Broumov usiluje o titul Evropského hlavního města kultury 2028
Zastupitelstvo města Broumov na svém zasedání schválilo kandidaturu Broumova na titul Evropské hlavní město kultury 2028. Broumov má kandidaturou ambici zařadit se po bok dalších menších evropských měst, která s kandidaturou i přes svou velikost uspěla, jako je Bad Ischl v Rakousku, Matera Basilicata v Itálii, Pafos na Kypru nebo Esch-sur-Alzette v Lucembursku. Příběh Broumova chce ukázat, že Evropa je kontinentem silných regionů, a stírá tak pojmy centra a periferie.
Každý rok jmenují dvě země Evropské unie město, které se uchází o titul Evropské hlavní město kultury, a Česká republika jej bude po boku Francie hostit v roce 2028. Motivací Evropské komise je nejen zviditelnit kulturní bohatství vybraných měst, a upozornit tak na společně sdílené evropské kulturní hodnoty, ale také zdůraznit, jak mohou kulturní aktivity přispět ke strategickému rozvoji měst.
„Kandidaturou Broumova bychom chtěli ukázat, že kultura může být klíčovým aspektem budoucnosti regionů, že i malé venkovské město může hrát sebevědomou roli v urbanizovaném světě. Ne se vůči větším centrům vymezovat, ale stát se jim hrdým partnerem, který se opírá o svou bohatou historii a odhodlané lidi, kteří zde žijí dnes. Kandidatura není a nebude o velikosti a financích, naopak, bude postavená na silném příběhu. I tím můžeme být inspirací,“ vysvětlil důvody kandidatury starosta Jaroslav Bitnar.
Na projektu bude město Broumov spolupracovat s dalšími významnými aktéry z regionu. „Evropa hledá příklady dobré praxe měst, která řeší různé typické problémy, ale zároveň ukazují cestu ostatním – mají úspěchy a jsou připravená dále aktivně působit. V tomto ohledu má Broumov bezesporu co nabídnout, je to ‚Velké malé město!‘, které už mnoho let podporuje kulturní emancipaci. Výsledkem je řada projektů evropského formátu a také pozitivní dopady na rozvoj území,“ uvedl Jan Školník, zástupce jedné z partnerských organizací.
Kandidaturu Broumova přijal pozitivně také Královéhradecký kraj, který již projektu udělil záštitu.
Iniciativa Evropských hlavních měst vznikla v roce 1985. Od té doby byl titul udělen více než 50 městům. Během uplynulých 35 let se charakter i cíle iniciativy vyvíjely, měnil se i právní základ a priority, k čemu by měl titul městům sloužit. Z podoby festivalu a přehlídky se pojetí Evropského hlavního města kultury posunulo směrem ke komplexnímu projektu, který kulturní impulzy využívá ke strategickému rozvoji daného města.
„Díky kulturnímu rozměru projektu je třeba otevřít témata jako historie města, jeho identita, vazby na region a širší evropské souvislosti, zapojení občanů do přípravy i realizace projektu, rozvoj kulturní infrastruktury a definování klíčových rozvojových oblastí, v kterých je město buď kompetentní na evropské úrovni, nebo chce této úrovně dosáhnout,“ dodala Monika Lukašáková, která bude hlavní koordinátorkou kandidatury.
„V našem projektu půjde o kandidaturu nejen Broumova, ale i celého regionu. Broumovsko vnímáme jako živou kulturní krajinu, kterou z velké části benediktini od počátku budovali jako funkční celek, jako jeden ekosystém a na to bychom měli navázat,“ přiblížila okruhy kandidatury Žaneta Vávrová, zastupující další partnerskou organizaci.
V rámci odboru kultury města Broumov bude od července vytvořena pozice administrátora kandidatury, dále vznikne pracovní skupina, která se bude podílet jak na koncepci Strategie rozvoje kultury města Broumov, tak na přípravě samotné přihlášky kandidatury. Termín pro přihlášení do soutěže je stanoven na rok 2022.