Český film natočený na kosmické základně v Utahu míří do kin

foto: Nikolas Tušl
foto: Nikolas Tušl

Od 18. října 2018 se na plátnech kin po celé České republice objeví nový snímek Mars. Film režiséra Benjamina Tučka, natočený podle scénáře, na kterém se spolu s režisérem podílela Tereza Nvotová, vypráví příběh českých vesmírných turistů, kteří na tudé planetě chtějí mít svatbu. Celý film vznikl v unikátních podmínkách vesmírné základny v poušti amerického Utahu, kde český štáb získal jako první na světě povolení natáčet. Ve filmu hrají Jiří Havelka, Halka Třešňáková, Petra Nesvačilová, Tereza Nvotová, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop a skutečný vesmírný architekt Ondřej Doule, spolupracovník NASA.

Film Mars je vztahová romance o láskách, přátelstvích, nadějích a obavách, které sbíráme celý život na Zemi a pak si je odneseme na jinou planetu. Lety na Mars dávno vyšly z módy. Marťanskou vědeckou stanici udržuje v nouzovém režimu zastaralý robot Bot, ponechaný kdysi na Marsu svému osudu. Přežil pět velkých prachových bouří, četl jen komiks o Indiánech a několikrát ho trefil blesk. Už nechce být sám. Ale místo náhradních dílů přiletí česká výprava. Turisty přivádí různé důvody, někteří se na Marsu chtějí oženit, jiní jsou přesvědčení, že se účastní dobrodružné reality show. Členové expedice jsou rozdílné osobnosti, takže to mezi nimi brzy začne skřípat. Robpt Bot vymyslí svůj vlastní plán, jak osídlit rudou planetu. Nikdo nepočítal s tím, že může umělá inteligence žárlit. Není důležité kam, ale s kým!

Snímek Mars se natáčel na stanici Mars Desert Research Station v poušti amerického Utahu v autentickém prostředí modulu pro simulace pobytů na Marsu. “Natáčení proběhlo na malé vědecké základně uprostřed pouště. S herci a malým štábem jsme respektovali zásady kosmického výzkumu: oficiální komunikace probíhala v angličtině, soukromé hovory v češtině. Jednoduché pravidlo inspirovalo filmové dialogy. Vědecká základna, ve které jsme natáčeli i bydleli, poskytla autentické interiéry. Patnáct let nepřetržitého provozu se na stanici výrazně podepsalo. Zanedbaný vzhled jsme využili pro náš příběh,” upřesňuje podmínky natáčení režisér Benjamin Tuček

MARS
Nyasa Films Production, ČR, 2018

Režie: Benjamin Tuček

Scénář: Benjamin Tuček, Tereza Nvotová

Kamera: David Čálek, Nikolas Tušl

Hudba: Prokop Holoubek, Ondřej Ježek, Petr Marek, Tomáš Procházka

Hrají: Petra Nesvačilová, Tereza Nvotová, Halka Třešňáková, Ondřej Doule, Jiří Havelka, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop

Comments

comments

Vyhledat