Cenu Apollo 2018 získaly ČÁRY ŽIVOTA za album Stínítko

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Cenu české hudební kritiky Apollo, která se v letošním roce udělovala již po osmé, si z pražského klubu MeetFactory odnesla skupina Čáry života, za své debutové album Stínítko. To se prosadilo v konkurenci dalších šesti alb, která byla na tuto cenu za nominována. O vítězi rozhodla desetičlenná porota, složená z hudebních publicistů a dramaturgů.

„Pomalé a smutné písně o lásce – takhle o debutové desce svého projektu Čáry života mluví sám Jan Boroš. Stínítko je ale i něco víc. Boroš dokázal přesně vystihnout náladu generace, která má zdánlivě neomezené možnosti, ve skutečnosti je ale uzavřená v šedivém světě nestálých zaměstnání, krátkodobých pronájmů a náhodných vztahů. Dělá to navíc hodně unikátním jazykem. Jeho charakteristický způsob zpěvu dokáže inspirovat, vytrhnout z letargie, je nezaměnitelný a leckoho dokáže i pobouřit. Kdy naposledy vzbudila písničková deska tolik emocí? Když k tomu připočteme zpočátku nenápadnou, ale mnohovrstevnatou a propracovanou lo-fi produkci, máme před sebou desku, která svým sebevědomím, jasnou vizí i specifičností zvuku letos neměla konkurenci,“ píše ve svém zdůvodnění rozhodnutí poroty jeden z jejích členů, hudební publicista Jiří Špičák.

Udílení ceny Apollo 2018 se uskutečnilo 27. února 2019 v pražském klubu MeetFactory. Vedle vítězných Čar života na ni byli za svá alba širokou porotou nominováni Floex & Tom Hodge, Manon Meurt, Povodí Ohře, Pris, Tomáš Palucha a WWW Neurobeat (celý soupis níže). Vyjma Manon Meurt a Pris na udílení všichni nominovaní zahráli po dvou písních, moderace večera se ujala hudebnice Nikola Mucha. Čáry života v závěru večera převzaly sošku Apollo, kterou jim předal místopředseda Svazu autorů a interpretů Jakub Nový, a pak také šek na 40 tisíc korun od Ochranného svazu autorského, který jim předal předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Ve spolupráci s Českou televizí, která je mediálním partnerem cen, vznikl o letošním ročníku ceny Apollo dokument v režii Šimona Šafránka (King Skate), který bude odvysílán 22. března na ČT art.

Na cenu Apollo 2018 bylo nominováno těchto sedm alb:
Čáry života: Stínítko
Floex & Tom Hodge: A Portrait Of John Doe
Manon Meurt: MMXVIII
Tomáš Palucha: Čaro
Povodí Ohře: Povodí Ohře
Pris: Naše večery
WWW: Neutopíš se dvakrát v téže řece

Úzká porota Apollo 2018 zasedla ve složení:
Marie Čtveráčková (Radio Wave)
Antonín Kocábek (Radio 1)
Jana Kománková (Radio 1, protisedi.cz)
Zdeněk Lichnovský (Radio 1)
Jiří Špičák (nezávislý)
Honza Vedral (Headliner)
Karel Veselý (nezávislý)
Josef Vlček (nezávislý)
Vojtěch Tkáč (Headliner)
Pavel Turek (Respekt)

Cena české hudební kritiky Apollo se poprvé předávala za rok 2011, na Nové scéně Národního divadla tehdy uspěl písničkář a raper Bonus s deskou Náměstí míru. Albem roku 2012 se v klubu SaSaZu stalo The Escapist Borise Carloffa, o rok později si v La Loce cenu Apollo převzali Bratři Orffové za nahrávku Šero. Cenu za rok 2014 si v pražském klubu Podnik převzal Adrian T. Bell s albem Different World. Dvakrát se cena Apollo předávala v pražském klubu Royal, kde ji za rok 2015 převzala skupina Please The Trees za album Carp a za rok 2016 hudebník dné s albem These Semi Feelings, They Are Everywhere. V loňském roce byla v pražském Paláci Akropolis cenou Apollo oceněna táborská dvojice Kalle za své album Saffron Hills.

Comments

comments

Vyhledat