Česko-norský projekt CoHouses přinese do Prahy řadu akcí

Bára Sigfúsdóttir: Fabulation / Foto Foto Tale Hendnes
Bára Sigfúsdóttir: Fabulation / Foto Foto Tale Hendnes

Cílem česko-norské spolupráce kulturních domů Studia ALTA, Baerum Kulturhus a Black Box Theatre je rozvíjet prostředí pro tvorbu a aktivně podporovat nezávislé současné umění. Již třetím rokem tato kulturní centra realizují řadu společných aktivit v oblasti vzdělávání umělců a kulturních pracovníků. Součástí projektu jsou také koprodukce nových českých performancí a představení práce islandských a norských umělců v Praze.

Na přelomu srpna a září 2023 proběhnou ve Studiu ALTA hned dvě představení islandské umělkyně Báry Sigfúsdóttir. Ta představí 31. srpna svou nejnovější performanci Fabulation, která vznikla ve spolupráci s choreografkou Orfee Schuijt (Francie/Norsko). Představení balancuje mezi zdáním a skutečností, zpochybňuje materialitu věcí a soustřeďuje se na minimalistické pohyby, vypráví příběhy tělem.

Den poté, tedy 1. září, se diváci mohou těšit již od 18 hodin na venkovní performanci TIDE, která se bude odehrávat nedaleko od Studia ALTA u dětského hřiště v Thomayerových sadech. Duet Báry Sigfúsdóttir a norského skladatele a trumpetisty Eivinda Lønninga propojuje hudbu a tanec v jediný zážitek, který je založený na improvizaci. Inscenace má za cíl aktivovat citlivost a vnímavost – schopnosti, které lidé v uspěchané době ztrácejí.   

TIDE Bára Eivind C Nanna Dís Bára Sigfúsdóttir

Společně s norskými umělci se představí i ti čeští, konkrétně performeři Jiří Šimek a Peter Šavel. Ti v inscenaci WHOMAN hledají emočně vyspělého muže, který dokáže přijmout všechny stránky své osobnosti. Reprízy inscenace, která rovněž vznikla v rámci projektu CoHouses, se uskuteční 15. a 16. září ve Studiu ALTA, přičemž 15. září bude představení uvedeno již od 18 hodin jako parent-friendly. Tento přístup sdružuje skupinu lidí, kteří chtějí mít aktivní kulturní a společenský život i v období rodičovství, proto nabízí program s možností hlídání dětí a v přístupnějších hodinách.

Projekt CoHouses vyvrcholí 24. září také pro odbornou veřejnost, kdy proběhne moderované setkání umělců a zástupců českých a evropských kulturních domů nazvané Artists and Venues. Jeho cílem je vytvořit prostředí pro sdílení potřeb a očekávání umělců od kulturních center a naopak.

Přelom září a října je věnovaný také uměleckým rezidencím norských umělců Magnuse Myhra a Ludviga Daae, kteří budou v České republice rozvíjet své nové projekty. Magnus Myhr uvede také work in progress v závěrečných dnech jeho rezidence ve Studiu ALTA, a to 24. září od 18.00.

Projekt „Spolupráce kulturních domů: Studio ALTA, Black Box Theatre, Baerum Kulturhus“ je podpořen z finančních mechanismů EHP a Norska 2014-2021.

Z recenzí TIDE

„Není to tanec ani hudba. Je to pohyb, zvuk, dech.“ – Roos Vlogman, 2017

„Na TIDE je osvěžující jeho soustředěnost, jasnost, věcnost a vytrvalost, které dohromady dokážou uklidnit mysl pozorovatele i jeho dech a soustředit jeho pozornost. […] Dokáže se smířit s realitou a dosáhnout konečného. […] Akt transformace, kdy se všední stává magickým, abstraktní konkrétním, stylizované neoddiskutovatelným, detailní praktickým a staré novým.“ – Pavle Heidler, 2019

Bára Sigfúsdóttir

Islandská choreografka a tanečnice Bára Sigfúsdóttir představuje jedinečný způsob zkoumání a skládání pohybového materiálu, který je výmluvný, výstižný a muzikální. Bára vytváří vizuální a přemýšlivá díla, v nichž je opakovaným motivem postavení jedince ve vztahu ke společnosti a přírodě. Bára věnuje zvláštní pozornost detailům a nuancím našeho těla. Žije v Norsku a své inscenace pravidelně představuje na domácích i mezinárodních scénách.

Orfee Schuijt

Orfee Schuijt je francouzská tanečnice a choreografka působící od roku 2012 v Oslu. Studovala na Academie voor Theater en Dans v Amsterdamu a na Stockholm University of the Arts. V jejích pracích se prolíná psaní, kreslení, choreografie, video i sochařství. Zajímá ji hra s perspektivami a setkávání živých organismů, organického a smyslového, ne-lidského a neživého. Tančila v dílech Eivinda Seljesetha, Yukiko Shinozaki, Heine Avdal a Francesca Scavetta, spolupracovala s Jenny Hval na sérii performativních koncertů spojených s jejími alby a absolvovala s její skupinou mezinárodní turné.

Eivind Lønning

Norský skladatel a hudebník Eivind Lønning je jedním z nejvýraznějších a nejaktivnějších mladých hudebníků na severské tvůrčí hudební scéně a je mezinárodně uznávaný pro svůj citlivý a na textuře založený zvuk. Jeho kompoziční materiál pro trubku nabízí jasné struktury s přísným rámcem, ale zároveň v něm umožňuje improvizaci. Jeho zkušenosti s rozšířenými technikami hry na trubku vytváří skutečně jedinečný repertoár a Eivind za něj získal několik ocenění.

Více informací o projektu CoHouses: https://www.altart.cz/cohouses 

Facebooková událost Fabulation: https://www.facebook.com/events/974279720461685/ 

Facebooková událost TIDE: https://www.facebook.com/events/601819108780377/

Comments

comments

Vyhledat