Tipy na týden 3. – 9. dubna: rumunský večer na lodi, Teepee ve Vzletu a Nick Cave v Bio Oko

PÍ A JEHO ŽIVOT v režii Maxe Webstera uvidíte v rámci NT Live 6.4. v kině Aero / foto Johan Persson
PÍ A JEHO ŽIVOT v režii Maxe Webstera uvidíte v rámci NT Live 6.4. v kině Aero / foto Johan Persson

 Náš výběr akcí na celý týden

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce


 

Tipy na filmy v kinech:

Bio Oko, Světozor, Aero:

John Wick: Kapitola 4 / Pí a jeho život (NT Live) /  Je nalezena tím, koho hledá a další

 

Pilotů:

Babylon/ Tár / Je mi ze sebe špatně / Super Mario Bros. ve filmu a další

Dlabačov

Zapomenutá země / Ostrov / Fimfárum Jana Wericha  a další

Ponrepo

Peeping Tom / Ucho / Azyl a další

Kino BALT

Ochránci RUMOVÉ KINO / Titina, psí polárnice BALT PRO DĚTI   a další

V rumovém kině dostanete v průběhu promítání 4 karibské rumy na degustaci + tapas + neomezený počet perlivé/neperlivé vody. Pokud rum nepijete rádi tento lahodný nápoj nahradíme stejným počtem kusů skleniček vína nebo piva. Vše v ceně vstupného.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT

 

Filmy, projekce, festivaly:

Kamera – technika a umění německé kinematografie (Cinefest 2023) / Ponrepo

4. – 6. 4. Filmový Festival Shifting Pictures / Kino Pilotů

Shifting Pictures je putovní filmový festival s výběrem evropské kinematografie, která se zabývá současnými společenskými problémy. Čtyři režiséři a jejich filmy se vydají do České republiky, Srbska, Rumunska a Nizozemska, aby si vychutnali evropskou kinematografii a pomocí těchto putovních filmů se zamysleli nad vnitřními hrozbami, kterým na našem kontinentu čelíme, jako je vzestup pravice, populismus a výzvy týkající se identity a stigmatizace. Více na https://www.shiftingpictures.eu

5.4. 20:30 NICK CAVE  – 20 000 DNÍ NA ZEMI / Bio Oko

Snímek dvojice Iain Forsyth a Jane Pollard dává nahlédnout doslova do kuchyně slavného muzikanta, který se chystá natáčet album Push the Sky Away a bojuje s pochybnostmi i krizí středního věku. Několika cenami ověnčený film je civilním portrétem Nicka Cavea.

Projekce v rámci festivalu Spectaculare

 

22.3. – 2.4. Festival JEDEN SVĚT

Jubilejní 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní téma Cena bezpečí se promítne napříč celým programem. Festival představí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty a hostkami z celého světa i filmy pro děti. Program festivalu Jeden Svět najdete zde: https://www.jedensvet.cz/program

V rámci festivalu Jeden Svět uvidíte i české snímky Návštěvníci a Štastně až navěky

 

Dny Frankofonie / Kino 35, Franzouzský institut Praha

V rámci Dnů Frankofonie máte jedinečnou možnost zhlédnout v Kino 35 filmy z rukou švýcarských, belgických, quebeckých, tuniských aj. umělců.

Program najdete na kino35.ifp.cz/cz/

Luis Buñuel – velká retrospektiva / Národní filmový archiv – Ponrepo

6.4. 20:30 Tristana

Mladou Tristanu nejlépe charakterizují otázky, pro ostatní nepochopitelné: který ze dvou kousků dortu si má vybrat, který ze dvou stejných sloupů se jí víc líbí, kterou ze dvou ulic se má vydat? Životní cesta ji nakonec připraví o sny, o ideály, o panenství i o nohu, za což se patriarchátu, konkrétně: svému muži, pomstí. Ale v poslední minutě ji v bleskovém zpětném chodu Buñuel vrátí na počátek příběhu, volba mezi možnostmi může opět začít, nic nestojí psáno.

