Cena Václava Buriana: přehlídku poezie zakončí koncert Zvířete jménem Podzim

Básníci čtyř zemí se ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc utkají o Cenu Václava Buriana. Soutěžní klání, které je letos součástí výstavního projektu Muzea umění Olomouc Trienále SEFO 2021, se uskuteční již pošesté na den sv. Václava, tedy 28. 9., v 15 hodin. Vítěz obdrží uměleckou brož a 1000 eur. Na předávaní ceny naváže ve 20 hodin v olomouckém Jazz Tibet Clubu koncert mnohočlenné „superskupiny“ Zvíře jménem Podzim.

„Na soutěžní čtení zveme tradičně autory z Polska, Slovenska, České republiky a německojazyčné země – letos to bude Sibylla Vričić Hausmann z Německa. Vítězka či vítěz navíc získá pozvánku na básnické čtení v rámci Lyrikbuchhandlung na Lipském knižním veletrhu 2022,“ přibližuje David Voda, předseda Výboru pro Cenu Václava Buriana. „Zveme všechny příznivce poezie do studia olomouckého Českého rozhlasu. Vstup je zdarma,“ doplňuje David Voda.

Mezinárodní porota letos nominovala tyto autory:

  • Sibylla Vričić Hausmann (1979), básnířka a spisovatelka z Lipska.
  • Silvia Kaščáková (1976) básnířka, překladatelka a textařka vážné, gospelové i populární hudby z Ružomberoku.
  • Ondřej Macl (1989) básník, překladatel, literární kritik a herec z Prahy.
  • Krzysztof Siwczyk (1977), básník, esejista, literární recenzent, fejetonista a filmový herec z hornoslezských Gliwic.

Cenu v kategorii Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převezme rakouský slavista, novinář, překladatel a spisovatel Martin Pollack (1949) – vynikající znalec východoevropského kulturního prostoru 20. století z Vídně.

Koncert v Jazz Tibet Clubu

Lyrické odpoledne přejde večer v Jazz Tibet Clubu v koncert mnohočlenné skupiny Zvíře jménem Podzim, kterou sestavil ze svých přátel-hudebníků písničkář Jakub König, známý jako Kittchen. V roce 2020 kapela získala dvě Ceny Anděl v kategoriích Objev roku a Alternativa & elektronika.  Je to jeden z  posledních koncertů tohoto uskupení, protože se chystá na podzim ukončit současnou etapu svého působení. Vstupenky lze zakoupit na místě nebo v předprodeji.

Cena Václava Buriana připomíná odkaz olomouckého novináře, polonisty a básníka Václava Buriana (1959–2014). Více informací na: cvbo.cz

 

Comments

comments

Vyhledat