Startuje projekt Jedna čtvrť

foto: Yinachi, Robert Penazka
foto: Yinachi, Robert Penazka

Na Letné startuje projekt Jedna čtvrť LETNÁ. Jedná se o důkladné probádání jedné městské části, o zmapování její autenticity a sociálních vazeb obyvatel. Na základě vyhodnocení sociologického výzkumu mezi sousedy vznikne unikátní fotografická kniha s portréty místních obyvatel.

Letná se v posledních letech radikálně proměnila a právem se stala jednou z nejvyhledávanějších částí Prahy. Tato čtvrť je známá svojí malou rozlohou, ale také sousedskou sounáležitostí a silnými mezilidskými vazbami. A právě proto jsou obyvatelé Letné pilotní a testovací komunitou celého projektu s názvem Jedna čtvrť, který má ambici se v budoucnu přesunout i do jiných čtvrtí a měst. Takže pokud nejste z Letné, nezoufejte, časem se možná výzkum dostane i k vám, průběh můžete sledovat na Facebooku Jedna čtvrť.

Projekt se zrodil v hlavě Roberta Peňažky z nakladatelství Yinachi: “Prvotní nápad vznikl, když jsem vyrazil na snídani do nedalekého Bistra 8. Cestou jsem potkal několik známých tváří a najednou zjistím, že mám na sobě bačkory. Nikoho to nezarazilo, já se usmál a došlo mi, že vlastně žiju na takové malé vesnici. Nad snídaní už jsem přemýšlel, co je to vlastně za lidi, jaké mají osudy, co dělají, kam jdou a koho dalšího asi znají. V rámci Letné se potkáváme, ale vlastně o sobě nic nevíme. Možná to jsou právě tyhle tváře, které tvoří genius loci naší čtvrti… Projektem chceme Letné vrátit energii a inspiraci, kterou nám dlouhodobě dává. Vložit ji do knihy, která bude o nás a pro nás.

V první fázi projektu jde o sběr dat. Dotazníky obdrželi letenští do poštovních schránek, byli dotazováni na ulici a sami mohou vyhledat sběrné krabičky v letenských obchůdcích a provozovnách. V dotazníku nejprve zvolí místa, kde se nejčastěji setkávají se svými známými a pak zvolí osoby, které jsou dle jejich mínění pro ona místa důležité. Všechny hlasy se pak sečtou a vyhodnotí, vzniknou tak nominace sousedů. Ti, pokud budou souhlasit, se stanou součástí knihy Jedna čtvrť Letná.

Cílem knihy není představit letenské celebrity, ale lidi, kteří zde žijí a tvoří Letnou takovou, jaká je. Ať jsou to pošťáci, pekaři nebo třeba kavárníci, ale i starousedlíci, kteří zde žijí již po několik generací. Konečná publikace bude sbírkou tváří a příběhů tvořících těch několik kilometrů čtverečních sdíleného městského prostoru, která lidem umožní znovu poznat své sousedy, objevit nová místa a možná i získat nové přátele

„V nostalgické představě času před tím, než se naše ruce protáhly o chytré telefony, vzpomínáme na chvíle, kdy jsme k sousedům zašli pro trochu mouky raději než do obchodu, protože jsme s nimi mohli prohodit pár slov o tom, co se kolem děje, když jsme se víc koukali kolem sebe a nejen do nekončícího feedu instagramových postů. Tahle kniha je možná tak trochu analogovým Instagramem, možná sbírkou urbánních legend, které náhle nabírají mnohem přesnější obrysy,“ doplňuje Jen Kratochvíl.

Na přípravě knihy s vydavatelstvím Yinachi spolupracují fotograf Hynek Alt, kurátor Jen Kratochvil a grafický designér Richard Bakeš. Výzkum řídí sociolog Jan Schmid, odborný garant projektu. Všechny informace najdete na webu www.jednactvrt.cz, kde můžete hlasovat na online dotazníku.

Comments

comments

Vyhledat