24.2. –  23. 4. Tmání / Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně (Husova 18).  VR PROJEKCE

Autobiografický film, nominovaný na cenu Český lev, vytvořil režisér Ondřej Moravec pro médium virtuální reality. Film ukazuje vizuálně podmanivým způsobem, co se děje v hlavě mladého člověka s depresí. A popisuje i cestu, která autorovi pomáhá dostat z těchto stavů ven.

 

     

3.4. BERG – SLYŠET 2x + Clara Iannotta / Divadlo Archa

Současná hudba v podání Orchestru BERG. Slyšet jednou je dobré, slyšet dvakrát ještě lepší! Další večer v mimořádně oblíbeném formátu představí pestrý hudební svět italské skladatelky Clary Iannotta žijící v současnosti v Berlíně. 

3.4. 20:30  Teepee / Vzlet Vršovice

Dream-popový projekt Teepee prozkoumává prostor mezi elektronikou a folkem. Teepee se během svých koncertů snaží vytvořit otevřený a bezpečnější prostor, paralelní svět, ve kterém se můžete na chvíli zastavit a nechat vše plynout. Prostor, ve kterém je vřele přijímána jakákoliv forma odlišnosti, místo, kde můžete objevovat tajemství ukrytá  hluboko ve vašem nitru.

 

4.4.  SOFTSPOT: ECKO BAZZ (UGA), STILL (IT), LLOYDFEARS (UK), LAOKOON / Kabinet MÚZ, Brno

Do brněnského Kabinetu MÚZ zavítá rapper ECKO BAZZ, což je hvězda ugandských labelů Hakuna Kulala i Nyege Nyege a záda mu bude krýt STILL z labelu PAN. Dorazí taky v Berlíně usazený experimentální rapper LLOYDFEARS a domácí LAOKOON.

 

4. 4. The Dwarfs of East Agouza (Egypt, Kanada, USA) / Punctum

Skupina The Dwarfs of East Agouza se zformovala v egyptské Káhiře a tvoří ji Američan Alan Bishop (Sun City Girls, The Invisible Hands, Alvarius B.), Egypťan Maurice Louca (Alif, Bikya) a Kanaďan Sam Shalabi (Land of Kush, Shalabi Effect). Jejich jedinečný, na první poslech rozpoznatelný zvuk, je fúzí krautrocku, arabských vlivů, free jazzu a egyptské hudby Shaabi.

4.4. Aldous Harding (NZ) / Palác Akropolis

Svůj eponymní debut vydala Aldous Harding v roce 2014 a svým osobitým přístupem k nezávislému folku na sebe okamžitě strhla pozornost. Její další deska Party z roku 2017 už vyšla pod hlavičkou věhlasného labelu 4AD. Díky její dramatičnosti si vysloužila nejedno přirovnání k jedinečné Kate Bush.

4.4.  19:30 PKF – Prague Philharmonia, tentokrát s hudbou Lotyšska, Estonska a Finska / Divadlo NoD

Ve skladbách Peterise Vaskse, Arvo Pärta a Kaiji Saariaho se jako komorní sólisté představí přední členové orchestru. Hlavní plocha koncertu bude patřit lotyšskému skladateli Peterisu Vasksovi a jeho třem kompozicím. V podání flétnistky Žofie Hrubé Součkové zazní skladby Ainava ar putniem pro sólo flétnu a Aria e danza pro flétnu a klavír. Hudba Peterise Vaskse obstará také finále večera, kdy zazní jeho efektní 1. smyčcový kvartet. Mezi nejhranější současné skladatele patří Arvo Pärt, estonský skladatel, jehož hudba obohatí program dvěma drobnějšími kompozicemi – Fratres pro smyčcový kvartet a Estländler pro sólo flétnu. Nejočekávanější skladbou večera bude smyčcový kvartet Terra Memoria finské současné skladatelky Kaiji Saariaho, držitelky americké ceny Grammy a švédské hudební ceny Polar Music Prize. Jeho provedení se zhostí smyčcové kvarteto PKF – Prague Philharmonia ve složení houslisty, koncertního mistra Michala Sedláčka, houslisty Jana Adama, violisty Jana Čermáka a violoncellisty Balázsa Adorjána.

