Celkové příjmy hudebního průmyslu vzrostly v roce 2022 na 1.637 mil. Kč

Foto Ilya Blagoderov / unsplash.com
Foto Ilya Blagoderov / unsplash.com

Nedávno jsme psali o růstu celosvětového hudebního trhu, jak jej analyzovala zpráva Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) .  Tisková zpráva České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu tato data dále doplňuje. Celou zprávu si můžete stáhnout zde, uvádíme několik zajímavých dat a faktů.

 • V roce 2022 výrazně převažovala digitální konzumace hudby, celkový nárůst příjmů z digitálních prodejů dosáhl ve srovnání s předchozím rokem 19 %. Poměr digitálních prodejů a prodejů fyzických nosičů je 82 : 18. Růst streamingu je stabilním organickým jevem, který je zapříčiněn snadnou dostupností předmětných služeb a jejich příznivou cenovou politikou. Segment streamingu narostl oproti předchozímu roku o 20 %, přičemž v meziročním srovnání 2020/21 byl nárůst celých 39 %. V České republice jsou dostupné všechny „„velké“ streamingové služby (Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer, Amazon Music).
 • Příjmy ze streamingu v sobě zahrnují jak příjmy z tzv. subscriptions, tedy placených účtů, tak i příjmy z tzv. ad-supported streamingu (pro uživatele zdarma). Streamingové příjmy z placených účtů zaznamenaly nárůst o 19 %.
 • Fyzické prodeje stagnovaly a jsou na stejné úrovni jako v roce 2021. Prodej CD nosičů tvoří 49 % prodejů fyzických nosičů, taktéž prodej vinylových desek tvoří 49 % tohoto segmentu trhu. Prodeje vinylových desek zaznamenaly meziroční nárůst o 15 %, což ukazuje jejich setrvalou oblibu u specifickyvyprofilované části veřejnosti.
 • NEJPRODÁVANĚJŠÍ DOMÁCÍ A ZAHRANIČNÍ ALBA 2022:
  1 Viktor Sheen Příběhy a sny Viktor Sheen/Warner Music
  2 Calin Popstar Mike Roft/Warner Music
  3 Kabát El presidento Pink Panther Agency/Warner Music
  4 Imagine Dragons Mercury – Acts 1 & 2 Universal Music
  5 Michal David Funky BrainZone
  6 Yzomandias J. Eden E-Gen (Mixed By NobodyListen) Milion+/Universal Music
  7 Ed Sheeran = Warner Music
  8 Mirai Maneki Neko Universal Music
  9 Rammstein Zeit Universal Music
  10 Viktor Sheen Barvy Viktor Sheen/Warner Music

 

Celou zprávu si můžete stáhnout zde

 

Comments

comments

Vyhledat