Břišní příhoda s rychlým nástupem

 

Bolí vás břicho, zvlášť při prudším pohybu, máte pocit na zvracení, nemáte chuť k jídlu, průjem a zvýšenou teplotu? Pokud tento stav přetrvává hodiny, případně den, měli byste navštívit lékaře. Může se jednat o zánět slepého střeva, který není dobré podceňovat.

 

Jedná se sice o nejčastější zánětlivou břišní příhodu, která potká v průběhu života až 7 % populace a v případě, že se diagnostikuje včas, není nijak závažná, ale zanedbání může způsobit velké komplikace. Slepé střevo neboli apendix je červovitý výrůstek dlouhý do 10 centimetrů, který je dutý a tlustý asi jako propiska. Najdete ho na tlustém střevu v místech, kde do něj ústí tenké střevo. Nemá v těle žádnou funkci, je vývojovým pozůstatkem. V situaci, kdy se ucpe (tuhou stolicí, cizím předmětem) a rozvine se zánět, dojde obtížím. Zánět je zákeřný v tom, že se rozvíjí rychle a při zanedbání může prasknout a začne se rozvíjet zánět pobřišnice (peritonitida).

Citlivé břicho na dotyk
Bolest se nejdřív točí kolem středu (pupku) a postupně se přesouvá do pravého podbřišku. Výraznější je při pohybu, poskoku, dýchání a kašlání, rychlé chůzi a projevuje se pícháním v pravém podbřišku a vystřelování bolesti do boku. Lékař provede vyšetření pohmatem a poklepáním, per rektum (přes konečník), změří puls, teplotu a provede sono břicha, případně CT. Součástí diagnostiky je rozbor krve, který ukáže zánětlivé markery. 

Operace je bezpečné a rychlé řešení
Pokud lékař vyhodnotí váš stav jako akutní zánět apendixu, budete okamžitě přijati na chirurgické oddělení a dostanete infuzi. Musíte zůstat nalačno, protože vás připravují k operaci. Ta probíhá buď klasickým řezem nebo laparoskopicky, způsob určí lékař dle vašeho celkového stavu a závažnosti zánětu. Operací ročně lékaři v Česku provedou kolem 10 tisíc. Po probuzení budete ještě den nalačno a poté vám v nemocnici začnou podávat tekutou stravu. Druhý den už by měl pacient vstát z postele, aby se předešlo riziku tromboembolické nemoci, podávají se analgetika na bolest. Hospitalizace trvá cca 4–7 dní. když se neobjeví žádné komplikace (tvrdnutí břicha, zácpa, plynatost, bolesti), budete propuštěni do domácího léčení.

Rekonvalescence: dieta a šetřící program
Stehy se vyndávají 7–10 dní po operaci, první tři dny si ránu nemáčejte, později můžete sprchovat s použitím nedráždivého mýdla. Jizvičku po vyndání stehů ošetřujte mastmi podporujícími hojení. Se sportem počkejte alespoň 6 týdnů. Stravujte se dietně: alespoň 4 týdny jezte kašovitou stravu s nízkým obsahem vlákniny, postupně přidávejte lehká jídla na páře, vařená, žádná koření, smažená jídla, citrusy a ořechy.

 

Comments

comments

Vyhledat