Česká adventura Svoboda 1945: Liberation právě vyšla na konzoli Nintendo Switch!

Světově oceňovaná historická hra Svoboda 1945: Liberation o odsunu, nástupu komunismu i osvobozování republiky nedávno oslavila první výročí a ode dneška si ji mohou zahrát i majitelé konzole Nintendo Switch. Český titul z dílny studia Charles Games a historiků z Akademie věd tak dostane autentické příběhy českých dějin do obývacích pokojů i školních batohů.

„Druhé světové válce se věnuje řada filmů, seriálů i akčních her. Svoboda však nabízí jiný pohled: zpracovává osudy běžných lidí, sirovým a poutavým způsobem vykresluje dopady války, které stále cítíme i dnes,” poznamenává ředitel studia Lukáš Kolek. Videohra unikátním způsobem kombinuje rozhovory se skutečnými herci, detektivní sekvence plné dobových dokumentů a interaktivní komiksy z dílny předního českého ilustrátora Vojtěcha Šedy. „Jde nám o empatii, s lidmi, kteří museli prožít hrůzy války, ale taky s těmi, co po válce museli opustit své domovy,” vysvětluje hlavní programátor studia Ondřej Paška. „Napíšete správně dopis, aby vašeho příbuzného neodsunuli? Jak se zachováte uprostřed pekla v Dukelském průsmyku? Svoboda 1945 je plná okamžiků, které byly pro naši historii určující, ale zažíváte je z velmi osobního, intimního pohledu,” doplňuje Paška.

Příběh začíná, když přijíždíte do vesnice Svoboda poblíž česko-německých hranic, abyste vyšetřili starý spor o místní školu. Brzy si uvědomíte, že případ souvisí s dopady druhé světové války a vzestupem komunistické diktatury, která přišla po ní. Během vyšetřování objevíte fotografii svého dědečka. Co tady dělal? Byl nějak zapleten do násilím opletených událostí? Zjistěte pravdu a odhalte jeho příběh. Prožijte znovu vzpomínky očitých svědků v atmosférických minihrách. Vyvolejte staré fotografie, skrývající detaily tragických událostí. Udržte svoji farmu při životě tváří v tvář komunistickému teroru, nebo si v předvečer historických voleb zahrajte karty.

„Nintendo Switch verze hry je pro nás důležitá, protože zapojením konzole k televizi můžete hrát společně – s příbuznými, dětmi, přáteli. Tradiční dokumenty jsou pasivní – Svoboda 1945: Liberation vás přímo staví před etické problémy, historické křivdy,” popisuje hlavní designér Vít Šisler. „Když je prožijete společně, může to vést k mezigeneračnímu dialogu. Ostatně řada hráčů nám píše, že například mobilní verzi hry se svou rodinou hráli,” uzavírá Šisler.

Mobilní a PC verze hry získala speciální ocenění na BIG Festival (Best Social Matters Game), Games For Change (Most Significant Impact) nebo GDWC (Mobile Game of the Year). LudoNarraCon a A MAZE nás také zařadily do svého oficiálního výběru. Odkryjte věci, o kterých tvůj děda nikdy nemluvil. A odpovězte si sám na otázku: Mohou hrůzy války ospravedlnit násilí, které přišlo po jeho konci? Svoboda 1945: Liberation je hra plná vzácného historického materiálu, záběrů a memorabilií. Průzkum může začít!

Podívejte se na trailer

Více na oficiálním webu hry a nintendo store 

Comments

comments

Vyhledat