Červen ve Vzletu: František Skála, Území nikoho a další

František Skála 
/ Foto Anna Solcová
František Skála / Foto Anna Solcová

Kulturní centrum Vzlet chystá v červnu dvě akce, které by neměly ujít vaší pozornosti – 9. a 10. června je to nový umělecký projekt v produkci Vzletu „Území nikoho: příchozí“  a 25. června představí František Skála & Provodovjané dechovkové album Pojď se mnou děvče mé.

Území nikoho: Příchozí

9. a 10. 6. od 19:30

(9.6.  je po skončení představení na programu debata s tvůrci. )

Jejich země se nachází daleko od všech lidí. Anebo se ta dálka jenom zdá a bydlí hned vedle vás, za oknem světlíku, za zdí bytu? Je to území, které lze najít pouze s přesnými souřadnicemi. Prožívají v těchto vzdálených končinách celý život a málokdo o tom ví. Každý den se k nim na několik hodin vydávají vyslanci naší společnosti, aby jim za poplatek propůjčili své ruce a nohy, a pak je opět zanechali v jejich hloubání. Myšlení je totiž jediný svobodný akt. Nikoho k němu nepotřebují.

Vzhledem se podobají lidem, vlastnostmi se však někdy liší. Potřebují dvě těla, aby mohli existovat svobodně. Světlo ovládají hlasem, dveře otevírají na dálku. Je takový život vůbec možný? Dá se něco skutečně prožít, když všechny činnosti vykonávají cizí ruce? A co když zrovna žádné další tělo není v dosahu?

Více na https://vzlet.cz/program/uzemi-nikoho-prichozi

Foto: Oskar Helcel

František Skála & Provodovjané: Pojď se mnou děvče mé

25.6. od 19:30

„Na nenáviděné dechovce, kterou nás – máničky – krmili komunisti, není ve skutečnosti nic špatného. Ostatně, tak je to s každým žánrem. Musí se jen správně uchopit, vystihnout jeho podstatu a vytřískat z něj maximum. Chybí nám zvuk vojenské dechovky procházející ulicemi, žestě lázeňských orchestrů i pohřební pochody za rakví,“ říká ke svému novému albu František Skála. Dále dodává, že toto vše dohromady vytváří neopakovatelnou atmosféru vhánící do očí slzy dojetí z plnohodnotného kulturního zážitku a v zájmu zachování duchovních hodnot této civilizace by nemělo zmizet z našich životů jako relikt minulosti. Zvuk dechových nástrojů, který nepotřebuje zesilovat a neodmyslitelně patří i k myslivosti, jde totiž přímo na komoru. „Nejedná se v žádném případě o parodii. Je to óda na radost a naplňování filosofie ,přitakávání životu i smrti‘ tak, jak to na českém a moravském venkově bylo vždy zvykem,“ dodává Skála.

Více na  https://vzlet.cz/program/frantisek-skala-a-provodovjane

Kompletní program Kulturního centra vzlet najdete na www.vzlet.cz

 

Comments

comments

Vyhledat