Ceny Czech Grand Design znají vítěze. Grand designérkou roku 2019 je Lucie Koldová

Lucie Koldová, foto pořadatel akce
Lucie Koldová, foto pořadatel akce

29. dubna byli v rámci mimořádného pořadu na ČT art vyhlášeni vítězové cen Czech Grand Design. Trofeje za rok 2019 byly rozdány za nejlepší počiny v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Absolutní vítězkou ročníku se stala Lucie Koldová, která zopakovala úspěch z roku 2012, a stala se tak v historii soutěže úplně první držitelkou dvou titulů Grand designér roku. Do Síně slávy byla uvedena výtvarnice Květa Pacovská. Každý z vítězů získá originální trofej s názvem Kus snu, kterou navrhla Tereza Rosalie Kladošová.  Vzhledem k trvajícím opatřením byli letos vítězové vyhlášeni formou dokumentárního pořadu v režii Tomáše Luňáka. 

Jen málokdo z českých designérů má na svém kontě tolik tuzemských i mezinárodních úspěchů jako Lucie Koldová, designérka stejnojmenné značky a kreativní ředitelka Brokis. V uplynulých letech na sebe upozornila kromě mimořádných produktových návrhů nábytku a svítidel pro řadu prestižních značek také jako autorka Designérie, hlavní výstavy Designbloku. O rok předtím jako první česká designérka představila svojí vizi v projektu Das Haus v Kolíně nad Rýnem. Za rok 2019 k úspěchům přidává i nejvyšší ocenění cen Czech Grand Design, titul Grand Designér roku – Cena Erste Premier a Designér roku 2019 – Cena Ministerstva kultury ČR, které získává za jednu z oblíbených disciplín – design nábytku.

 

Lucie Koldová ve své tvorbě vždy hledala něco prospěšného, něco, co naplňuje její představu funkčnosti. Přesně tomu odpovídá i její nová kolekce nábytku Manta pro mmcité1. Pro tvar ohýbaného hliníkového plátu spočívajícího na subtilní ocelové konstrukci se stal inspirací pohyb rejnoka, po něm dostala kolekce i jméno. Na Mantě si můžete číst, pochutnat si na dobré kávě, odpočívat. Hravost kolekce podtrhují i barevné varianty. Své kvality dokázala Manta i na Designbloku, kde byla součástí výstavy Designérie. Stůl XX pro slovenskou Javorinu je výsledkem snahy naskicovat stůl jemným, ženským způsobem a zanechat na něm rukopis. Uhlazená syrovost masivního dřeva se zde tak potkala s jemným, elegantním designem, který je pro Lucii typický. Elegance k ní patří, to ostatně ukázala i na své kolekci sedacího nábytku Celine pro německou značkou Freifrau, kde využila kontrast mezi bohatým řasením a subtilním kovovým podnožím,“ popsala Alena Řezníčková, novinářka a členka poroty kategorie Designér roku. 

 

Není bez zajímavosti, že Koldová se kromě jediného ročníku Cen objevila ve všech zbývajících třinácti. V roce 2007 a 2008 bodovala poprvé s nominací v kategorii Objev roku, následně nechyběla ani jednou v  královské kategorii Designér roku. Několikrát se probojovala do finále, třikrát kategorii vyhrála a jednou dokonce získala i nominaci v kategorii Designér šperku roku. A letos si již podruhé odnáší nejcennější trofej. „Úspěch Lucie Koldové v roce 2019 byl natolik fenomenální, že se stala poprvé v historii Cen podruhé Grand designérem,“ uvedla členka Přípravného výboru cen Czech Grand Design a ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Ostře sledovanou kategorii Módní designér roku ovládl letos Jan Černý, který představil povedený redesign klasických tenisek Prestige x Jan a vlastní kolekci oděvů pro sezónu podzim/zima 2019. V kategorii Designér šperku připadlo první místo Elišce Lhotské za minimalistickou kolekci šperků So inspirovanou matérií vody a jejím možným nedostatkem v budoucnosti.  Nejlepším výrobcem roku a  vítězem Ceny Design pro export byla zvolena firma Master & Master, která loni uvedla kromě židle Cocon od Lucie Koldové také lavičku Steps dvojice Herrmann & Coufal. Objevem roku se stal Vítek Škop, který zaujal komplexním projektem Vividbooks přinášejícím inovativní způsob zatraktivnění výuky fyziky.

