Česko v hledáčku zdravotních turistů. Nabízí kvalitu za rozumnou cenu

foto: duovize.cz
foto: duovize.cz

Desetitisíce cizinců přijíždějících do České republiky nelákají historické památky, příroda, ani nákupy, nýbrž zdravotní péče. Na tuzemské kliniky většinou přijíždějí pro nové zuby, prsa, umělé oplodnění nebo lepší zrak. Hlavním lákadlem je špičková kvalita, ale také nízká cena poskytované péče, která je oproti jiným evropským zemím i třetinová. Počet zdravotních turistů díky tomu každý rok narůstá zhruba o 15 procent. Podle Kanceláře zdravotního pojištění (KZP) jen z evropských zemí v loňském roce plánovaně vyhledalo českou lékařskou péči 1100 pojištěnců.

Za zdravotní péčí jezdí do České republiky občané Velké Británie, Německa, Ruska, ale dokonce i bohatých blízkovýchodních států, jako jsou Kuvajt nebo Saúdská Arábie. Míří do ordinací zubních lékařů, na kliniky oční či plastické chirurgie, ale i na další specializovaná pracoviště, kde ročně utrácejí více než půl miliardy korun. Důvod je prostý, české zdravotnictví se pyšní špičkovou úrovní a je tak zárukou kvalitně odvedené práce. Cizincům také odpadají dlouhé čekací dlouhé, které jsou překážkou v jejich domovině.

Česká republika zároveň nabízí nejmodernější způsoby léčby, například v oboru onkologie. Ceny za lékařské výkony jsou zde navíc více než příznivé, mnohdy dvakrát i třikrát nižší než v jiných státech. Například za loňský rok přesáhla hodnota plánovaných zákroků jen u evropských pojištěnců 140 milionů korun, které putovaly do systému českého zdravotnictví. Svůj podíl na zájmu „zdravotnických turistů“ nese také bezpečnost země, výběr kvalitních klinik a zdravotnických zařízení, ale také snadná dostupnost díky nízkonákladové letecké dopravě.

Do Česka za lepším zrakem
Zkušenost s vycestováním za lékařským zákrokem do České republiky má i Němka Maud Mayerová: „Absolvovala jsem laserovou operaci dioptrií v Praze. Chtěla jsem ji bezpodmínečně podstoupit, jenže v Německu je cena dvakrát vyšší než v Česku, nemohla bych si ji dovolit. Do Česka jezdíme každý rok na wellness víkend, znám proto odpovědný přístup českých specialistů. Jsou také otevřenější a přátelštější než v Německu. Jsem spokojená, na klinice bylo vše včetně přístrojů na vysoké úrovni,“ uvádí.

Například právě česká oddělení oční chirurgie mají k dispozici vyspělejší operační techniku než ta ve Spojených státech amerických, kde jsou lékaři kvůli zákonným regulacím nuceni zavádět nové přístroje se značným zpožděním. Právě špičková technika v kombinaci se zkušenými lékaři a lidským přístupem přivádí do českých ordinací velké množství zahraničních pacientů.

„Na našich klinikách máme k dispozici nejmodernější přístroje, ať už jde o femtosekundový laser VisuMax pro odstraňování krátkozrakosti a astigmatismu, femtosekundový laser LenSx, který používáme při nitroočních operacích šedého zákalu, nebo počítačem řízený navigační systém Verion, jež nám výrazně pomáhá při implantaci nitroočních čoček ke korekci astigmatismu. V poslední době jsme také investovali do nového přístroje Constellation, který usnadňuje a zrychluje operace šedého zákalu a umožňuje i operace zadního segmentu oka. Díky nejnovější technice jsou oční operace snadnější jak pro chirurga, tak pro pacienta,“ vysvětluje docentka MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Ve srovnání kvality mezi 35 evropskými zeměmi patří Česko na třináctou příčku, například v oční chirurgii předstihlo i britské zdravotnictví. „Úroveň české oftalmologie je v celosvětovém měřítku velmi vysoká. Kliniky proto hojně navštěvují nejen zahraniční pacienti, ale také lékaři, kteří se zde zdokonalují v práci s nejmodernějšími operačními přístroji,“ potvrzuje docentka Šárka Pitrová, předsedkyně České oftalmologické společnosti.

Bodují i plastické operace a umělé oplodnění
Stále oblíbenější jsou také zákroky estetické chirurgie. Boom zažívají plastické operace povislých očních víček, které ženy i muži vyhledávají stále častěji. Mnohdy však i ze zdravotních a funkčních důvodů. „Blefaroplastika, tedy operace očních víček je jednoznačně nejrozšířenějším zákrokem v plastické chirurgii. Stále větší civilizační zátěž očí z televize, počítačových monitorů a umělého osvětlení způsobuje, že věková hranice pacientů klesá, často se posouvá už ke čtyřicítce. Zákrok ale vyžaduje značnou zkušenost operatéra a preciznost provedení, potom nejsou patrné žádné jizvy a operace má dlouhodobý efekt. Že čeští chirurgové perfektně ovládají své řemeslo, je patrné i na rostoucí zahraniční klientele,“ popisuje MUDr. Dušan Záruba, primář Ústavu estetické medicíny.

Mezi další vyhledávané estetické zákroky patří také modelace a zvětšení prsou, úprava nosu, tzv. facelift, ale i zubařské zákroky. S narůstajícími problémy s početím dítěte i zájem o umělé oplodnění. Asistovanou reprodukcí se v tuzemsku zabývá hned několik desítek pracovišť, Česká republika díky tomu patří ve špičce v oboru.

Ať už se však jedná o jakýkoli lékařský výkon, velmi důležité je pro pacienty i jeho bezpečnostní hledisko. Základním parametrem by proto neměla být pouze samotná cena zákroku, ale především zkušenosti a odbornost lékaře, kvalitní péče, dobrá úroveň vybavení a bezchybně provedená předoperační i pooperační vyšetření. Příliv zahraničních pacientů ale není přínosem jen pro prestiž zdejšího zdravotnictví. Pobyt zdravotních turistů totiž bývá zhruba dvakrát delší než u těch běžných, a díky tomu profitují i obchody, poskytovatelé ubytování a dalších služeb.

Comments

comments

Vyhledat