Jak se dařilo české animaci v roce 2019 a co pro diváky chystá letos?

Dcera_Daria Kashcheeva_FAMU student film
Dcera_Daria Kashcheeva_FAMU student film

Loňský rok byl zejména pro nejmladší generaci tvůrců přelomový – uspěli na nejvýznamnějších zahraničních festivalech i u americké filmové akademie, a tak by se dalo říct, že v Čechách vznikla „nová vlna“ animátorů.


Česká animace v českých kinech

V roce 2019 vzniklo celkem pět celovečerních animovaných filmů, čtyři z nich byly uvedeny v kinech a pátý čeká distribuční premiéra na začátku roku 2020 (Cesta do nemožna). Hned v několika případech se jednalo o pokračování populárních filmů či televizních a komiksových sérií (Velké dobrodružství Čtyřlístku, Pat a Mat: Kutilské trampoty, TvMiniUni: Zloděj otázek). Do kin vstoupil také koprodukční snímek Fany a pes přibližující dětem pád železné opony.

Stále častěji se pak v českých kinech objevují pásma krátkých filmů pro děti i pro dospělé. V roce 2019 se divákům představil například Trojhlas, který je výsledkem spojení tří loutkových studentských prací. Ty vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách – FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni. Organizátoři festivalu Anifilm pro kina sestavili dvě pásma složená z krátkých filmů: Ke startu připravit! nebo soubor filmů nazvaný Zubatá nekouše v režii animátorů, kteří se podívali na zoubek smrti – vážně i nevážně.


Mezinárodní úspěchy krátkých filmů 

V zahraničí bylo slyšet zejména o českých krátkých animovaných filmech. Animovaný dokument Diany Cam Van Nguyen o ztrátě blízkého člověka Spolu sami měl v lednu premiéru na prestižním festivalu v Rotterdamu. V únoru navázal na tento úspěch Martin Smatana se svým filmem o vztahu malého chlapce a jeho dědečka Pouštět draka, který uvedlo Berlinale. Oba filmy pak během roku zvládly procestovat téměř celý svět a dostaly se například na významný festival animovaného filmu v Annecy.

Právě v Annecy měl svoji mezinárodní premiéru letošní bezkonkurenčně nejúspěšnější krátký animovaný film Dcera režisérky Darii Kaščejevové. Loutkový snímek o dívce, která se po letech snaží navázat vztah s otcem, získal hlavní Křišťálovou cenu a cenu dětské poroty. Pomyslnými vrcholy pak bylo vítězství na festivalu Sundance, zisk studentského Oscara v sekci mezinárodních škol a nominace na klasického Oscara v kategorii krátkometrážních animovaných snímků.

Na podzim upoutal pozornost festivalových dramaturgů krátký film autorské dvojice Dávid Štumpf a Michaela Mihályi SH_T HAPPENS, volně inspirovaný příběhem o Noemově arše, který ve světové premiéře uvedly Benátky a později se objevil i na festivalu Sundance.

Ve světě o sobě dává vědět i zlínská studentská tvorba. Režisérka Zuzana Čupová se svým snímkem Pod mrakem vyhrála Zlatý střevíček na zlínském Film Festu a poslední úspěch sklidil Lístek Aliony Baranové, který se probojoval na Berlinale 2020.

 

Televizní tvorba českých autorů 

Na obrazovkách České televize se divákům ČT:D letos představil seriál Kosmix režisérské dvojice Vojtěch Dudek a Klára Jůzová. Děti se mohou těšit na celkem 26 pětiminutových epizod o vesmírném dobrodružství robota Kita. Velmi pozitivní vyhlídky mají i další připravované televizní projekty: ve Zlíně vznikají sériály O prasátku Lojzíkovi (Filmový uzel), Malá pilotka (Kouzelná animace) a také dětský seriál na motivy Zemanovy Cesty do pravěku (BareBear production).  Společnost nutprodukce chystá Přes palubu!, Bionaut vyvíjí Postižky a Old&Rich Production pracují na projektu Plešouni.

 

Připravované celovečerní filmy 

Hned několik připravovaných filmů sklidilo loni pozitivní ohlas na zahraničních koprodukčních trzích. V březnu odborná porota na francouzském Cartoon Movie ověnčila cenou Eurimages Co-production Development Award celovečerní loutkový projekt O nepotřebných věcech a lidech, který vzniká podle knižní předlohy Arnošta Goldflama (MAUR film). Mezi 66 projekty z celého světa byl prezentován ještě projekt – Perla režiséra a producenta Martina Kotíka (Rolling Pictures) a dva další koprodukční snímky společnosti MAUR film Přes hranici a Fany a pes.

Skvělou zprávou pro českou animovanou tvorbu je účast hned třech celovečerních projektů na CEE Animation Fóru v Třeboni – již zmiňovaná Perla, Babu v nočním městě režiséra Petra Vodičky (Kuli Film) a Moje slunce Maad v režii Michaely Pavlátové.

 

Co se chystá v české animaci

Mezi projekty podpořenými Státním fondem kinematografie na vývoj i na výrobu stojí za povšimnutí několik krátkometrážních filmů úspěšných studentů a absolventů filmových škol, kteří na sebe upozornili v roce 2019 – Opustit režisérky Darii Kaščejevové, Ahoj léto režiséra Martina Smatany, Váš táta Diany Cam Van Nguyenové, Bábovka v režii Kateřiny Karhánkové nebo Až na konci světa autora Martina Kukala.

Z celovečerních projektů získal finance na vývoj například nový film Aurela Klimta Mloci (Studio Zvon). SFKMG podpořil v roce 2019 významnými částkami výrobu celovečerních filmů Babu v nočním městě (Kuli Film, 10 mil.), Rosentaal (MAUR film, 10 mil.) nebo Diplodokus (PFX, 5 mil).

 

Premiéry v roce 2020

Těsně před dokončením se nachází dlouho očekávaný loutkový film pro děti Myši patří do nebe v režii Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka. Ve druhé polovině roku by měl být dokončen také nový celovečerní film režiséra Jana Baleje Barevný sen nebo ambiciózní koprodukce Francie, Německa a České republiky Přes hranici debutující režisérky Florence Miailhe.

Comments

comments

Vyhledat