jeho moderátor, aktuální hudební nahrávky, ale také zážitky, vzpomínky, komentáře i vizuální materiály, které by se do běžného rozhlasového formátu nedostaly. V únoru proběhl úvodní večer věnovaný tradiční Hitparádě Radia 1 a v březnu navazujeme večerem věnovaným legendárnímu Reggae Klubu Radia 1. Další večer s Radiem 1 máme naplánovaný na 13. května. Pořady začínají vždy v 19:00, vstup je volný.

Křest knížky Radio 1 – Život v éteru ukázal, že posluchači se o zákulisí rádia zajímají a chtějí se přijít podívat na to, co jindy jen slyší. Protože se Čítárně Unijazz líbilo, jak posluchači interagují, rozhodli jsme se zkusit vyvinout akci, kde budou jednotlivé pořady ožívat. Do budoucna je možné zkoušet spoustu dalších variací včetně vysílání přímo ze Žižkova. Zatím začínáme s tím, na co máme stabilně nejvíc ohlasů: Hitparáda, Reggae klub a uvidíme, co dál. Možnost přijít zažít své oblíbené rádio v jiné podobě a strávit příjemný večer v místě, které je na takové večírky jako stvořené, se mi zdá velmi fajn,dodává k celému konceptu série Radio 1 nablízko Jana Kománková.

Reggae klub je nejstarším pořadem Radia 1 (vysílá se od 9. 3. 1991). Zároveň je i nejstarším pořadem na všech soukromých rozhlasových stanicích v Česku i na Slovensku. S největší pravděpodobností je i nejstarším evropským reggae pořadem, který se po celou dobu své existence vysílá na jedné rozhlasové stanici. Déle než DJ Kaya vysílá reggae v Evropě pouze David Rodigan ve Velké Británii.

Každý druhý pátek (vždy v sudém kalendářním týdnu) můžete v Reggae klubu poslouchat nejnovější riddimy i klasické hity, informace o zajímavých koncertech, parties, festivalech, křtech desek atd., a to především ve stylech roots reggae, dancehall, nu roots, soca, rocksteady, ska, dub, dub poetry…

Argo: Vrah je zahradník

12. 3. úterý 19:00 LITERATURA / Vstup volný

Další z pravidelných literárních večerů ve spolupráci s nakladatelství Argo, tentokrát na detektivní tematiku.

Jak známo, vrah je vždycky zahradník. Anebo není? Kdyby to jen bylo tak jednoduché… tak by kriminalisté neměli co vyšetřovat a detektivkáři co psát. Jak se dneska píšou detektivky? Spolupracují jejich autoři s policií? A jak vnímají opravdoví vyšetřovatelé knihy, které o jejich profesi vznikají? Liší se nějak severské, české a ostatní detektivky? O tom si budou povídat spisovatel František Šmehlík, loňský držitel ceny Magnesia Litera za detektivku roku, kriminalista Josef Košek a další hosté. A možná přijde i zahradník…

Phillip Bracken + NINA ROSA sólo

14. 3. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 190 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti

Zpěvák a skladatel Phillip Bracken, původem z východního pobřeží Austrálie, se v roce 2013 přestěhoval do Polska. V jeho hudbě se mísí funk, ambient, soul, indie folk/rock, world music a další žánry. V popředí je sugestivní vokál a strhující rytmy. Rodilý Australan se vrací do Prahy poprvé od pandemie a kromě písní z debutové desky Wolf Ahead Tiger Behind zahraje také nový materiál z připravovaného studiového alba, na kterém s kapelou právě pracuje.

NINA ROSA je projekt slovenské skladatelky, houslistky a zpěvačky Niny Marinové, která už od dob svých studií na Konzervatoři Jaroslava Ježka působí v Praze. Kapelu tvoří akordeonista Michal Mihok a kytarista Antonín Dlapa. NINA ROSA získala hned v prvním roce svého působení nominaci Radio_Head Awards v kategorii Objev roku. Se svým debutovým albem Discover si uskupení vysloužilo nominace na Album roku, Singel roku a také Debut roku. Tvorbu NINY ROSA charakterizuje nevšední skladatelská vynalézavost, zvukové experimenty a pestrá mozaika hudebních stylů od gypsy jazzu přes šanson až po reggae a elektroniku. V Čítárně Nina představí svoji tvorbu v intimním aranžmá jen v doprovodu houslí, kytary a looperu.