4.4. 19:30 Petite messe solennelle di Gioachino Rossini / Pražská konzervatoř, koncertní sál, Dvořákovo nábřeží 2

Skladbu předvedou Michele Campanella (koncertní mistr a první klavír), Monica Leone (klavír), Enrica Ruggiero (harmonium), Angela Nisi (soprán), Adriana Di Paola (mezzosoprán), Francesco Marsiglia (tenor), Matteo D’Apolito (basbaryton) a Pražský komorní sbor. Vstup zdarma na základě povinné registrace zde

6.4. The Last Internationale (USA) + special guest: Taipei Houston (USA) / Rock Café

5. 4. a 6.4. a 7.4.  Tenebrae u sv. Ducha (Zelenka, Victoria, Gesualdo) / Kostel sv.Ducha

Nanochor připravil již potřetí velikonoční Temné hodinky Svatého týdne – “Tenebrae”. V letošním roce zazní polyfonní responsoria hned tří autorů: Tomáse Luise da Victorii (Španělsko, 1548-1611), Carla Gusualda (Itálie, 1566-1613) a Jana Dismase Zelenky (Království české, 1679-1745). Každý večer tedy uslyšíte vždy jiná responsoria, ale vždy od všech tří autorů. Svatodušní schola s regenschorim Karlem Loulou doplní žalmy a další liturgické náležitosti. K obřadu patří tradičně též postupné zhášení patnácti svící a závěrečné “zemětřesení”.

Všechny texty a kompletní program Tenebare si můžete přečíst zde: http://lukasprchal.cz/tenebrae-program.pdf

7.4. STRAWBERRY SHAKE / Storm Club

Benefice  pro neziskovou organizaci JAHODA, z. ú. Vystoupí na ni speciální hosté z Anglie MC Bellyman & DJ Innovator nebo legendy CZ/SK hip hopu Moja Reč. Dobročinný večer má za cíl podpořit děti ze znevýhodněných rodin a láká nejen na VSTUP ZDARMA, ale i na další zajímavý hudební program.

 

7.4. Sama’ Abdoulhadi / ROXY

Sama‘ Abdulhadi je rebelka s příčinou. Po studiích na SAI Institute v Londýně se vrátila, založila umělecký kolektiv Union a začala pořádat parties po celém arabském světě. Její tvorba elektrizující a katarzní, zároveň pro mnohé představuje víc než jen hudbu – hrdá a aktivistická Sama‘ Abdulhadi je považovaná za symbol svobody a odporu.

   

 

7.  4. – 29.  10. Domácí umění aneb To jsme doma měli taky / Žebrák

Autoři výstavy ze sdružení Domácí umění z.s., věnující se tomuto fenoménu, se snaží přiblížit jednu zajímavou a dnes již mizející kulturní epochu. Během ní na našem území vznikaly artefakty, které si lidé pro výzdobu svých příbytků zhotovovali vlastníma rukama. Staly se tak důležitým dokladem uměleckého citu, estetického vnímání a řemeslné úrovně projevu výtvarně neškoleného člověka, z níž často vyzařuje upřímná radost z procesu tvoření.

 

Nově zahájené výstavy:

15. 4. – 28. 5.  Tři Lamři / Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Městské muzeum a galerie ve Svitavách představí výstavu tří významných českých výtvarníků, Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana. I když jsou všichni tři umělci spojeni rodinnými vazbami, jejich tvorba je velmi odlišná a unikátní. Více na www.muzeum.svitavy.cz

 

4.4. – 25.9. Zelený Raoul a další výtvarné umění / Galerie Tančící dům

Osmadvacet let Zelený Raoul provokoval a komentoval dění české politiky na stránkách časopisu Reflex. Galerie Tančící dům si aktuálně kultovní komiks připomíná výstavou jeho ilustrátora Štěpána Mareše, který s ní zároveň mapuje své třicetileté působení na uměleckém poli.

 

4.4. – 6.6.  Markéta Garai, Bez – Péčí / Artwall Gallery

Výstava Bez-Péčí je o dekriminalizaci rozkoše, ekologických dopadech globálního obchodu s květinami a vztahu mezi privilegovanou umělkyní a marginalizovaným umělcem. Název vychází z kombinace slov „péče“ a „bezpečí“ a odkazuje k chybějícímu pocitu bezpečí a nedostatečné péči, které zažívají osoby pracující v sexbyznysu. 