 

V kategoriích, které se spíše než na produkt zaměřují na jeho vizuální zachycení, tedy fotografie, ilustrace a grafický design, se sešla známá jména české scény. Nejlepší fotografkou se stala Michaela Karásek Čejková, která si prvenství odnesla za fotografie kolekce šperků Janji Prokić, oděvní kolekce dvojice Ester a Josefina, vizuál festivalu Mezipatra a fotografie pro autorský projekt Czechia. Mezi grafickými designéry zvolila Akademie vítězem Jana Matouška, autora vizuální koncepce výstavy a grafického designu knihy Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky. Nejlepší ilustrátorkou roku je Nikola Logosová za ilustrace pro dětské knihy POZOR DOKTOR! Dějiny medicíny v sedmi dnech a Klub divných dětí. 

 

Kromě ocenění vítězů osmi kategorií a vyhlášení hlavní ceny uvádějí ceny Czech Grand Design každoročně významnou osobnost oboru do Síně slávy za celoživotní přínos oboru. Letos je jí výtvarnice, grafická designérka a umělkyně Květa Pacovská

Trofej pro čtrnáctý ročník, sérii objektů v krabici s názvem Kus snu, vytvořila loňská absolutní vítězka Tereza Rosalie Kladošová. „Ceny jsou sbírkou předmětů z mé cesty do Mexika, kterou jsem si vysnila. Každý z vítězů dostane něco jiného, něco speciálního. A další částí ceny je krabice, pelíšek pro předměty, které jsem přivezla. Ovšem ani ty předměty, ani ta krabice nejsou důležité. Důležitá je pro mě myšlenka, kterou mají zhmotňovat a sice: Buďme odvážní a pojďme věci dělat trošku jinak. Plňme si sny, protože sny jsou to, co tvoří náš život. A vystupme ze své komfortní zóny,“ vysvětlila Kladošová.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v mimořádném režimu vzhledem k trvajícím opatřením proti pandemii koronaviru, a to v podobě dokumentárního filmu v režii Tomáše Luňáka, který nabídl vizitky nominovaných, záběry z výstavy finalistů Best of: 2019 i rozhovory s vítězi. Pořadem provedli herci a muzikanti z formace Mutanti hledaj východisko Jan Vejražka a Jiří Konvalinka. 

 

Hlavním partnerem cen je Erste Premier, poskytovatel nadstandardních bankovních služeb. „Vyhlášení cen Czech Grand Design se v letošním roce konalo v jiné podobě, než jsme zvyklí. Nikoliv v divadle, plném umělecky a designově založených lidí, ale ani to nebrání tomu, abychom se designu věnovali. Design a umění je totiž součástí každé doby, ať je jakýmkoliv způsobem pohnutá. Chtěla bych vítězům ve všech kategoriích poblahopřát k tomu, že měli dostatek odvahy, síly a inspirace k vytvoření oceněných počinů. Design je součástí každodenního života, aniž bychom si to mnohdy uvědomovali. Pojďme i ho více užívat! Blahopřeji Grand designérovi Cen CGD, vítězi Ceny Erste Premier a přeji hodně inspirace do další tvorby, jejíž součástí bude i vytvoření trofeje pro vítěze dalšího ročníku,“ uvedla Petra Ondrušová za Erste Premier. 


 

Výsledky Czech Grand Design 2019:

 

Absolutní vítězka, Grand designérka roku – Cena Erste Premier: Lucie Koldová

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR: Lucie Koldová / stůl XX (Javorina), kolekce nábytku Manta (mmcité1), židle Celine (Freifrau), židle Cocon (Master & Master)

Módní designér roku: Jan Černý / kolekce A/W 2019, redesign tenisek Prestige X Jan

Designér šperku roku: Eliška Lhotská / kolekce So

Grafický designér roku: Jan Matoušek / vizuální koncepce výstavy a grafický design knihy Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky (Kateřina Svatoňová, Lucie Česálková, Národní filmový archiv, FF UK)

Fotograf roku: Michaela Karásek Čejková / fotografie kolekce Sadalsuud (Janja Prokić), fotografie pro projekt Czechia, fotografie kolekce To a jen sen (Ester a Josefina), fotografie pro vizuál festivalu Mezipatra

Ilustrátor roku: Nikola Logosová / ilustrace pro knihy POZOR DOKTOR! Dějiny medicíny v sedmi dnech (Petr Svobodný, Běžíliška) a Klub divných dětí (Petra Soukupová, Host)

Výrobce roku – Cena Design pro export: Master & Master / židle Cocon (Lucie Koldová), lavička Steps (Herrmann & Coufal)

Objev roku: Vítek Škop / interaktivní učebnice Vividbooks

Do Síně slávy byla uvedena: Květa Pacovská

 

Comments

comments

Vyhledat