Předprodej: https://goout.net/cs/phillip-bracken+nina-rosa-solo/ezwolth/

1989: Chceme dýchat

1989: Chceme dýchat

18. 3. pondělí 19:00 FILM / Vstup volný

Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

The BladderStones

21. 3. čtvrtek 20:00 KONCERT / Vstup 180 Kč v předprodeji, 250 Kč na místě v hotovosti

Art blues. Maximální svoboda, interakce a srdce. Tomáš Frolík (kytara), Johnny Judl jr. (baskytara, zpěv), Michal Nosek (bicí). Kapela The BladderStones je bouře, která dokáže uchvátit a strhnout posluchače do vlastního středu, kde je pak drží magnetickou souhrou rytmu a kytarových improvizací. Neodmyslitelnou součástí každé písně je i autentický příběh, který se stal, nebo se teprve stane. Kapela neustále překračuje hranice mezi styly a vytváří tak svou vlastní fúzi dravých kytarových riffů, dynamických zvratů a nových zvuků.

Kapela The BladderStones je bouře, která dokáže uchvátit a strhnout posluchače do vlastního středu, kde je pak drží magnetickou souhrou rytmu a kytarových improvizací. Neodmyslitelnou součástí každé písně je i autentický příběh, který se stal, nebo se teprve stane. Kapela neustále překračuje hranice mezi styly a vytváří tak svou vlastní fúzi dravých kytarových riffů, dynamických zvratů a nových zvuků. Maximální svoboda, interakce a srdce – to je Art-Bluesové trio The BladderStones.

Předprodej: https://goout.net/cs/the-bladderstones/sznfvxw/

Mr. Tumor

27. 3. středa 19:30 DIVADLO / Vstup 150 Kč v předprodeji, 200 Kč na místě v hotovosti

One man show o životním příběhu jedné depresivní buňky, ze které se vyvine pan Tumor. Vědecky podložená komedie o onkologických onemocněních vysvětlující jejich původ s humorem a nadhledem. Mix komedie, tance, vyprávění a dramatu.

Ve spolupráci se Zeptej se Vědce! proběhne po představení debata na téme: O původu nádorových onemocnění, kde diváci dostanou prostor pro své dotazy. 

Autor a hlavní role: Ondřej Lidický, Ph.D., vzděláním vědec se zaměřením na cílenou terapii, komik ve volném čase

Hudba: Vít Horažďvoský

Hosté debaty: 

Adam Obr, Ph.D., nádorový biolog zabývající se interakcí leukemických buněk s imunitním systémem. 

Markéta Pelantová, Ph.D. student, zkoumá invazivitu nádorových buněk a buněčnou signalizaci.

Předprodej: https://goout.net/cs/mr-tumor/szohyxw/

MR + Merbo Trubky

28. 3. čtvrtek KONCERT / Vstup 150 Kč v předprodeji, 200 Kč na místě v hotovosti

Koncert spřízněných kapel plujících alternativními vodami. MR – dámské kytarové duo propojující nespoutaně to nejlepší z trip hopu s tím nejlepším z českého folku. A MRBTRBK – severské žestě kombinující všechno se vším, ale nejvíce punk, hip hop, Philipa Glasse a afro beat.

Kapela MR jsou zpěvačka, textařka, muzikantka, výtvarnice, pedagožka, znalkyně hub, bylin a přírodních barviv a kulinářka Marie Ladrová a baskytaristka, filoložka a jazyková lektorka Ludmila Bartošová. Jejich tvorba ctí různé podoby přírodních sil a jejich studium čerpá ze zkušeností setkání s krajinami, inspiruje se díly myslitelů a autorů (Olga Tokarczuk, Jiří Bulis, Wabi Ryvola, Chalíl Džibrán, Michel Foucault, Platón). Alternativní psychedelický folk.

Merbo Trubky jsou partyzánská dechovka z Merboltic. V kotlíku míchají dechovku, rap, jazz a world music. Hrají unplugged. Kde ostatní ještě zvučí, publikum naše už tančí. In Brass We Trust!

Předprodej: https://goout.net/cs/mr+merbo-trubky/szkhyxw/

 

 

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat