Cenu český bestseller získala Kateřina Tučková za román Bílá voda

ČESKÝ BESTSELLER během svého 24. ročníku ocenil nejúspěšnější knihy loňského roku. Slavnostní vyhlášení proběhlo v pátek 3. března v prostorách Klastru umění a designu Fakulty umění Ostravské univerzity na Černé louce, a to ve spolupráci s Knižním festivalem Ostrava 2023. V každé z devíti kategorií byly nominovány tři tituly, z nichž vítězný byl oceněn skleněnou plaketou. Desátá kategorie patřila čtenářům, kteří se mohli během února zapojit do hlasování. Sošku z ateliéru akademického malíře Olbrama Zoubka určenou pro výherce hlavní kategorie ČESKÝ BESTSELLER si odnesla spisovatelka Kateřina Tučková za svůj román Bílá Voda.

Nominace zahrnovala nejprodávanější knihy vydané v roce 2022 v rámci sítě knihkupectví a e-shopu KNIHCENTRUM.cz a audioknihy prodávané prostřednictvím služby Audioteka.

V kategorii Česká beletrie pro děti a mládež byla oceněna kniha Nové cestovatelské pohádky autorek Jitky Severinové a Stanislavy Korcové, kterou ilustrátorsky zpracoval Adolf Dudek. V oblasti Překladové beletrie pro děti a mládež se stal nejúspěšnějším titulem Deník malého poseroutky Wíbuch Plýny, jehož oblíbená série pochází z pera Jeffa Kinneyho, přeložila Veronika Volhejnová. Mezi Kuchařkami zvítězilo Grilování známého českého kuchaře Romana Vaňka a jeho ženy Jany Vaňkové. Skleněná plaketa byla předána také české spisovatelce Karin Lednické za její literární počin Životice, který bodoval v Odborné a populárně naučné literatuře pro dospělé. V kategorii Překladová beletrie pro dospělé si na své konto připsal výhru napínavý thriller Osudné svědectví britského autora žijícího na Slovensku Roberta Bryndzy (překlad Kateřina Elisová). Nejprodávanější biografií, v níž některé čtenáře až šokoval svou upřímností, se stala kniha Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih herce Matthewa Perryho, jehož mnozí z nás znají především jako Chandlera z kultovního seriálu Přátelé.

ČESKÝ BESTSELLER však nejsou jen knihy psané, ale i mluvené. Ty byly rozděleny do dvou kategorií: Nejprodávanější audiokniha a Nejposlouchanější audiokniha v Audioteka Klubu – ta, kterou si členové klubu pustili nejčastěji. V první zmíněné zvítězila Neklidná krev Roberta Galbraitha (pseudonym J. K. Rowlingové), načtená Pavlem Rímským. Nejposlouchanější audioknihou se stal thriller Stín ve dveřích, jehož autorem je Tim Weaver. Pro poslech mu propůjčil svůj hlas Igor Bareš.

Rozhodovali také sami čtenáři, a to prostřednictvím webových stránek www.ceskybestseller.cz, kde probíhalo po celý měsíc únor hlasování v kategorii Cena čtenářů. Největší počet hlasů v něm připadl společenskému románu Tsunami spisovatelky Karin Krajčo Babinské.

Hlavní kategorii ČESKÝ BESTSELLER zahrnující českou beletrii pro dospělé ovládla Kateřina Tučková s románem Bílá Voda, který byl inspirován skutečnými událostmi.

Další informace a fotografie z letošního i předchozích ročníků naleznete na www.ceskybestseller.cz

Comments

comments

Vyhledat