Ceny Czech Grand Design představují letošní vizuál a cenu pro vítěze

Czech Grand Design
Czech Grand Design

Celkem 84 nominovaných designérů letos aspiruje na ocenění Czech Grand Design. Podobu ceny tradičně navrhuje vítěz hlavní kategorie, Grand Designér předchozího ročníku, kterým se loni stala Lucie Koldová. Pro letošní cenu zvolila koncept zrcadla, jež odráží každoroční práci designérů a zároveň skrze něj vidí dopad své práce a sebe sama. Vizuál je tradičně dílem Fotografa předchozího roku, kterým byla Michaela Karásek Čejková. Slavnostní vyhlášení Cen Czech Grand Design proběhne 21. dubna 2021 na ČT art.

Podoba ceny pro vítěze Czech Grand Design je každý rok v rukou Grand designéra předcházejícího roku. Loni svým vítězstvím přebrala pomyslnou štafetu designérka Lucie Koldová, která dala novým cenám podobu zrcadla z různých druhů kovů a tím i metalické barevnosti. „Konceptem pro letošní udílení cen se pro mě stalo zrcadlo. Zrcadlo jako symbol, kdy se vítěz podívá sám na sebe a spatří se v plné síle a kráse. Zrcadlení jedinečného momentu dává vítězi pocit výjimečnosti z více stran pomocí leštěných ploch abstraktního kovového objektu. Znamená to pomyslné násobení aktuálního pocitu štěstí a radosti z různých úhlů pohledu,“ vysvětluje podobu letošní ceny Lucie Koldová. Zároveň v sobě nese zrcadlo riziko narcismu, pokud do něj po úspěchu bude vítěz příliš dlouho se zalíbením hledět.

V duchu každoroční linie je fotografie na vizuálu od Fotografa minulého roku, tedy Michaely Karásek Čejkové, která zachytila Lucii Koldovou na téma letošní ceny. „Michaela pojala portrét volněji, bez použití ceny, a převedla Lucii do role symbolu, který v sobě skrývá tajemství stejně jako záři blížící se slávy. Lucie tak zůstala upozaděna jako určitý symbol jejího odcházení a uvolnění trůnu novým vítězům, přesto stále zářící a oslepující,“ uvedl Jiří Macek za Přípravný výbor Cen Czech Grand Design.

Šanci na vítězství má letos 84 nominovaných tvůrců z oblasti šperku, módy, fotografie, produktového designu, ilustrace, grafického designu a výrobce roku. Nominace se zúží na tři finalisty v každé kategorii už 1. dubna při odhalení výstavy Best of: 2020 ve veřejném prostranství na pražské Kampě. Výstava bude k vidění do 10. května 2021.

Comments

comments

Vyhledat