Ceny Czech Design Award zakončily devátý ročník festivalu Czech Design Week v Mánesu

Foto Anna Pleslová
Foto Anna Pleslová

Festival designové tvorby Czech Design Week zakončil v neděli 4. září svůj 9. ročník v pražské Výstavní síni Mánes vyhlášením cen Czech Design Award, které se zaměřují na ocenění talentovaných designérů a tvůrců.

CENA FESTIVALU. Studio 3

Cenu v kategorii Objev roku udělila letošní porota festivalu sklářské umělkyni a studentce pražské AVU Pavlíně Šváchové, která ve své tvorbě balancuje na hranicích designu a volného umění. V kategorii Best of Design za nejzajímavější designový produkt si cenu odnesla značka Space of Space bratrů Jakuba a Martina Klimešových, kteří na festivalu Czech Design Week představili své ohýbané kovové stolky Jupiter.

Za Nejlepší instalaci, která se v rámci letošního festivalu prezentovala, si cenu odneslo duo Mikolášková&Drobná, pod kterým tvoří designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná. Designérky představily střípky z nové kolekce Thanks Girls!, která je inspirovaná průkopnicemi designu z přelomu 19. a 20. století.

Letošní čtrnáctičlenná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, teoretiků designu, pedagogů a zástupců kulturních médií rozhodovala skrze anonymní hlasování během průběhu festivalu. Jeho výsledkem bylo také udělení Zvláštního uznání poroty, a to studiu ADEMI, pod kterým tvoří módní kolekce designérka Adéla Mitrengová a které na festivalu představilo sladkou kolekci doplňků Candy Shop.

Cenu festivalu, která je udělována organizátory designové přehlídky, získalo STUDIO 3 módních návrhářů Venduly Menšíkové, Jana Syrovátky a Václava Černého, kteří společně studují na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Zvláštní uznání festivalu si pak z letošního devátého ročníku odnesla česká rodinná značka Triant, která dlouhodobě spolupracuje s českými designéry a podporuje zejména začínající tvůrce a studenty.

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ FESTIVALU. Triant, Nafoceno Ve Volmanově Vile. Foto Anna Pleslová

Devátý ročník přehlídky designu Czech Design Week, který ve dnech od 2. do 4. září zavítal do pražské Výstavní síně Mánes, představil přes sto vystavujících z řad předních designérů i začínajících tvůrců a studentů, kteří během festivalu představili své nové kolekce. Na letošním ročníku převažovala zejména sklářská tvorba, organizátoři festivalu tím chtěli upozornit na náročné období, které čeká český sklářský průmysl, jenž je jednou z oblastí nejvíce zasažených současnou energetickou krizí.

Dlouhodobý cíl festivalu Czech Design Week směřuje zejména k podpoře začínajících designérů a také mladých studentů, kterým dává festival často příležitost poprvé vystavovat na podobných přehlídkách v Česku i zahraničí a poskytuje rady, jak pracovat s konceptem panelových instalací i vlastní prezentace pro větší úspěch na větších designových akcí v zahraničí. 

NEJLEPŠÍ INSTALACE. Mikolášková&Drobná, Kolekce Thanks Girls!. Foto Anna Pleslová

CENY CZECH DESIGN AWARD

OBJEV ROKU

Pavlína Šváchová (Záznam)

Tvorba Pavlíny Šváchové balancuje na hranici mezi designem a uměním. Absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a studentka intermediální tvorby na pražské Akademii výtvarných umění zaujala už loni objektem Totem, který propojuje tvarované sklo s tavenými plastikami a který je jemnou poctou dřívějším sklářským velikánům, jako byli Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Totem získal nominaci na cenách Stanislav Libenský Award. Společně s tímto objektem představila Šváchová na letošním festivalu Czech Design Week vizuálně a konceptuálně minimalističtější Záznamy, které do abstraktní roviny přesouvají tradiční odvětví československého skla, skleněné figurky.

IG: @pavlinaadaskovavol.2

BEST OF DESIGN

Space of Space (kolekce Jupiter)

Mladá značka nábytku a interiérových doplňků vyráběných z kovu vznikla teprve na konci roku 2020. Značku Space of Space založili bratři Jakub a Martin Klimešovi. Během krátké doby představili několik kolekcí včetně odkládacích stolků Jupiter, které se v několika různých barvách představily na letošním Czech Design Weeku, jehož porota právě jejích hravé využití ohýbaného kovu odměnila cenou za nejlepší design produktu.

Web:  https://spaceofspace.cz/ IG: @spaceofspace.cz

NEJLEPŠI INSTALACE

Mikolášková&Drobná (kolekce Thanks Girls!)

Dvě kamarádky, které se spolu rozhodli tvořit během období covidových lockdownů a které od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Duo, které tvoří designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná, už loni zaujalo snovou kolekcí skla a kovových doplňků do interiéru, letos představilo střípky z nové kolekce Thanks Girls!, která opět propojí sklo a kov a která je osobním vzkazem obou designérek svým předchůdkyním a průkopnicím designu.

IG: @mikolaskovadrobna Web: http://www.mikolaskova.com/ ; https://terezadrobna.com/

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY

Studio ADEMI (kolekce Candy Shop)

Zvláštní uznání poroty festivalu Czech Design Week si odneslo pražské studio ADEMI, které založila designérka Adéla Mitrengová a které se zaměřuje na lokální a udržitelnou výrobu, řemeslné zpracování a promyšlený design. Během festivalu studio ADEMI představilo, skrze instalaci pojatou jako designové cukrářství, svou novou podzimní kolekci sladkých módních doplňků Candy Shop. 

IG: @ademi_studio_ Web: https://ademistudio.com/ 

CENA FESTIVALU

STUDIO 3 (Vendula Menšíková, Jan Syrovátka a Václav Černý)

Cenu za organizátory festivalu si letos odneslo Studio 3, pod kterým společně tvoří módní návrháři Vendula Menšíková, Jan Syrovátka a Václav Černý. Všechny tři kromě studií na ústecké Fakultě umění a designu spojuje také zájem o nejrůznější subkultury, jejichž prvky často využívají ve svých kolekcí. Zaměřením na vzájemnou spolupráci a společnou tvorbu jejich Studio 3 přináší čerstvý vítr na české fashion scéně.

IG: @_studio_3_ 

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ FESTIVALU

Triant

Česká rodinná značka z Kutné Hory s více než třicetiletou tradicí patří k nové porevoluční generaci rodinných podniků, kde se dědí řemeslo i obchod. Během festivalu Czech Design Week Triant představuje nové kolekce nábytků, zvláštní uznání od organizátorů festivalu si vysloužila svou dlouholetou spoluprací s českými designéry a také podporou začínajících tvůrců a studentů, kterým pomáhá s prezentací vlastní tvorby skrze umělecké návrhy i profesionální focení.

IG: @triantfurniture Web: https://www.triant.cz/ 

BEST OF DESIGN. Space Of Space, Kolekce Jupiter


Czech Design Week 2022
Termín: 2.-4.. září 2022
Lokalita: Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, 110 00 Nové Město, Praha 1
Kontakt: Jakub Dulínek, + 420 773 227 738, info@czechdesignweek.cz
Web: https://www.czechdesignweek.com/
FB: @CZDW.CZ IG: @czechdesignweek

Comments

comments

Vyhledat