 

29.3. – 3.5.  Seno, sláma, skládka / Galerie Václava Špály

Výstava je ohlédnutím za ikonickou realizací Zorky Ságlové v rámci výstavy Někde něco (společně s Janem Ságlem, Bělou Kolářovou a Jiřím Kolářem), uvedené v Galerii Václava Špály v roce 1969 pod dramaturgickým vedením Jindřicha Chalupeckého. Díla dvou desítek místních i mezinárodních umělců a umělkyň vybraná pro výstavu Seno, sláma, skládka se zabývají jak reflexí důsledků období zemědělské kolektivizace, tak současnými ekofeministickými perspektivami.

 

16. 3. – 30. 11. ÚHEL POHLEDU, prostor umění a učení / Centrum současného umění DOX

Centrum DOX otevírá prostor stírající hranici mezi výstavou a učebnou. Diváci, kteří do něj vstoupí, se ocitnou v prostoru nabízejícím interaktivní instalaci, čtyři umělecká díla a rozšířenou realitu. Zapojení diváka je samozřejmě dobrovolné. Úhel pohledu je prostorem znejistění, ale i nové zkušenosti; ukazuje potenciál stereotypů, strachu, chybování a změny nastavení mysli.

 

 

 23.3.  – 4.6. Pohnutá historie. Elektrárna a vila v Háji u Mohelnice / Muzeum moderního umění, Olomouc

Pozoruhodné osudy rodiny Plhákových, která před sto lety postavila v osadě Háj nedaleko Mohelnice rondokubistickou vilu a architektonicky zajímavou hydroelektrárnu, přináší první letošní výstava Muzea umění Olomouc.

 

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

 

10. 3. – 20. 8. Krištof Kintera: HOW CAN I HELP YOU? / Centrum současného umění DOX

Na 300 děl jednotného formátu se představuje ve společné site-specific instalaci ve třech patrech věže pražského Centra DOX. Dohromady tvoří osobní zpověď umělce, který na jednotlivých stránkách pomyslného deníku zaznamenává to, co ho zajímá, frustruje i děsí.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

4. 4. 18:00 Poznejte svého překladatele – Rumunský večer / (A)void Floating Gallery

Překladatelé Jarmila Horáková a Jiří Našinec během večera nastíní aktuální dění v rumunské literatuře, promluví o tom, nakolik rumunská literatura proniká do českých nakladatelských plánů, a řeč bude nepochybně i o vztahu rumunštiny a moldavštiny, na který nedávno upozornilo rozhodnutí moldavského parlamentu.  Prostor dostanou i konkrétní překlady z rumunštiny: Jarmila Horáková, která kromě rumunštiny překládá i z polštiny, představí knihu Varujana Vosganiana Kniha šepotů (Havran, Praha 2015) a Jiří Našinec, loňský nositel Státní ceny za překladatelské dílo, hosty seznámí s novinkou Iuliana Ciocana Klaun (dybbuk, Praha 2023). Setkání bude tradičně moderovat básník Josef Straka.

 

4. 4. Bydlíme jinak / CAMP Praha

Baugruppe nebo družstvo? Jak fungují alternativní metody bydlení a jak mohou snížit výsledné ceny výstavby? V zahraničí běžná věc, v Česku zatím slyšíme o prvních projektech. Podporu Baugruppe nově chystá i Praha, která pro ně prostřednictvím Pražské developerské společnosti vyčlenila první pozemky.

5. 4. v 16:30 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Při procházce naším národním pohřebištěm si připomeneme nejvýznamnější osobnosti a všimneme si i umělecky cenných náhrobků, děl našich nejlepších umělců. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

 

Kdykoli: Čerstvá hudba v Radiu 1: Tipy a komentáře (23. března 2023)

 

Kdykoli: Sleepclubbing na Radiu 1 

 

Nikam se vám nechce a spíš si chcete v posteli číst? Tady je náš tip na knihu: rozhovory Matie Kieslowski s ženami, jako je Lenka Dusilová, Markéta Foukalová, Olga Königová, Nikola Mucha, Marie Puttnerová, Bára Ungerová nebo Klára Vytisková. Co si moct chtít přát číst víc?


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat